Przeczytasz w 8 min.
Przeczytano 148 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-07-18

Jaki zasilacz do komputera dobrać?

Jaki zasilacz do komputera?

Wybór odpowiedniego zasilacza do komputera to kluczowy krok w procesie budowy lub modernizacji sprzętu. Zasilacz odpowiada za stabilne i bezpieczne dostarczanie energii do wszystkich komponentów, a jego niewłaściwy dobór może prowadzić do problemów z wydajnością lub nawet uszkodzeń.

 Wybieraj zasilacz, który:

 • jest dopasowany do obudowy komputera stacjonarnego
 • posiada odpowiednią długość przewodów
 • taki, który ma moc dopasowaną do zapotrzebowania – w tym celu oblicz pobór mocy wszystkich komponentów komputera – skorzystaj z kalkulatora mocy np. OuterVision Power Supply Calculator
 • dobierz zasilacz komputerowy, który ma certyfikację 80 PLUS, która gwarantuje określoną sprawność energetyczną
 • wybierz zasilacz komputerowy posiadający zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (OVP), przeciwzwarciowe (SCP), przed przeciążeniem (OPP) i termiczne (OTP), które chronią komputer przed uszkodzeniami. Sprawdź, czy zasilacz posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE, UL, czy TUV.

Tyle w skrócie, a teraz wersja dla tych, co lubią poczytać :).

Jak dobrać zasilacz do komputera?

Dobór odpowiedniego zasilacza do komputera wymaga analizy kilku kluczowych parametrów technicznych, które zapewnią stabilne i efektywne działanie systemu.

Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania na moc, czyli sumy poboru mocy wszystkich komponentów komputera, takich jak procesor, karta graficzna, pamięci RAM, dyski twarde i inne peryferia. Można to obliczyć, korzystając z kalkulatorów online, np. OuterVision Power Supply Calculator, które uwzględniają specyfikacje poszczególnych podzespołów. Do uzyskanej wartości należy dodać margines bezpieczeństwa, zwykle wynoszący 20-30%.

Kolejnym istotnym aspektem jest certyfikacja 80 PLUS, która gwarantuje określoną sprawność energetyczną zasilacza. Im wyższa sprawność (Bronze, Silver, Gold, Platinum, Titanium), tym mniej energii jest tracone w formie ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i mniejsze obciążenie termiczne systemu. Warto również zwrócić uwagę na stabilność napięć wyjściowych, gdzie tolerancje ATX wynoszą ±5% dla linii +12 V, +5 V i +3.3 V, oraz na jakość zastosowanych kondensatorów i innych elementów elektronicznych. Zasilacze renomowanych firm często oferują lepszą jakość wykonania i dłuższą żywotność.


Certyfikaty sprawności zasilaczy

Modularność okablowania to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Zasilacze mogą być modularne, półmodularne lub niemodularne. Zasilacze modularne pozwalają na podłączenie tylko niezbędnych przewodów, co poprawia przepływ powietrza i estetykę wnętrza obudowy. Zabezpieczenia i certyfikaty są również ważne – zasilacz powinien posiadać zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (OVP), przeciwzwarciowe (SCP), przed przeciążeniem (OPP) i termiczne (OTP), które chronią komputer przed uszkodzeniami. Sprawdź, czy zasilacz posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE, UL, czy TUV.

Na koniec, upewnij się, że wybrany zasilacz pasuje do obudowy komputera i ma odpowiednią długość przewodów, aby dosięgnąć wszystkich złączy na płycie głównej i innych komponentach. Prawidłowy dobór zasilacza zapewni nie tylko stabilność i wydajność systemu, ale także jego długowieczność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Chłodzenie przy wyborze zasilacza do komputera

Właściwy układ chłodzenia chroni zasilacz przed przegrzaniem i wydłuża jego żywotność. W zależności od Twoich oczekiwań oraz budżetu możesz wybrać zasilacz z jednym z trzech podstawowych typów układu chłodzenia.

 • Układ pasywny to rodzaj chłodzenia, który nie posiada wentylatorów. Zasilacze z tym układem są idealne, jeśli zależy Ci na absolutnej ciszy podczas pracy komputera. Jednakże, układy pasywne nie oferują dużych mocy i zazwyczaj są droższe od innych rozwiązań.
 • Układ półpasywny uruchamia się, gdy temperatura zasilacza przekroczy określony próg. To doskonały kompromis między cichą pracą a wydajnością, ponieważ wentylatory włączają się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, co zmniejsza hałas przy normalnym obciążeniu.
 • Chłodzenie aktywne jest stosowane w najbardziej wydajnych zasilaczach. Wentylatory w tych urządzeniach pracują cały czas, co zapewnia efektywne odprowadzanie ciepła nawet przy dużych obciążeniach. To rozwiązanie jest najczęściej spotykane i zapewnia najlepszą ochronę przed przegrzaniem.

Wybór odpowiedniego zasilacza z odpowiednim rodzajem chłodzenia jest kluczowy dla stabilnej i bezpiecznej pracy komputera. Odpowiednie chłodzenie zapobiega przegrzewaniu, co przekłada się na dłuższą żywotność zasilacza i lepszą wydajność całego systemu.

Zwróć uwagę na regulację napięć

Stabilne napięcia na wszystkich liniach zasilających, są niezbędne do zapewnienia niezawodnej pracy komputera i długiej żywotności jego komponentów. Brak odpowiedniej regulacji może prowadzić do niestabilności systemu i skrócenia żywotności podzespołów. Z tego powodu, przy wyborze zasilacza, koniecznie sprawdź opcje regulacji napięcia.

Najmniej korzystnym typem regulacji napięć jest regulacja grupowa. W tym przypadku wszystkie linie zasilające (3,3 V, 5 V i 12 V) są kontrolowane przez jeden wspólny kontroler. Obciążenie jednej z linii może negatywnie wpływać na pozostałe, co prowadzi do wahań napięć. Jest to rozwiązanie mniej efektywne i mniej stabilne.

Lepszym rozwiązaniem jest regulacja niezależna, gdzie każda linia zasilająca posiada swój oddzielny kontroler. Dzięki temu obciążenia na poszczególnych liniach nie wpływają na siebie nawzajem, co zwiększa stabilność napięć i niezawodność zasilacza.

Najlepszym rozwiązaniem w regulacji napięć jest przetwornica DC/DC. W tej metodzie najpierw regulowana jest najbardziej obciążona linia 12 V, a następnie pozostałe linie 3,3 V i 5 V. Dzięki temu wahania napięć są zredukowane prawie do zera, co potwierdzają liczne testy. Przetwornica DC/DC zapewnia najwyższą stabilność i efektywność, co przekłada się na optymalną pracę komputera.

Wybierając zasilacz, zwróć uwagę na typ regulacji napięć, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na stabilność i bezpieczeństwo działania całego systemu komputerowego.

Różnice w mocach na liniach zasilających

Jednak to nie jedyny krok, który musisz podjąć. Chociaż zasilacze mogą mieć tę samą moc, poszczególne modele różnią się pod wieloma względami. Różnice te wynikają z odmiennej mocy na liniach 3,3V, 5V i 12V.

Na czym polega ta różnica? Linie 3,3V i 5V dostarczają energię do podzespołów takich jak karta dźwiękowa i twardy dysk. Z kolei linia 12V zasila kluczowe komponenty komputera, takie jak procesor i karta graficzna. Zastanawiając się, jak dobrać moc zasilacza do komputera, musisz zwrócić uwagę nie tylko na moc całkowitą, ale również na moc dostarczaną przez każdą z linii.

Warto pamiętać, że specyfikacje producentów mogą zawierać moc maksymalną, osiąganą tylko przez chwilę, zamiast mocy nominalnej, która jest bardziej istotna. Aby uniknąć nieporozumień, wybieraj zasilacze od renomowanych marek, co zwiększa pewność, że dane podane w specyfikacji odpowiadają rzeczywistym możliwościom urządzenia.

Aby odpowiednio dobrać moc zasilacza, można skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach producentów. Te narzędzia pozwalają łatwo obliczyć wymaganą moc zasilacza, uwzględniając specyfikację poszczególnych komponentów komputera. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na całkowitą moc, ale także na rozkład mocy na poszczególnych liniach, co zapewni stabilne i efektywne działanie całego systemu.

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Sprawdzenie zasilacza komputerowego jest istotnym krokiem w diagnozowaniu problemów z komputerem oraz w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa całego systemu. Istnieje kilka metod, które pozwalają na dokładne przetestowanie zasilacza.

Wizualna inspekcja

Zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych testów, wykonaj wizualną inspekcję zasilacza:

 • Sprawdź kable i złącza — upewnij się, że wszystkie przewody są w dobrym stanie, a złącza są prawidłowo podłączone.
 • Wyszukaj oznaki uszkodzeń — zwróć uwagę na ewentualne spuchnięte kondensatory, przepalone elementy, czy inne widoczne uszkodzenia.

Test multimetrem

Multimetr pozwala na dokładniejsze sprawdzenie napięć wyjściowych zasilacza:

 • Ustaw multimetr na pomiar napięcia stałego (DC).
 • Sprawdź napięcia na liniach 12 V, 5 V i 3.3 V na złączach zasilacza (najczęściej na złączu ATX).
 • Linia 12 V — Napięcie powinno wynosić około 12 V (±5%).
 • Linia 5 V — Napięcie powinno wynosić około 5 V (±5%).
 • Linia 3.3 V — Napięcie powinno wynosić około 3.3 V (±5%).

Użycie testera zasilaczy

Tester zasilaczy to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do sprawdzania poprawności działania zasilacza:

 • Podłącz zasilacz do testera zgodnie z instrukcją urządzenia.
 • Odczytaj wyniki na wyświetlaczu testera, które pokażą, czy napięcia są w normie i czy zasilacz działa poprawnie.

Test pod obciążeniem

Najbardziej wiarygodnym testem jest sprawdzenie zasilacza pod rzeczywistym obciążeniem:

 • Podłącz zasilacz do komputera i uruchom wymagające aplikacje lub gry.
 • Monitoruj stabilność systemu i napięcia (można to zrobić za pomocą specjalistycznego oprogramowania do monitoringu).

Sprawdzenie kondensatorów

Kondensatory w zasilaczu mogą ulegać degradacji, co wpływa na jego działanie:

 • Wizualnie sprawdź kondensatory pod kątem spuchnięcia lub wycieków.
 • Użyj multimetru z funkcją testowania kondensatorów, aby sprawdzić ich pojemność.

Sprawdzenie zasilacza komputerowego to ważny krok w diagnostyce problemów sprzętowych. Regularne testowanie zasilacza pomaga zapobiegać awariom i zapewnia stabilną pracę całego systemu.

Czytaj także:

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej
Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włączniki w różnych miejscach?

Co zrobić, aby jedna lampa była obsługiwana przez dwa włą

Rozsądne planowanie aranżacji przestrzeni w domu poprzez zdalne ste

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? cz. 2

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może

Więcej
Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl

Więcej
Multiplekser – podstawy, rodzaje i zastosowanie

Multiplekser – podstawy, rodzaje i zastosowanie

Multipleksery, jako kluczowe elementy w systemach elektronicznych,

Więcej