5 odpowiedzi

Sprawdź

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Konrad1987 2 pkt dodane:

Byłem już prawie zdecydowany na robienie fotowoltaiki w moim domu, a tu takie rewelacje...

Prezydent podpisał nowelizację prawa energetycznego w sprawie magazynów energii i mam wątpliwość co do opłacalności po tych zmianach. 

Co o tym myślicie? Czy ktoś kto posiada taką instalację mógłby się wypowiedzieć?

 • Br3xPL 134 pkt

  Mamy czas do stycznia 2022 roku. 

   

 • Gwozdziu944 161 pkt

  A dlaczego opłacalność w tym temacie miała by się zmienić? Ja i tak podchodzę sceptycznie do tematu paneli ale chętnie się dowiem, dlaczego uważasz że przy magazynach energii opłacalność się zmniejszy.

 • ajotnet 145 pkt

  Zanim coś tam nowego wymyślą, zrobią, zaplanują to zakładaj te panele bo już zima niebawem i nie będzie się opłacać do następnej wiosny...

  U nas to latami wszystko trwa...

 • Piotr Bibik

  W uproszczeniu magazyn energii to nic innego jak odpowiednio dobrany zestaw akumulatorów, i tu pojawia się moja wątpliwość.

  Czy w miejscu gdzie są ładowane akumulatory sporej pojemności nie występuje strefa EX?
  Czy nie należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty, który przeanalizuje miejsce gdzie taki magazyn energii ma się znajdować, i nie wypowie się co do zagrożenia wybuchem?
  Jeśli takie miejsce zostanie zaliczone do strefy EX, wiąże się to z koniecznością stosowania odpowiednio dobranych środków ostrożności jak np. specjalne oprawy oświetleniowe, łączniki światła wentylatory itd. 

  Można udawać, że nie ma tematu, ale jeśli już jakiś wybuch nastąpi, a taka strefa nie będzie wyznaczona, lub nie będzie opinii eksperta która stwierdza, że takiej strefy nie potrzeba wyznaczać, to czy ubezpieczyciel nie będzie robił kłopotów z wypłatą odszkodowania?

 • Br3xPL 134 pkt

  Dzięki magazynom energii jakość prądu elektrycznego się poprawi. Jeżeli twoje panele wyprodukują nadwyżkę mocy, to ta zostanie zachowana i oddana do magazynu, a dzięki niemu cała energia wyprodukowana z twojego systemu fotowoltaicznego zostanie u ciebie i będziesz mógł ją wykorzystać.

  Jeżeli skorzystasz z Mój Prąd 3.0 i zdecydujesz się na magazyn energii i stacje ładowania samochodów to otrzymasz większe wsparcie od państwa, jak dla mnie nie jest do zła decyzja. 

  W ten ustawie jak się nie mylę jest również zawarta zmiana liczników na te ze zdalnym odczytem, każdy musi w nie zainwestować do końca 2028 roku - temat był już omawiany na naszej społeczności: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/ile-kosztuje-inteligenty-postep