Przeczytano 1 873 razy

Przyczyna powstawania "grzyba" w mieszkaniu

Chciałbym poznać Waszą opinię na temat przyczyny powstawania "grzyba" w mieszkaniu na parterze budynku wielorodzinnego. Budynek ma ok 6 lat i posiada ocieplenie zewnętrzne w postaci styropianu. W mieszkaniu na parterze pojawia się popularnie zwany "grzyb". Po usunięciu skutków, problem za jakiś czas pojawia się znowu. Mieszkanie jest regularnie wietrzone, a wywietrzniki, w które są wyposażone okna są cały czas otwarte. Deweloper dwukrotnie zwrócił koszty naprawy ścian w mieszkaniu, ale ponieważ sytuacja się powtórzyła, przysłali pracownika z kamerą termowizyjną w celu zdiagnozowania problemu. Pan z kamerą sprawdzał w mieszkaniu (sprawdzał wewnątrz mieszkania) ściany zewnętrzne i w czasie pomiarów na ekranie pojawiały się wyraźne niebieskie obszary, które wskazywały na mostki termiczne (cieplne). Pan stwierdził że tak musi być i takie mostki są konieczne.

W odpowiedzi na pismo do dewelopera, w którym właściciel mieszkania domagał się usunięcia przyczyny powstawania zawilgocenia ścian (grzyba), otrzymał odpowiedź:

"W odpowiedzi na ponowienie zgłoszenia informuję, że podtrzymujemy nasze stanowisko odrzucające zasadność zgłoszenia.

Uzasadnienie: Po przeprowadzeniu dodatkowego sprawdzenia przy pomocy kamery termowizyjnej nie stwierdzono uszkodzeń / mostków cieplnych na elewacji od strony zewnętrznej co potwierdza prawidłowe jej wykonanie. Występowanie zawilgocenia ścian w szczególności w okresie zimowym związane jest z warunkami panującymi w mieszkaniu - podwyższona temperatura oraz wilgotność."

Jakie jest Wasze zdanie? Jak i w jakich warunkach powinno się wykonywać pomiary kamerą termowizyjną? Czy pomiar należy wykonywać wewnątrz, czy na zewnątrz? Czy dopuszczalne są mostki termiczne? Jaka norma reguluje dopuszczalne mostki i sposób pomiarów? Jakie dalsze kroki powinien poczynić właściciel mieszkania? Na jakie przepisy, normy powinien się powołać?

Jak wspominałem, mieszkanie jest codziennie wietrzone, a temperatura w mieszkaniu jest na poziomie 21-22 stopni.

Odpowiedzi (5)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 15 pytań
    • 323 odpowiedzi
    • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jeżeli pojawia się to w pomieszczeniu na parterze to przyczyną najczęściej jest niewłaściwie wykonana pozioma izolacja fundamentu. Najczęściej zrobiona z warstwy papy lub grubej foli i lepiku. Naprawa jest bardzo skomplikowana, kiedyś robiło się tak zwaną „podcinkę”, teraz częściej po przez odwierty i wpuszczanie specjalnych płynów. Może to być również efekt mostków termicznych, o których wspomniałeś. Wyziębiona ściana w pomieszczeniu powoduje przekroczenie punktu rosy, na ścianie osiada wilgoć z powietrza i tworzy się grzyb. Intensywne wietrzenie może pogorszyć sytuację, powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu i wykraplanie się wody na ścianie.

    Można działać doraźnie i zastosować pochłaniacze wilgoci, są czasami w Lidlu za około 20zł z dodatkowym wkładem 2x1,2kg. lub zrobić samemu z chlorku wapnia.

  • Jacek Niżyński Ekspert Elektromechanik, mechanik

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 33 pytań
    • 322 odpowiedzi
    • 99.5% pozytywnych ocen od użytkowników

    Na tym etapie to pozostaje już tylko wynająć rzeczoznawcę, który przeprowadzi ekspertyzę dla nas. Wilgoć w ściany potrafi wniknąć w miejscach mocno oddalonych od miejsc gdzie wilgoć "wychodzi" znam przypadki, gdzie woda wnikająca między betonowe płyty w bloku, wychodziła 2 klatki dalej. Być może przyczyny należy szukać gdzie indziej. Na ta chwilę pozostaje poprawienie systemu wentylacji( być może zastosowanie rekuperatora decentralnego) lub zastosowanie pochłaniacza wilgoci i ciągły monitoring poziomu wilgotności.

    • Tomasz Brzostowski Ekspert ds. fotowoltaiki

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 25 pytań
      • 974 odpowiedzi
      • 98.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Jacek Niżyński: Grzyb  powstaje w dwóch konkretnych i zawsze tych samych miejscach. Ja podejrzewam że przyczyną są mostki cieplne. Gdyby wina była po stronie wentylacji, grzyb raczej byłby bardziej rozległy.

    • Jacek Niżyński Ekspert Elektromechanik, mechanik

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 33 pytań
      • 322 odpowiedzi
      • 99.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Tomasz Brzostowski: Trudno mi sobie wyobrazić mostki cieplne na środku ściany w budynku który ma 6 lat, rozumiem występowanie mostków w okolicach okien, nadproży czy rolet bo tam ze względu na ograniczenia, jest mniejsza grubość ocieplenia. Izolacja pozioma również powinna być wykonana ( no chyba że jej nie ma a do tego parter jest niski i zewnętrzna ściana obsypana jest ziemią). Jeśli wilgoć wchodzi od fundamentu to pozostaje wykonanie podcinki lub osuszenie poprzez nawiercanie i zastosowanie płynu IZOMUR. Moim zdaniem warto monitorować wilgotność w pomieszczeniu i doraźnie może pomóc zastosowanie pochłaniaczy wilgoci. 

      Warto jednak zbadać temat czy wilgoć nie przedostaje się pod styropianem gdzieś na opierzeniu lub piętro wyżej przy parapecie.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 45 pytań
    • 1013 odpowiedzi
    • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jak powstaje grzyb i dla czego zapewne większość wie. W życiu mam za sobą już 14 przeprowadzek i co nie co o budownictwie wiem. 

    Na zewnątrz przychodzimy widzimy śliczny domek, blok, mieszkanie ale nie zawsze jest nam dane widzieć je na etapie budowy. A tu to się dzieje ! Zanim kupi się jakieś mieszkanie powinno się chyba przez jakiś czas w nim pomieszkać, żeby można poprzyglądać się różnym "smaczkom". Jeżeli grzyb się pojawia to muszą zaistnieć określone warunki. Wilgoć, pożywka, niedostateczne wietrzenie. Nawet gdy mieszkanie jest dobrze wietrzone a w dalszym ciągu są spełnione pozostałe warunki grzyb się rozwinie. Przyczyna - izolacja domu. Ile razy ktoś się przyglądał jak jest ocieplenie domu wykonywane !? U mnie w mieszkaniu wystarczy przyłożyć rękę do kontaktu i pod parapet aby poczuć przepływ powietrza. A potem zdziwienie czemu tyle płace za ogrzewanie skoro wiatr hula po domu. Najgorzej jest chyba na piętrach na dole lub nawet na parterze. Jeżeli w ociepleniu domu znajda się gdzieś mikro szczeliny lub co gorsza źle wykonane wykończenie to powolutku ale systematycznie woda z góry, pod ciepleniem znajdzie dla siebie miejsce. Ostatnio po wichurach byłem na serwisie systemu antenowego i co zobaczyłem. Na przeciwko bloku w którym byłem stał inny ze ścianą wręcz odartą z ocieplenia. Znaczy się jak wiatr potrafił znaleźć dla siebie miejsce pod ociepleniem i rozedrzeć je to co dopiero woda. A deweloperzy tak jak inni sprzedawcy. Są mili przed i w trakcie zakupu, a potem wszystkie problemy ma nabywca. Kłania się nie jednokrotnie  robota po "taniosze". 

    W tym przypadku jestem święcie przekonany że mikro strużki wody muszą przedostawać się z wyższych kondygnacji. A wracając do kamery termowizyjnej. Kamera kamerze nie równa i czasami nie zdajemy sobie sprawy że są produkowane do różnych zastosowań. Nie każda kamera wszystko zobaczy. zwłaszcza coś co pojawia sie sporadycznie ale po tych sporadycznych zdarzeniach efektem końcowym jest własna hodowla grzyba.

Czytaj także:

Elektryka w mieszkaniu
Społeczność

Elektryka w mieszkaniu

Witam mam pytanko. Czy mogę prosić i zbliżona cenę wymiany instalac

Więcej
Czy po wysuszeniu wilgoć i grzyb zniknie
Społeczność

Czy po wysuszeniu wilgoć i grzyb zniknie

W oim domu jest wilgoć i grzyb w tej chwili chodzą osuszacze powiet

Więcej
INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU
Społeczność

INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU

Dzień dobryNa wstępie powiem, że jestem amatorem jeśli chodzi o ins

Więcej
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?
Blog

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp

Więcej
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji
Blog

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.
Blog

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektrycz

Więcej