KONKURS - PYTANIE 9: Jak łączycie przewody w ciasnych przestrzeniach?
Czas na przedostatnie już pytanie w serii konkursowej WAGO! Dziś chciałbym poruszyć problem, z którym spotykamy się wszyscy coraz częściej!
Pytanie na dziś brzmi: W jaki sposób radzicie sobie z łączeniem przewodów, gdy w rozdzielnicach, skrzynkach i puszkach przyłączeniowych (np. silników), jest mało miejsca i utrudniony dostęp?
Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to, zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dziękuję za nadesłane odpoowiedzi :)
Jeśli chodzi o ciasne przestrzenie, można oczywiście posłużyć się szybkozłączkami (np 221, 224, czy 243 dla małych przekrojów przewodów) i stosownymi adapterami, ale idealnym rozwiązaniem które sprawdzi się m.in. do puszek silników i innych "ciasnych miejsc" przy maszynach i urządzeniach są złączki z serii TOPJOB S Mini.
Od niedawna występują w dwóch wariantach zakresów przekrojów przewodów (maksymalny przekrój przewodu dla większego wariantu to aż 4 mm2 w wypadku niezarobionej linki lub przewodu jednodrutowego!). Można je montować na szynie TS 15 albo na płycie montażowej - przy pomocy śrub lub zatrzaskowo. Są też adaptery na szynę TS 35! I super ułatwiające pracę mostki "gwiazda" i "trójkąt", które wspomniał @Gwozdziu944 !
Więcej o złączkach Mini znajdziecie tutaj: https://wagodirect.pl/podlaczanie-przewodow-bez-narzedzi-teraz-rowniez-w-formacie-mini/
-
Jeśli chodzi o rozdzielnice, to póki co nie spotkałem takiej, w której bym nie zmieścił standardowej złączki listwowej, czyli TopJobS serii 2002.
Zastanawiałem się, czy spotkałem gdzieś złączki złączki TopjobS Mini serii 2050. I chyba nie, ale kiedyś miałem w ręce jakieś małe złączki. Były to prefabrykowane puszki Hensel o wymiarach około 10x10 cm i właśnie w środku były małe złączki, chyba marki Wieland (ale śrubowe). Wtedy też po raz pierwszy spotkałem się z szyną TH15. @Piotr Muskała może jakaś współpraca z Hensel?
Osobiście, próbuję przeforsować aby złączki TopJob S Mini i TopJobS serii 2002 wkładać to do puszek przyłączeniowych silników elektrycznych. Przekrój do 1mm2 (w przypadku Mini) w zupełności wystarcza dla małych napędów. Wystarczy 7 złączek i mamy silnik w pełni obszyty. 2x3 fazy + PE. Dodatkowo jako akcesorium mostki gwiazda/trójkąt. No nie wyobrażam sobie łatwiejszego odłączania napędu z instalacji. A często zdarza mi się odłączać silniki czy wymieniać na nowy i zawsze jest ten sam problem, inny rozmiar oczek potrzeba, czasem ciężko oczka przez dławik wyjąć, tu podkładka spadnie i próbuj ją tu wydobyć z wnętrza puszki. A jak nakrętka spadnie przez 4 poziomy kratownic wema to pozostaje tylko wycieczka na magazyn po nowe nakrętki. Ktoś może powiedzieć, że 1mm2 to mało, ale jak przewody z silnika są grubsze, to i puszka zazwyczaj jest większa i wtedy już można pokusić się o standardowe złączki serii 2002. Co ważne, przy zmniejszonych rozmiarach zachowane jest pole opisowe, jak i miejsce do mostkowania. Wkładamy mostek i przysłaniamy go taśmą opisową ale za to mamy mniejszą złączkę. Coś za coś. Jak dla mnie to dobry kompromis.
Dodatkowo, podchodząc do silnika musisz mieć kilka kluczy. Nigdy nie wiadomo, jakie śruby są do przykręcenia pokrywki (na wkrętak lub najczęściej w moim przypadku na kluczyk 8), wewnątrz silnika też jest różnie. Od klucza 6 do 13 (przy większych napędach), standardowo noszę klucze fajkowe 6-10mm, oraz uziemienie jest w 90% innym rozmiarem śruby przykręcone. Więc tutaj znowu wkrętak płaski lub kluczyk. Jest to już całkiem sporo narzędzi jak na podejście do jednego silnika. A można iść z narzędziem montażowym i wkrętakiem przy zastosowaniu złączek wago i tam nie ma nas co zaskoczyć.Co do sposobów montażu to jest kilka, na szynie TH15, jest też możliwość użycia złączek z specjalnymi stopkami montażowymi czy za pomocą adaptera który po prostu się przykręca.
Więcej o tych złączkach można się dowiedzieć z tego filmiku: https://youtu.be/_u8GoEePAW0?t=1457
-
Jeżeli w rozdzielnicy jest mało miejsca to stosuję złączki instalacyjne do których jest osprzęt, do którego są bardzo ciekawe akcesoria montażowe. Dzięki nim możliwy jest montaż złączek instalacyjnych:
221-500 – adapter który umożliwa montaż szybkozłączek serii 221 do maksymalnego przekroju 4 mm2 na szynie TH35 lub TS 35.
222-505 - płytka odciążająca przewody 222-505 montowana jest w sposób zatrzaskowy na adapterze montażowym 221-500 lub 221-510.
221-510 – adapter który umożliwia montaż szybkozłączek serii 221 do przekroju 6 mm2 na szynie TH35 lub TS 35.
221-500 - uniwersalny adapter kątowy 222-510 daje możliwość zamocowania adaptera montażowego 221-500 lub 221-510 poziomo na szynie TS 35 lub TH35.
221-502 - adapter przeznaczony do dwuprzewodowych szybkozłączek 221-412, umożliwia montaż do powierzchni płaskich za pomocą śrubek.
773-332 – adapter do montażu szybkozłączek serii 773 na szynę TS 35 lub TH35.
243-113 – adapter do mocowania sześciu szybkozłączek MICRO serii 243 na szynie TS 35 lub TH35.
Lubię też te produkty:
Seria 221-612 – umożliwia połączenie dwóch żył linka lub drut w zakresie 0,5 do 6 mm2.
243-112 – szybkozłączka oświetleniowa, dzięki której można łączyć 3 żyły
-
Jak bardzo mało miejsca to kostka Wago i układanie przewodów z kostką aby się zmieściło pod pokrywką :) Z kolei jak już szyna TH się mieści no to ZUGI wpadały do środka. A już ostatecznością było lutowanie przewodów i zakładanie koszulek termokurczliwych. W przypadkach hardcorowych jak lutowanie nie było potrzebne to z ratunkiem przychodziły złącza skręcanym jak na zdjęciu.
Do telekomunikacji i do niskich prądów złącza zaciskowe żelowane Złączka zaciskowa 3x(0,5-1,5) Scotchlok 316 IR żelowana czarna 80610734537/7000058271
Nie ukrywam że potrzeba matką wynalazcy 😂🤣 ale z wyszczególnieniem że unikam robienia "patologi". Jak się gdzieś coś nie mieści a jest możliwość zrobienia większej puszki to idę w tę stronę. Kiedyś będzie trzeba zajrzeć jeszcze raz to człowiek na sam widok nie może dostać bólu głowy :)
Czytaj także:
Jak znaleźć przewody?
Znajomy poprosił mnie o pomoc i szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak
Jak prowadzić przewody w sufitach podwieszanych?
Spotykam się z różnymi sposobami układania przewodów na sufitach po
KONKURS - Najdziwniejsze pytania
Drodzy Napięciowi Znajomi!Ogłaszamy pierwszy ( ale nie ostatni! ) w
Konkurs - ponad 50 produktów do opisania
Chcemy by opisy w sklepie TIM były praktyczne, pomocne i pisane prz
Konkurs "Jakość połączeń"
Wracamy do Was z kolejnym konkursem! Podejmij wyzwanie eksperta Wag
Konkurs "Łączy nas napięcie x Schneider Electric"
Nasz konkurs to 20 tygodni rywalizacji, 10 pytań i nagrody o wartoś
@Gwozdziu944 gratulujemy! Zachęcamy do aktywności pod ostatnim pytaniem konkursowym.
https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-pytanie-10-jakie-nowe-produkty-i-rozwiazania-powinny-two