Przeczytano 2 285 razy

KONKURS - W jaki sposób dobierzesz UPS do swojego komputera lub sprzętu RTV, a w jaki do podtrzymania pracy pompki cyrkulacyjnej lub wentylatora (urządzenia z silnikiem zasilanym z 230 V AC)?

Zapraszamy do udziału w konkursie przygotowanym we współpracy z marką Schneider Electric. 

Na udzielenie odpowiedzi na to pytanie masz czas do 30.03.2022 do godziny 23:59. 

Nagroda: 

- Zasilacz awaryjny Easy-UPS BVS500I-GR (o wartości: 369 zł brutto, wg. cennika producenta)
- kod rabatowy do wykorzystania w sklepie TIM o wartości: 60 zł brutto
- gadżety społeczności o wartości: 49,20 zł brutto

Zasady:

- zapoznaj się z pytaniem konkursowym i odpowiedz na nie w formie komentarza,

- komisja konkursowa wybierze najciekawszą odpowiedź,

- każdy etap konkursu trwa 2 tygodnie, a po jego zakończeniu wyłonimy zwycięzcę,

- co 2 tygodnie czekają na Ciebie nowe zadanie i nowe nagrody do wygrania

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Więcej o konkursie można przeczytać tutaj.

Powodzenia!

Odpowiedzi (38)

 • TAK ABY PARAMETRY BYŁY ZGODNE Z TABLICZKĄ ZNAMINOWĄ URZĄDZENIA - POZDRAWIAM

 • wszystko zalezy od potrzeby napiecia spadku do potrzymywania rownoleglej pracy  sprzzetu i wtedy i wzaleznosci od podlaczonych urzadzen bedzie utrzymywal ups

 • W zależności ile potrzebuje napięcia spadkowego do przytrzymania stabilności pracy sprzętu i ile urządzeń będzie ups utrzymywać

 • Serdecznie dziękujemy wszystkim za rozwiązanie pierwszego zadania!

  Zwycięzcą został: @Szymon028 - serdecznie gratulujemy!

  Drugi etap jest już dostępny - zapraszamy do odpowiedzi na pytanie konkursowe:
  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-na-co-zwrocisz-uwage-dobierajac-przedluzacze-do-swojego-

 • Do zasilania sprzętu komputerowego i RTV wystarczy "zwykły" zasilacz awaryjny UPS dobrany mocą i pojemnością akumulatora do potrzeb użytkownika. Jeśli określimy moc urządzeń które będą zasilane poprzez UPS oraz czas podtrzymania zasilania dla tych urządzeń i do tego jeszcze budżet który mamy na zakup, to jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni UPS.

  Do zasilania pompki, wentylatora czy napędu bramy wymagany jest UPS z pełną sinusoidą ( sinus pro) . Tutaj musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak długo potrzebujemy zasilania awaryjnego żeby np bezpiecznie wyłączyć nasz kocioł na paliwo stałe, czyli jak długo ma pracować pompa cyrkulacyjna, wentylator czy zawory sterujące żeby wygasić piec. Ważnym aspektem jest również to czy po wyczerpaniu akumulatorów mamy możliwość skorzystania z Agregatu prądotwórczego oraz jak często występują przerwy w zasilaniu.

 • W pierwszym przypadku zsumował bym moce urządzeń np: przy komputerze biorę pod uwagę komputer, monitor, drukarkę itp. Do uzyskanej mocy dodał bym 50W i na podstawie tego dobrał bym UPS. Przy pompce i wentylatorze uwzględnił bym moc +50w dodatkowo na UPS i oczywiście UPS o pracy sinusoidalnej.

 • 1) Niestety nie mam takich problemów. Nigdy nie miałem stacjonarnego komputera zawsze i tylko laptopy, tablety i smartfony więc zasilanie z UPS-ów mnie nie dotyczy. 

  2) Pompki cyrkulacyjne w blokowiskach mnie nie interesują z tego powodu iż przychodzę do domu, odkręcam grzejnik głowicą termostatyczna albo i nie bo mam nieustająco 20-22"C z zakręconymi grzejnikami.

  3) Woda ciepła po lewej prawa strona to zimna, jest w kranie z rurociągu zawsze zimna a gorąca aż za gorąca z miejskiego dostawcy takiego jak PEC.

  4) Wentylacja jest grawitacyjna więc kominy są bez wentylatorów z kratkami 125cm.

  5) Kablówka i internet śmiga, a jak nie ma napięcia z ZK-3 to podtrzymywanie napięcia w domu jak dostawca jest zasilany z ADM to co mi to da jak w TV będzie plansza brak sygnału skontaktuj się z dostawcą usług.

  6) Lodówka -3"C bez otwierania drzwi przy braku 6-12h spokojnie sobie poradzi tak jak i zamrażalnik -20"C.

  7) Nie mam przeznaczenia w domu w bloku wielorodzinnym dla tego sprzętu tylko po to aby to posiadać i wiecznie ładować, dla potrzymania w razie W/W.

  8) A wieczór przy zapachowych świecach czy podgrzewaczach po zaniku napięcia też ma swój urok i zawsze można sobie ten czas zagospodarować i oderwać się z kieratu "POD NAPIĘCIEM" bo się świat nie zawali z tego tytułu i problemu...

  • @ajotnet: Zadanie nie dotyczyło chyba streszczenia posiadanej przez Ciebie infrastruktury technicznej i tego co potrzebujesz a czego nie. Musisz być bardzo szczęśliwym człowiekiem, bo masz wszystko co do życia Ci wystarczy bez jakichkolwiek "cudów" techniki. 

   Czytaj proszę ze zrozumieniem, a jeśli miało to być zabawne to przynajmniej jak dla mnie raczej Ci nie wyszło. Autor zadał konkretne pytanie i zapewne jak inni forumowicze liczy na ciekawe i merytoryczne sugestie i rozwiązania, czasem lepiej odpuścić sobie komentarz.

  • @artel electric: Gdybanie co komu potrzebne jak nie jest potrzebne to zmyślasz czy tworzysz teorie bez pokrycia ?

   Jak te chore pytanie co zrobisz jak milion wygrasz odpadając po pierwszym pytaniu ! ?

   Jak widzisz mi nic nie potrzeba, a to nie jest wyrocznią co Tobie się nie podoba a co nie i mi ma się podobać to co Tobie...?

   Nie mam potrzeb dobierania do swojego domu tego sprzętu więc o co Ci chodzi ?

   W jaki sposób dobierzesz ? To proste jak nie możesz zrozumieć, nie dobiorę bo nie potrzebuję i nie muszę... Redakcja się "mnie zapytała" i Ciebie i innych ja mam takie widzenie Ty inne to co się pucujesz i nakręcasz ?!

  • @ajotnet: Redakcja nie zapytała czy Ty potrzebujesz czy nie tylko w jaki sposób dobrać urządzenia to po pierwsze. Redakcja nie zapytała też o "widzenie" potrzeby stosowania to drugie. Po trzecie, jeśli nie masz takich potrzeb, bądź wiedzy w temacie to ulżyj sobie i nie podejmuj się komentowania. I po czwarte nie mam chyba przyjemności dywagować z Tobą !

  • @artel electric:

   "W jaki sposób dobierzesz UPS do swojego"... - to ze zrozumieniem nie czytasz czy jak ? Więc kogo zapytała REDAKCJA ?... Nie, nie dobiorę bo nie potrzebuję do tego co wymieniłem "JA" i było by na tyle.

  • @ajotnet: Pozostawię to bez komentarza...

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

   @ajotnet: może się mylę, ale wydaje mi się, że @Redakcja zadając to pytanie chciała zwrócić uwagę, że wiele osób nie ma pojęcia w jaki sposób dobrać UPS. Przykładem może być wątek poruszany na ŁNN:

   https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/dobor-ups-do-silnika 

   P.S.
   Miło móc z Tobą porozmawiać, chwilę Cię z nami nie było :) może w osobnym wątku podzielisz się informacjami jak sprawuje się nagroda którą wygrałeś?

  • @Piotr Bibik: @ajotnet @artel electric Drodzy, tak jak napisał Piotr zależało nam na tym, żeby otworzyć dyskusję na temat dobrych praktyk i podzielić się wiedzą, więc odpowiedzi ajotneta nie możemy uznać za zgłoszenie konkursowe, ale istotnie taka umiejętność odłączenia się od internetu i technologii jest rzadko spotykana w dzisiejszych czasach.

  • @Piotr Bibik: Jest to na etapie końcowym, niebawem będzie wszystko już jasne. Może być to cierniem pod paznokciem i niekoniecznie musi się podobać innym po prostu trzeba do tego przywyknąć bo całego świata się nie zbawi i uratuje. 

   Ja tylko wiem że jak się zapytuje - "W jaki sposób dobierzesz UPS do swojego komputera" wiem co napisałem i nie mogę udawać że będę dobierał coś czego nie potrzebuję w moim "na razie życiu - tu i teraz doczesnym" obejściu i zagrodzie. Nie zawsze można to zrozumieć, a jak będę miał coś (urządzenie, maszynę, elektronikę będą tam wytyczne czy DTR ze wskazaniami co winno być jako dodatek i producent wskaże wytyczne) co będę musiał zasilać przez UPS to podejmę rękawicę bo będę wiedział co ja potrzebuję aktualnie w danej chwili i co chcę osiągnąć.

  • @Redakcja: Niewolnikiem zostajemy na własne życzenie, a kiedyś mój znajomy powiedział mi że to nie jest tak że Ty - My "nie masz czasu" tylko nie umiesz go sobie sam zorganizować. 

   Twierdzenie że nie wiem co tu napisać, po co, na co, nikt się nie pytał co mam co nie mam wydaje się że jak są Tacy znawcy opisując to samo tylko innymi słowami by więcej, gęściej, JASIU-BABU - wężykiem, wężykiem !

   Kucharz jak ma zrobić potrawę idzie po produkty, kompletuje, dobiera ilości składowe i wie co z tego zrobi i za ile i jak długo mu to zajmie. Tutaj jak widzę jeden przez drugiego co lepiej co więcej dobierze, większe jeszcze większe, największe, najmądrzejsze i perpetuum mobile By działało wieki aby zamknąć dane niezapisane 1-2min lub aby zapisywał automatyczne dane na kompie nie potrzeba UPS-ów teraz. 

   Najbardziej potrzebnym urządzeniem jaki jest teraz dla posiadaczy kominków z płaszczem wodnym aby nie było wybuchu zagotowanej wody (to się niejednokrotnie stało) i jak się przed tym ustrzec.

   Kotły na pelet, eko groszki nie maja z tym problemu, nie ma prądu, nie ma ciepła wygasa i tyle bez kontroli nawet. Co nas zbawi UPS na 15min-30min-1h ? Zamarznie dom przy zaniku napięcia ? Nie przeżyjemy tej strasznej (chwilowej) niedogodności ?

   Uzależniajmy się dalej od wszystkiego, a potem do premiera pisać "JAK TU ŻYĆ" !?

  • @ajotnet: Wytrzeźwiej Chłopie !!!

  • @artel electric: Dziękuję bardzo za tą mądrość życiową, urzekła mnie Twoja opinia, jesteś biegłym sądowym w sprawach alkoholowych ?

  • @ajotnet:@artel electric Panowie, prosimy o niekontynuowanie tej wymiany zdań. Nie chcemy tu takich dyskusji.

  • @Redakcja: ja też nie życzę aby ktoś opisywał swoje problemy alkoholowe i obrażał innych !

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (11)
 • W przypadku kompa postawiłem na zasilacz awaryjny typu line-interactive. Wolałem wydać trochę więcej, niż za offline, ale być lepiej zabezpieczonym, dzięki szybszej reakcji na zakłócenia i lepsze monitorowanie przez układ, które gwarantuje ten typ UPSa. Jeśli miałbym serwerownię to jedynie online wchodziłby w grę, ale dla mojego sprzętu RTV taki wystarcza. 

  Co do pompy to sam UPS byłby raczej za średnim rozwiązaniem i zdecydowałbym się na UPS+agregat prądotwórczy. Krótki zanik redukuje UPS, a przy dłuższych pomoże agregat. Podczas jego pracy UPS ma czas na doładowanie swoich akumulatorów, a agregat wykryje powrót zasilania. No i tak jak mówię, to rozwiązanie wydaje mi się Bardziej optymalne od samego UPSa

 • Do potrzymania zasilania dla sprzetu RTV lub komputera są dwie mozliwości:

  1. Mocny UPS który pozwoli na pracę tych urządzeń jeszcze przez dłuższy czas (dokładnie musiałbym zmierzyć pobór prądu przez urządzenia które chciałbym zasilić i ustalić czas przez który urządzenie ma być zasilane). Warto nadmienić, że zazwyczaj urządzenia te nie pracują 24/7.

  2. UPS który pozwoli bezpiecznie wyłączyć urządzenie i da czas do wykonania tej operacji. Taki UPS powinien móc automatycznie wymusić wyłączenie urządzeń oraz wznowić ich pracę kiedy zasilanie zostanie przywrócone. Wygodne również byłyby alerty mailowe.

   

  W obydwu przypadkach ważna jest stabilizacja napięcia, która zapobiegnie uszkodzeniom sprzętu elektronicznego. Osobiście wybrałbym wariant drugi.

   

  1. W przypadku pompki lub wiatraka zasilanie powinno być ciągłe i jednocześnie urządzenia te są bardziej odporne na wachania zasilania z sieci. Wydaje się, że urządzenia te również mają mniejszy pobór prądu od urządzeń RTV czy komputera. Tu jedynym rozwiązaniem jest moim zdaniem UPS który będzie w stanie obsłużyć takie urządzenia przez dłuższy czas. W moim przypadku wybrałbym UPS, który pozwoli na pracę tych urządzeń przez min 3h.

  Nie podaję żadnych konkretnych wartości ze względu na potrzebne wyczliczenia dla konkretnych urządzeń, które chciałbym zasilić.

 • Nie da się na to odpowiedzieć jednoznacznie. Przy użytku domowym trzeba sobie odpowiedzieć na pytania:

  - Do jakiego sprzętu szukamy UPSa? Czy komputer jest gamingowy, czy zajmujemy się grafiką komputerową? Czy mamy w domu jakieś serwery (czytałem, że któryś użytkownik forum ma coś takiego). Co musimy zrobić w przypadku awarii? Tylko zapisać pliki czy coś więcej? Ile to potencjalnie może trwać?

  I wtedy można dobierać. Chyba najłatwiej policzyć moc, bo do maksymalnego poboru dodajemy 20-30 procent i mamy.

  Reszta już zależy od pozostałych odpowiedzi.

  W zasadzie to samo w przypadku pompki cyrkulacyjnej. Może tylko jedna rzecz jest pewna. Tutaj konieczna jest czysta sinusoida.

  Łatwiej by było na to odpowiedzieć albo podać konkretny przykład gdyby pytanie było mniej ogólne.