Przeczytano 1 318 razy

Oświetlenie Led powoduje wyłączenie dźwięku sprzętu audio

Witam, 

Mam taki problem. Mianowicie po wykonaniu tylnego oświetlenia Led telewizora z tasm led (naklejanych na tv) oraz zasileniu tego oświetlenia z gniazda elektrycznego osobnym przewodem z wtyczką, po jego włączeniu i przy jednocześnie uruchomionym tv i sprzęcie audio(soudbar) dźwięk znika. Cały sprzęt (tv oraz audio) podłączony jest do tego samego gniazda za pomocą zwykłego rozdzielacza.

2 prawidłowości które zauważyłem są takie, że po włączeniu oświetlenia Led pod inne gniazdo zasilające problem znika oraz to że przy wyłączonym telewizorze i uruchomionym sprzęcie audio również nie ma problemu (np gdy łączę się za pomocą bluetooth). 

Prośba o pomoc bo brakuje mi już pomysłów na rozwiązanie tej zagadki. 

Pozdrawiam

Odpowiedzi (6)

  • Problem może pochodzić z zasilacza - zakłócenia. Zmień na dobrej jakości zasilacz np. MeanWell lub zpróbuj zastosować filtr ferrytowy na kabel zasilacza.

  • A może warto zajrzeć do wnętrza głośników ? Dorobienie kawałka filtra tętnień za zasilaczem nie jest trudnem. Myślę, że władowanie ze dwóch kondensatorów za gniazdem zasilania powino załatwić sprawę.

  • Możesz spróbować od założenia filtru ferrytowego na przewód od zasilacza LED. Jak to nie pomoże to pozostaje wymiana zasilacza na markowy. Niestety ale sporo niemarkowych zasilaczy często "sieje" zakłóceniami.

  • Problemem prawdopodobnie sa zakłócenia generowane przez zasilacz / sterownik LED. Najprostszą metodą sprawdzenia jest wymiana zasilacza na inny najlepiej markowy (osobiście używam zasilaczy Finder lub Mean Well, albo Breve).

    Można również założyć filtr przeciwzakłóceniowy. W kilku przypadkach, gdy nie mogłem wymienić sprzętu sytuacje uratował OP-230 z F&F.

    Poniżej opis działania z strony producenta: 

    OP-230 realizuje dwa zabezpieczenia:

    Potrójny filtr przeciwzakłóceniowy - specjalnie zaprojektowany pasywny układ dławików, w znacznym stopniu eliminujący zakłócenia radioelektryczne i przemysłowe (filtr symetryczny). Jednocześnie blokuje zakłócenia przychodzące z sieci energetycznej i odwrotnie - zakłócenia pochodzące od urządzeń użytkownika (kuchenka mikrofalowa, komputer, zasilacze impulsowe, itd.) nie są przepuszczane do sieci zasilającej. Filtr ochronnika to układ o strukturze czwórnika (czwórnik to układ mający cztery zaciski – jedna z par zacisków pełni rolę wejścia, zaś druga wyjścia), który przepuszcza bez tłumienia lub z małym tłumieniem napięcia i prądy o określonym paśmie częstotliwości, a tłumi napięcia i prądy leżące poza tym pasmem. Filtry znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach elektronicznych i energetycznych. Umieszczone pomiędzy źródłem zasilania a odbiornikiem powodują, że do odbiornika dostaje się sygnał o pożądanym widmie częstotliwości.

    Zaawansowany układ przeciwprzepięciowy – chroniący urządzenia w obwodzie, w który włączony jest ochronnik. Specjalne warystory działają zarówno przy typowych przepięciach sieciowych, jak również przy groźnych przepięciach asymetrycznych, które często występują jednocześnie z przepięciami symetrycznymi. OP-230 absorbuje wysoką wartość impulsu przepięciowego przy wyjątkowo krótkim czasie reakcji. Zastosowanie, nie jak zazwyczaj jednego lub trzech, ale sześciu warystorów tworzy podwójny stopień ostatecznego zabezpieczenia.

  • W jaki sposób masz podłączone głośniki do TV? Bluetooth, aux, hdmi? Jaki posiadasz zasilacz do ledów?

  • Spróbował bym wymienić zasilacz do ledów na jakiś markowy. Może przy rozruchu sieje jakimś zakłuceniem. Ale może ktoś jeszcze się wypowie