Mam instalacje 3,3kw na pd wsch i inwerter delta solvia 3.3 tr z trzema wejściami DC . Czy można i warto rozbudować instalacje na zachodnią stronę podpinając ja do tego samego inwertera?. Od ok g. 14 teraz ta instalacja daje max 1,5 kw i maleje
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Pysiak:
NIe do końca z Tobą mogę się zgodzić
W pytaniu pada stwierdzenie, ze falownik ma 3 wejścia.. Panele ze strony zachodniej można podłączyć do wolnego wejścia DC - jeżeli takowe pytający posiada.
Do falownika można podłączyć panele o sumarycznej większej mocy w porównaniu do mocy znamionowej falownika.
Jest jeden warunek..... ilość paneli w jednym stringu nie może wytworzyć napięcia większego jak to podane w dokumentacji. Jeżeli wejście DC określono na 1000V, to nie można zestawić n paneli, które w sumie dadzą 1200V - bo to może doprowadzić do uszkodzenia inwertera.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do inwertera o mocy 3.3kW podłaczyc panele o znacznie większej mocy. Takie rozwiązanie - choć nie pozwala odzyskać całej mocy wytworzonej w panelach, to pozwala na większą produkcję energii w dni o słabszym nasłonecznieniu.
Pomysł z dołożeniem dodatkowych paneli po zachodniej stronie uważam za bardzo dobry - ale te dodatkowe panele podłączamy na osobne wejście DC inwertera. I pamiętamy, aby nie przekroczyć napięcia DC dopuszczalnego dla posiadanego inwertera.-
@boss: Rozumiem, czyli wychodzi na to, że inwerter tak naprawdę posiada większą moc niż podana? Czy po prostu są odseparowane wejścia i każdy o mocy 3,3 kW. Jak to dokładnie jest bo już nie do końca rozumiem?
-
@Pysiak:
Nie do końca tak jest..... aby to wyjaśnić, omówię dwa przykłady.
1. Inwerter 3kW i panele o mocy 3kW
przy bardzo dobrym dniu oświetleniowym rozkład mocy w poszczególnych godzinach wygląda następująco:
0 - 0,5 - 1 - 1.3 - 1.8 - 2.5 - 3.0 - 2.5 - 1.8 - 1.3 - 1 - 0,5 - 0
Z tego wynika, że maksymalna moc generowana jest przez inwerter (i panele) przez krótki czas około południa.
2. Inwerter 3kW i panele o mocy 6kW
i zakładając takie same warunki oświetleniowe moc produkowana w poszczególnych godzinach dnia będzie wyglądać:
0 - 1 - 2 - 3 - 3 - 3 - 3 - 3 - 3 - 3 - 3 - 3 - 2 - 1 - 0
Jak zapewne widzisz:
- moc przekazywana do sieci wynosi 3kW i nie więcej - bo więcej inwerter nie jest w stanie przekazać.
- ale jak masz podpięte więcej paneli niż moc znamionowa inwertera, to szybciej taki zestaw jest w stanie oddać pełna moc jaką inwerter jest w stanie przekazać. Teoretycznie panele PV moga przekazać więcej, ale falownik tego nie przetworzy.
- Oczywiście gdyby inwerter miał moc 6kW lub więcej - odebrałby całą energię wytworzoną przez panele PV.
A co sie dzieje z energią nieodebraną przez inwerter. I tu niestety nie mam dobrej informacji. Energia ta zostaje zamieniona w ciepło które wydziela się w panelach. Oznacza to nic innego, jak to, że panele z których nie jest odbierana energia mocno się nagrzewają. W skrajnym przypadku może dojśc do uszkodzenia struktury plastra półprzewodnikowego i panel traci na sprawności lub przestaje działać w ogóle.
(podane liczby są tylko przykładem ilustracyjnym, niewiele maja wspólnego z rzeczywistym rozkładem produkcji energi w panelach PV) -
@boss: Dokładnie o to mi chodziło, ok można podłączyć będzie większa produkcja jednak może dojść do samozapłonu, więc chyba nie warto ryzykować?
-
@Pysiak:
Myslę, że pożary instalacji są spowodowane czyms innym - błędami w podłączeniu. Główny grzech to nieprawidłowo zarabiane końcówki, nieprawidłowo (za słąbo) złączone i nieprawidłowo dobrane przewody. -
dzięki ,t tak sądziłem ale jestem laikiem i potrzebowałem opinii fachowca
-
nie wiem , na inwerterze pisze że ma moc 3,3kW. Ale zauważyłem że ma 3 wejscia DC z czego tylko 1 jest wykorzystane w tym momencie. Sądzę ,że dołożenie paneli po zachodniej stronie tak ok 2kW i wpiecie tego w pozostałe wejscia dc znacząco zwiekszyłoby produkcje energii. Mam czysty dach od zach. strony i lecie jest oświetlony nawet do 21.
-
@Rafcio: To może faktycznie będzie wszystko dobrze działać, teraz tylko to odpowiednio zrobić aby bezpiecznie działało i czekać na wyniki działań 😊
-
-
Czytaj także:
Jak magazynować prąd z instalacji fotowoltaicznej?
• Jeżeli mam instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci, to
Instalacja fotowoltaiczna
Posiadam instalację fotowoltaiczną składających się modułów Selfa 4
Wymiana uszkodzonego panelu w instalacji fotowoltaicznej
Chciałbym poddać pod dyskusję temat doboru paneli do istniejącej in
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać
Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Dzień dobry,
Budowanie w kierunku zachodnim spowoduje, że część paneli będzie przez długi czas zasłonięte, a żeby działała instalacja to musimy dołożyć mikrofalowniki aby nie było sytuacji, że instalacja nie produkuje, ponieważ instalacji działa na zasadzie, że działają z tobą mocą jak najsłabszy z paneli. W dodatku trzeba wymienić falownik przy jakimkolwiek dołożeniu paneli, ponieważ nie da rady na tym falowniku, będzie za duża moc.