Przeczytano 1 151 razy

KONKURS - Jaką rozdzielnicę i jaki osprzęt zaproponujesz do pomieszczenia w którym panuje wilgoć? -

Kolejne zadanie w naszym konkursie z Schneider Electric czeka na Wasze odpowiedzi!

Termin na udzielenie odpowiedzi: do 9. czerwca do godziny 23:59

 

Nagrody:
- Miernik wilgotności IMT23208 (o wartości: 122,74 zł brutto, wg. cennika producenta)
- Thorsman Lampa warsztatowa LED kompaktowa 30W, 3000lm, 4000K, IP65 (o wartości: 285,29 zł brutto, wg. cennika producenta)
- kod rabatowy do wykorzystania w sklepie TIM o wartości: 60 zł brutto
- gadżety społeczności o wartości: 49,20 zł brutto

Zasady:
- zapoznaj się z pytaniem konkursowym i odpowiedz na nie w formie komentarza,
- komisja konkursowa wybierze najciekawszą odpowiedź,
- każdy etap konkursu trwa 2 tygodnie, a po jego zakończeniu wyłonimy zwycięzcę,
- co 2 tygodnie czekają na Ciebie nowe zadanie i nowe nagrody do wygrania.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ
Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ

Powodzenia!

Odpowiedzi (11)

 • Wiem że już po czasie, ale widzę że większość odpowiadających myli pomieszczenie wilgotne z mokrym.

  Do pomieszczeń mokrych zaliczają się  łazienki, pomieszczenia sanitarne, pralnie i suszarnie, pomieszczenia przybasenowe, zmywalnie naczyń itp. W pomieszczeniach mokrych wyróżnia się dwie strefy mokrą i wilgotną. Strefy mokre i wilgotne każdy poważny elektryk powinien znać, a przynajmniej odległości i odpowiednie stopnie ochrony w poszczególnych strefach. 

  Odnośnie pytania- w każdym pomieszczeniu panuje wilgoć - w powietrzu która zawiera się 30-60% w "suchym" pomieszczeniu. W najprostszy sposób podział między suchym, wilgotnym i mokrym pomieszczeniem przedstawia tabela:  

  Z której w widać że stopień ochrony IP 44 jest do pomieszczeń mokrych. 

  Pomijając wytwory "elektryków" którzy montują rozdzielnice w łazienkach, a widziałem takich kilka, jedną nawet 40cm nad umywalką. Nikt ze zdrowym rozsądkiem i podstawową wiedzą mając możliwość montażu rozdzielnicy w całym domu nie wybiera do tego łazienki. A tym bardziej projektant. Ale pytanie odnosi się ogólnie do pomieszczenia wilgotnego, a więc stopień ochrony IP44 jest w zupełności wystarczający do takiego pomieszczenia. Oczywiście przewymiarowanie stopnia ochrony nie jest takim błędem jak zastosowanie zbyt małego stopnia, ale koszty zawsze są ważne. 

  No i żaden racjonalnie myślący człowiek nie będzie lał silną strugą wody na urządzenie elektryczne jakim jest rozdzielnica.

  Osprzęt również powinien być o stopniu IP co najmniej 44, natomiast urządzenia zgodnie z normą w zależności od ich miejsca.

 • Zwiększona wilgotność czy możliwość chwilowego kontaktu z wodą zwiększa zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym.Należy i trzeba zastosować osprzęt kategorii bryzgoszczelne minimum IP44 gniazda i łączniki do pomieszczeń jak piwnice ,pralnie,myjnie.Rozdzielnice natynkowe z materiału tworzywa ABS o wysokich właściwościach dielektrycznym do montażu w pomieszczeniach w którym panuje duża wilgotność, stosujemy ochronę klasy IP55-65. IPX4 całkowita ochrona przed rozpryskującą sie wodą

 • W pomieszczeniu o wysokiej wilgotności tj. łazienka, pralnia, piwnica, pomieszczenia szatni basenowej  itp. powinny być zastosowane :

  1.hermetyczna rozdzielnica wysokiego zabezpieczenia, najlepiej posiadająca uszczelnienie wykonane za pomocą przepustu dwukomponentowego pod dławnice PG. Uzyskanie odpowiedniej klasy ochrony IP (55-65) jest to możliwe m.in. dzięki trójstopniowemu systemowi uszczelnień składającego się z uszczelki zewnętrznej, wewnętrznej oraz pierścieni uszczelniających.

  2. bryzgoszczelne gniazdka i włączniki, które są tak skonstruowane, aby nie dopuścić do wnętrza ani kropli wilgoci. Do tego styki ochronne lub  wykonane z gumy dławnice. Dodatkowo gniazdka powinny posiadać przekrywające urządzenia wieczka, osłony z tworzywa termoplastycznego. Wnętrze osprzętu powinny chronić: dławnica membranowa i membrana uszczelniająca. Elastyczna membrana oddziela elementy zewnętrzne, czyli klawisze i klapki, od części elektrycznej, do mechanizmu osprzętu nie może się więc przedostać się wilgoci.

  . Należy pamiętać także o tym, aby:

  -w wilgotnych pomieszczeniach np. w budownictwie mieszkalnym czy obiektach użyteczności publicznej instalować jedynie gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne o wysokim stopniu ochrony, min. IP 44 – na- lub podtynkowe (montowane za pomocą kleju lub wkrętów).

  - w odległości do 60 cm od obrysu wanny lub brodzika do montażu dopuszcza się montaż jedynie bryzgoszczelnych opraw oświetleniowych w II klasie ochronności, a włączników i gniazdek – w jeszcze dalszej.

  - instalacja elektryczna (przy dużym ryzyku zalania czy dostania się wody) powinna wykorzystywać gładkie rury kielichowe typu RLM. Hermetyczność połączenia jest wtedy bardzo wysoka, szczególnie przy instalacji prowadzonej pionowo, jakość połączenia może być dodatkowo wzmocniona np. wewnętrznymi pierścieniami.

 • Przeczytałem odpowiedzi kolegów i wszyscy proponują rozdzielnie o stopniu wodoszczelności IP65 a ja zaszaleje bo środki mnie nie ograniczają ( nic o tym nie ma w regulaminie 😁) i zaproponuje rozdzielnie o stopniu IP66 z gumową obudową łatwa do montażu i przenoszenia, odporna na korozję.

 • Najpierw bym się pozbył wilgoci, a dopiero potem kombinował z elektryką..

  ... w idealnym świecie oczywiście :)

 • Pomieszczenie, w którym panuje wilgoć jest zagadnieniem bardzo ogólnym i bardzo trudno udzielić jednoznacznej i prawidłowej odpowiedzi. Wilgotność jest jednym z warunków środowiskowych, które należy uwzględnić przy doborze rozdzielnicy oraz pozostałego osprzętu. Do pozostałych warunków środowiskowych należy również temperatura, obecność wody, promieniowanie słoneczne, narażenia mechaniczne, itd.

   

  Warunki i wymagania środowiskowe dla instalacji elektrycznych w tym rozdzielnic określone są w wielu normach. Ogólną charakterystykę wpływów zewnętrznych określa w Załączniku ZA.1 norma PN-IEC 60364-5-51. Przykładowo dla pomieszczeń z wanną i/lub natryskiem, gdzie wilgotność jest wyjątkowo wysoka mamy dedykowana normę PN IEC 60364-7-701.

  W przypadku rozdzielnic oraz pozostałego osprzętu bardzo ważny jest stopień ochrony zapewniany przez obudowy określany jest za pomocą kodu IP (ang. Internal Protection) zgodnie z normą PN-IEC 60529.

  Skończmy już z tymi normami. Każdy eklektyk je zna i z pewnością dobierze odpowiednią rozdzielnicę z osprzętem,

   

  Co w takim razie polecić przeciętnemu Kowalskiemu, który potrzebuje obudowy na swój zasilacz do ledów w altance, aby sąsiad patrzył. Pomijając brak wiedzy Kowalskiego oraz zagrożenia jakie to niesie poleciłbym obudowę o stopniu ochrony IP65 oraz odporna na promieniowanie UV. Świetnym przykładem jest tutaj seria rozdzielnic Kaedra oraz Mini Kaedra. Dostępna jest prawie w każdym sklepie eklektycznym. Stopień IP rozdzielnicy jest zachowany wyłącznie wtedy, kiedy odpowiednio ją zainstalujemy oraz zastosujemy dławnice kablowe.

   

  W/w seria rozdzielnic oczywiście nie jest dla amatorów. Sam z niej na co dzień korzystam i gorąco polecam.

 • Wilgotność lub możliwość kontaktu z wodą stwarza zagrożenie porażenia prądem, więc dobór odpowiednich urządzeń jest bardzo ważny. Odpowiadając na pytanie główne, należy rozpocząć od wspomnienia o oznaczeniu stopnia ochrony (IP). W pomieszczeniach, w których istnieje zapylenie lub wilgoć oznaczenie to zdaje się być jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę.

  Do pomieszczenia, w którym panuje wilgoć, przy założeniu, że jest to np. jakaś wilgotna piwnica, garaż, magazyn lub np. pomieszczenie, w którym wilgoć wynika z lokalnych zewnętrznych warunków atmosferycznych, zaproponowałbym rozdzielnicę hermetyczną IP65. Według tej normy rozdzielnica taka zapewnia ochronę nawet przed strugą wody (12,5 l/min), więc do pomieszczeń wilgotnych jak najbardziej powinna się sprawdzić. 

  Sama rozdzielnica to jednak nie wszystko. W zależności od sytuacji należy zaproponować zastosowanie bryzgoszczelnych gniazdek i włączników, które również spełniają ochronę IP 55-65.

 • Zakładając, że jest to pomieszczenie wilgotne, a montowana rozdzielnica nie jest narażona na bezpośrednie działanie wody zastosowałbym stopień ochrony min. IP44. Wraz ze wzrostem ryzyka  zachlapania czy zalania skłaniałbym się do podniesienia ochrony do IP 56 a w szczególnych przypadkach nawet do 67. Oczywiście zwrócić trzeba uwagę na poprawny montaż zgodny z zaleceniami producenta i stosowanie odpowiedniego akcesorium.

  Jeśli chodzi o aparaty w rozdzielnicy to większego wyboru raczej nie mamy i montuję standard IP20 mając na uwadze odpowiednio dobraną ochronę samej rozdzielnicy.

  Tak samo postępuję przy doborze osprzętu typu: gniazda, łączniki, oprawy itp.  I tu warto zwrócić uwagę na stosowanie dołączonych przez producenta uszczelek czy kołnierzy, które dość często przez pseudomonterów uważane są za zbędne i utrudniające montaż w związku z czym niestety odnajdują swoje miejsce w kontenerze z gruzem.

  Dość często spotykam się ze stosowaniem gniazd, łączników IP44, ale oprawy oświetleniowe już nie do końca spełniają te wymagania (bo Pani właśnie ten kinkiecik się spodobał) i tu nasza rola, aby  w zrozumiały sposób uświadomić klientowi jakie istnieje zagrożenie, zwłaszcza w łazienkach.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zadajmy sobie pytanie jaka wilgoć panuje? Czy taka jak w saunie parowej czy po prostu poziom wilgotność powietrza  przekracza 70%. a może od czasu do czasu istnieje potrzeba umycia pomieszczenia woda lub woda pod ciśnieniem?

  Generalnie do taki pomieszczeń stosuje się rozdzielnice o szczelności IP 65 np

  https://www.tim.pl/rozdzielnica-modulowa-2x12-natynkowa-ip65-kaedra-13964

  a osprzęt IP 44 np Cedar, Aquarius lub Hermes. Można również zastosować osprzęt  IP55 np

  https://www.tim.pl/aquant-gniazdo-hermetyczne-podwojne-zu-16a-ip55-szare-gnt-aquant-1242-10

  Rozdzielnica i osprzęt o podwyższonej odporności na wilgoć to nie wszystko. Należy właściwie zamontować te urządzenia zachowując ich szczelność ( dławnice kablowe czy miejsca mocowania z podłożem)  Również przewody warto dodatkowo chronić i nie wolno zapomnieć o oprawach szczelnych IP65 np 

  https://www.tim.pl/oprawa-hermetyczna-led-42w-eco-dp-1200-th-5040lm-4000k-ip65-4058075463868