Przeczytano 890 razy

Oświetlenie LED WS2813

Chciałbym, założyć sobie ledy w pokoju około 18m. Od czego zacząć, co kupic ? Obecnie mam rgb w porównaniu do WS są mało efektywne. Jakie są mniej więcej koszta, bo domyślam sie ze trzeba wszystko wymienić, bo nawet zasilanie taśmy jest na 5V. Ceny wolałbym z Aliexpress.

Odpowiedzi (11)

 • A tak przy okazji to do tego jeszcze potrzebny jest sterownik oraz wzmacniacz, bo sam sterownik nie uciągnie 18m paska. Sterownik jaki mogę Ci polecić to SLR-22 (patrz filmik). Jest to sterownik do RGB+W na napięcie zarówno 12V jak i 24V. Możesz sterować za pomocą przycisku, pilota radiowego oraz zintegrować urządzenie ze sterownikiem EXTA LIFE ZAMEL i masz smart pasek LED :) Koszty nie AliExpress, ale jak to ma być u Ciebie no to ja bym stawiał na jakość :)

 • Cześć! Ja kupiłem sobie ostatnio pasek Polskiej firmy Neonica. Na pierwszy rzut oka bardzo solidnie wykonane, świecą ładnie, ponieważ wybrałem wersje na chipie OSRAMA 2835 RGB + W. Wersja 24V, więc mogę sobie spokojnie ograniczyc prąd płynący w pasku.

 • RGB wiem Red green blue 

  Rgbw też 

  Ale rgbwN co to te n 

  Co ja wiem to nie mam prawa dać jednego odcinka 18m bo ledy na końcu słabo by świeciły albo wcale

  Ledy raczej miały by przeznaczenie dekoracyjne/ do imprez 

  I zależy mi na świeceniu oddzielnym w sensie żeby gazda dioda była indywidualna jedna świeci na czerwono w jednym momencie a druga na niebiesko

 • Tak jak przedmówcy pisali zacznij od tego jaki dokładnie efekt chcesz osiągnąć, nastrój czy normalne światło użytkowe.. bo może zamiast led sprawdzą się lepiej światłowody. A samo rozrysowanie taśmy pozwoli odpowiednio zaprojektować i wpiąć zasilanie tak by nie trzeba było korzystać z jakiś grubych kabli a i by zapewnić równomierność świecenia taśmy.
  Ja jakoś nie mam dobrych doświadczeń z taśmami z ali ale fakt dużej styczności z nimi nie miałem. Sporo moich znajomych montuje taśmy skoffa i b. je chwali

 • Moim zdaniem trudno przewidywać jakość taśm z Aliexpress. Na pewno zasilanie musi się odbywać dwustronnie, bo spadki napięcia będą zbyt duże i część będzie świeciła słabiej. 
  Anlux ma bardzo dobre taśmy, świecą już u mnie kilka lat i spokojnie moge polecić.

 • Witaj 

  Fajnie by by było jak byś miał zdjęcia jak te pędy mają być umieszczone 

  Czy to będzie jeden ciąg 18 m czy kilka punktów po kilka metrów 

  Tym sposobem odpowiemy czy ma to być 24 v czy 12 v

   

  Dodatkowo pozwoli to na odp czy mają być zasilane jedno stronie czy ze wsparciem zasilania byś miał równy lux po długości 

   

  2. Jakie funkcje ma spełniać ? Oświetlenie dekoracyjne oświetlenie muzyczne imprezowe 

  Bo są różne ledy ja polecał bym RGBWN

  Trójkolorowe z możliwością światła białego naturalnego 

   

  Do tego sterownik wiFi i masz 16.8 mln kolorów do dyspozycji ...

  Więcej informacji jak odpowiesz na powyższe bo dochodzi dobór zasilacza przewodów łączenia więc to początek zabawy

 • Zastanów się jeszcze nad taśmami RGBW czyli z kolorem jeszcze zimnym i ciepłym dodatkowym czyli potrzeba przewód 5x. Masz możliwość zrobienia kolorów z tęczy i dodatkowo korzystania z ciepłego lub zimnego ewentualnie neutralnego...

  Co do ceny to kazdy ma różne w zalezności jak i ile kupuje i gdzie. Jakie ma rabaty :

  Taśma 12VDC 60 led 5050 5-chip RGBW ip20 rgb + 6500K + 2700K - 1m LUX02230

  lub

  Taśma 60 led smd 5050 Premium 4-chip RGBNW IP20 RGB + dzienna neutralna 12V DC 14,4W profesjonalna LUX02544 /1m/

  Na stronie tim jest tego pełno wpisz RGB RGBW RGBNW ITP

 • LED RGB to jakieś 72W x 4 szt (288W) więc jak ma sie sprawdzać coś takiego nie ma prawa działać. Jest potrzeba dwustronnego zasilania i najlepiej przewodami 4x lub 5x nawet 1mm lub 1,5mm. Małe napiecie duży prąd, a duży prąd duże przekroje. Paski się będą przebarwiać na odległości i efekt mizerny mało profesjonalny.

 • :) zapomniałem dodać schematy :)
  Róznią się długością pasków LED więc i podłączoną mocą.

 • Proponuje zacząć od wizualnego efektu końcowego, jaki ma być uzyskany. Pod to dobrać odpowiednie aluminiowe profile (zapewnia lepsze chłodzenie taśm). Następnie można przystąpić do wyboru konkretnej taśmy i sterowników. W efekcie wyjdzie cena.

  Zaczynając od ceny, często swoje oczekiwania dopasowujemy do przykładowych rozwiązań jakie mają najtańsze sterowniki lub taśmy LED, a przez to nie szukamy dalej bo inny sterownik trochę droższy...

  W efekcie mamy coś. Tylko, czy to działa tak jakby mogło działać?
  Czy jesteśmy z tego zadowoleni?

  Warto wspomnieć o aspekcie bezpieczeństwa.
  Sprawdzić, czy sterownik, który chcemy zakupić ma odpowiednie atesty i certyfikaty (za to dodatkowo się płaci - jest wliczone w cenie, ale tylko to gwarantuje, że niezależne laboratoria sprawdziły ten produkt i potwerdzaja, że spełnia normy, standardy i jest bezpieczny - ręczą za to swoja reputacją).

  Stosowanie niepewnych produktów łatwo może doprowadzić do problemów, które opisane są w poniższym pytaniu:

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/oswietlenie-led-powoduje-wylaczenie-dzwieku-sprzetu-audio
   
  Warto używać dobrych zasilaczy, tak aby maksymalnie ograniczyć zakłócenia, które mogą dostać się do instalacji elektrycznej jak również zakłócać sygnał radiowy np. Wi-Fi.

  W mojej opinii dość ciekawym sterownikiem umożliwiającym integracje z Google Home, Alexa i innymi podobnymi platformami jest pixelBox polskiego producenta Blebox.

  https://blebox.eu/produkt/pixelbox/