Przeczytano 1 034 razy

KONKURS - Jakie wyłączniki róznicowopradowe zaproponujesz do domku w którym będzie sporo urządzeń elektronicznych. W kuchni zamontowana będzie płyta indukcyjna, a w salonie klimatyzator.

Pora na kolejne zadanie konkursowe!

Na Wasze odpowiedzi, jak zawsze, czekamy przez 2 tygodnie. Termin na podanie rozwiązania mija 23.06 o godzinie 23:59

 

PYTANIE KONKURSOWE:

Jakie wyłączniki róznicowopradowe zaproponujesz do domku w którym będzie sporo urządzeń elektronicznych. W kuchni zamontowana będzie płyta indukcyjna, a w salonie klimatyzator. Uzasadnij swój wybór i napisz w jaki sposób będziesz argumentował klientowi konkretne rozwiązanie?

Nagrody:
- Wyłącznik różnicowo-nadprądowy 2P 16A B 0,03A typ A iDPN N VIGI A9D56616 (o wartości: 369 zł brutto, wg. cennika producenta)
- kod rabatowy do wykorzystania w sklepie TIM o wartości: 60 zł brutto
- gadżety społeczności o wartości: 49,20 zł brutto

Zasady:
- zapoznaj się z pytaniem konkursowym i odpowiedz na nie w formie komentarza,
- komisja konkursowa wybierze najciekawszą odpowiedź,
- każdy etap konkursu trwa 2 tygodnie, a po jego zakończeniu wyłonimy zwycięzcę,
- co 2 tygodnie czekają na Ciebie nowe zadanie i nowe nagrody do wygrania.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ
Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ

Powodzenia!

Odpowiedzi (10)

 • Czy jutro nowy etap konkursu?

 • Jeśli chodzi o wył. RCD  to powinno się stosować typ "A"

   Płyta indukcyjna i klimatyzator również posiadają wrażliwą elektronikę.

  Niestety ze względu na  dwukrotnie wyższa cenę w stosunku do AC nikt ich ( w budownictwie domowym) nie stosuje :-(

 • Nie będę się rozpisywał, ale  typ "'A", mam nadzieję, że w końcu dostaniemy zakaz stosowania typu "AC'

  Na inne charakterystyki nas nie stać niestety i nie ma co tu dużo gadać ;(

 • Pomijając fakt czy urządzenia są 1 czy 3f bo to akurat najmniejszy problem.

  Obwody do których podłączone jest wiele urządzeń elektronicznych powinny być zabezpieczone RCD o charakterystyce A jeśli nie ma zasilaczy z dużymi kondensatorami wtedy należy zastosować wyłączniki typu B 

  Do zabezpieczenia płyty indukcyjnej oraz klimatyzatora należy zastosować charakterystykę typu F 

  Chociaż najlepszym rozwiązaniem do płyty indukcyjnej jest typ B ze względu na zakres częstotliwości do 100kHz, gdzie typ F jest do 1kHz, a w płycie indukcyjnej płynie prund o częstotliwości 25-35kHz. 

  Znowu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku RCD typu odpowiedniego do obciążenia- 1 obwód 1 RCD/RCBO jednak jest to najdroższe rozwiązanie. 

  W przypadku takim jak w pytaniu zastosował bym RCD typu A na ogólne obwody gniazd.

  Typ B jeśli do obwodu będą podłączone "duże zasilacze" i podana płyta indukcyjna.

  Typ F Do obwodu klimatyzatora, zmywarki, pompy ciepła- chodź urządzenia te nie są wymienione w pytaniu to jednak często znajdują się w domach i mieszkaniach.

  Warto tutaj dodać że przy normalnej pracy RCD typu A z większością typowych odbiorników(jedno fazowych) może dojść do przypadkowego zadziałania wyłącznika. W takim wypadku rozwiązaniem mogą być wyłączniki typ A HI, typ F oraz typ B. 

  No i oczywiście należy odpowiednio dobrać prąd znamionowy RCD do urządzeń które będzie zabezpieczał.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

   Ale to teoria w praktyce dobry elektryk zaproponuje takie rozwiązanie i w znacznej większości będzie "łoo panie ale to drogie - dej pan zwykły albo nie dawaj wcale" - no niestety są to drogie urządzenia. 

   I przyjdzie drugi elektryk który stwierdzi że różnicówka to różnicówka i nie ma co przepłacać, a tak właściwie to sam nie wie czym konkretne typy się różnią o ile w ogóle słyszał o innych typach RCD i koniec końców podłączy RCD typu AC i jak dobrze pójdzie to może jakieś pewnej firmy. Bo mając (nie)przyjemność pracowania na najtańszych aparatach miałem już 2 sytuacje w których RCD z pudełka nie działało. 

   Mam nadzieje że tych drugich jest i będzie coraz mniej.

 • A ja odpowiem na pytanie poza tematen: nie jaki, tylko czy? I odpowiedź brzmi: KONIECZNIE NALEŻY ZAMONTOWAĆ TAKI WYŁĄCZNIK jeśli zależy nam na bezpieczeństwu własnym, naszych bliskich oraz naszego mienia.

  A niech ktoś mądrzejszy się wypowie jaki konkretnie model wybrać :D

 • W prostych instalacjach elektrycznych najczęściej stosowane są wyłączniki różnicowoprądowe typu AC.Wyłączniki te reagują tylko na prądy różnicowe przemienne sinusoidalne,co w nowoczesnych instalacjach morze okazać się niewystarczające.Dlatego też stosuje się wyłączniki typu A,które zapewniają nam skuteczną ochronę w instalacjach zasilających komputery,urządzenia RTV i AGD. Można  je stosować w instalacjach z jednofazowymi odbiornikami I klasy ochronności,zasilanymi z urządzeń prostownikowych. Można zastosować wyłącznik różnicowoprądowy kombinowany 2P 25 A 0.03A typ A P302  411559.