Przeczytano 1 709 razy

Jak znaleźć przewody?

Znajomy poprosił mnie o pomoc i szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak się za to zabrać.

Dom z 2006 r (znajomy kupił go w grudniu 2020r), w rozdzielnicy elektrycznej jest kilka niepodłączonych przewodów (wyglądają na sygnałowe), tylko do czego?

Dom bez bajerów i zbędnej elektroniki. Osobno jest centrala alarmowa (w niej nie ma takich przewodów). W rozdzielnicy elektrycznej nie ma miejsca nawet na jeden dodatkowy moduł więc raczej nic nie było tu planowane do dołożenia (oprzewodowanie rozdzielnicy wygląda na oryginalne). Kontaktu z elektrykiem nie ma, poprzedni właściciel ponoć nic nie pamięta. W domu z ścian nigdzie nie wystają żadne niezakończone przewody. 

Pytanie jak dojść do czego mogły być te przewody i jak znaleźć ich drugi koniec? 

Przy okazji, jakie macie sprawdzone sposoby na poszukiwanie drugiego końca przewodu lub kabla?

Odpowiedzi (29)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Kilka luźnych myśli:

  Sprawdziłbym jeszcze czy ktoś nie wstawił przewodów komunikacyjnych w napędzie bramowym. Mogły być przewidziane do uruchamiania zdalnego napędu bramy.

  Jeżeli masz kolegów w telekomunikacji to możesz pożyczyć reflektometr i sprawdzić w jakiej odległości kończy się ten przewód. Będziemy wiedzieć czy szukać go 100m dalej czy 5 m (bo siedzi w napędzie do bramy garażowej zatentegowany gipsem). Może też koledzy mają FROSCHER FS-8114 - wówczas jest to moim zdaniem rozwiązanie idealne. 

  Może być też tak, że jest to połączenie rozdzielnicy z alarmem, którego nikt nie wykorzystał i cóż... przewody siedzą w ścianie :) Wówczas reflektometr pokaże że odległość jest gdzieś w pobliżu :) 

  Dla tych którzy nie wiedzą co to jest: jest to elektryczny nietoperz. Działa tak, że wpuszcza w przewód paczkę sygnałów sinusoidalnych. Fala elektromagnetyczna odbija się od końca linii długiej, czyli mówiąc po ludzku po protu od uszkodzenia lub zakończenia przewodu. Urządzenie liczy czas potrzebny na wysłanie i powrót odbitej fali elektromagnetycznej i oblicza jaka jest długość przewodu do uszkodzenia. Tak sprawdza się m.in. gdzie nastąpiło uszkodzenie przewodu w telekomunikacji. Działa to także w przypadku światłowodów, ale z innym miernikiem (generuje falę świetlną).

  • @EL-ROJ: cz. 2 złotych myśli: 

   Co do pomysłu podania fazy na przewód poprzez bezpiecznik 100mA - warto spróbować, ale trochę inaczaj. Fazy bym nie podawał, bo klasa izolacji napięciowej skrętki nie przewiduje podania 230V na jej żyły (choć historia zna już przypadki pracy gniazdka na takim okablowaniu, zrealizowanego przez Januszy elektrotechniki). Ja po pierwsze zastosowałbym bezpiecznik 10mA, na wypadek gdyby po drugiej strony jednak coś było podłączone (np. wspomnian wcześniej napęd bramowy) i jego wejście sterowania ręcznego, w wersji reagującej na potencjał a nie zwarcie). Po drugie podałbym zasilanie poprzez trafo 24V. Wspomniany fazer 777 przesterowałbym poprzez wymianę w nim potencjometru i tym samym uczynieniu go MEGA czułym. Antenę zrobiłbym do niego z dolutowanego drutu. No i na końcu skasowałbym klienta jak za zboże, bo problem jest nie lada i wymaga sporo pracy. Wyłączenie zasilania przedlicznikowego (celem eliminacji innych pól elektromagnetycznych) wymaga podłączenia trafa do przedłużacza i zapożyczenia zasilania z agregatu lub posiadłości sąsiada.... No masakra jakaś :) 

   Zastosowanie FROSCHER FS-8114 to chyba najlepszy pomysł. Nie trzeba trafa, przeróbek, kombinacji i jest to rozwiązanie niskonapięciowe :) Bajka!

 • Bardzo prsto to zrobić, wystarczy np generator szukania par,  np ja używam takiego FROSCHER FS-8114, tańszy wystarczy coś takiego: https://allegro.pl/oferta/mastech-szukacz-par-przewodow-kabli-sonda-miernik-8476155869

  wyłacz napiecie w tablicy bezpiecznikowej najlepiej na zabezpieczeniu przedlicznikowym i podłaczasz urządzenie generujące sygnał pod obwody zaczynając od Nr1 i sprawdzasz gniazda podchodząc do każdego, pamiętaj aby odłaczyć przewody N Od listwy gdyz będzie Ci pokazywać na każdym gniazdku sygnał ;) i tak zlokalizujesz każdy obwód który chcesz znależć, przy wyłacznikach światła to najlepiej sprawdzić na lampie, tylko wykręć wszystkie żarówki, ewentualnie wyłączniki aby sprawdzić instalację.

  Lub Miernikiem kazdy obwód osobno wyłączająć wszystkie obwody i po kolei włączajac

 • Ten czarny to mi wyglada na zasialnie telefonu z zewnatrz gdzieś ze słupa czy elewacji... Panowie...

 • To są przewody nisko prądowe pewnie do alarmu, domofonu itp... Pewnie zostały gdzieś pod tynkiem w narożnikach pomieszczeń pod sufitem, może przy gniazdach wtykowych 230V w puszkach łaczonych (bo stwierdził że teraz są komórki) również lub zatynkowanych puszkach z dekielkami sygnalizacyjnymi być może do telefonu itp. Może prowadzą jeszcze gdzies do piwnicy, strychu jako alarm lub łączność domofonowa bo tak po kolorach widać YTDY. 

  Jeżeli podasz napiecie 230V na skrecone przewody ODIZOLOWANE przez bezpiecznik 0,1A bez zamykania obwodu ! A wyłączysz całe napięcie i kupisz sobie coś takiego jak FAZER 777 wiecie co to jest i do czego i jak się tym posługiwać (proste, banalne po przeszkoleniu i sprawdzeniu w domu i przeczytaniu instrukcji) bo co jakieś pytanie to pojawia się miernik, miernik i miernik... Co chcecie tym mierzyć wszystkiego nie zmierzy się, wzrost... ? Krawcowa ma centymetr i mierzy, wiecznie mierzy... może i Wam zmierzy, ścianę po malowaniu ile macie zapłacić za metr kwadratowy malarzowi...?

 • Ale już na więcej mnie w tej kwestii nie stać, może ktoś inny podpowie. Mi też wisi taki kabelek...

 • Pewnie gadam straszne głupoty ale napiszę  bo ostatnio wrzuciłem takie samo pytanie na tej stronie i dużo o tym myślałem. Pewnie nic nie wymyśliłem mądrego, ale może ktoś pociągnie myśl w lepsza stronę.

  A co gdyby puścić przez przewód jakiekolwiek zasilanie, wyłączyć wszystkie bezpieczniki, i sprawdzić miernikiem? Jeśli nie znajdzie,  włączać po kolei bezpieczniki i każdorazowo próbować znaleźć miernikiem?

  • @LucasT: Kłopot w tym, że (jak widać na zdjęciu) to cienkie przewody, które nie są podłączone w rozdzielnicy, wiec wyłączanie napięcia nic nie da :(

   Poza tym, to przewody które nie są przystosowane do napięcia 230V. Myślałem nad sprawdzeniem czy nie ma zwarcia pomiędzy żyłami i podłączeniem do nich napięcia 12V, lecz nie mam jak namierzyć, jak w ścianach są poprowadzone :( Nawet jak dla uniknięcia zakłóceń wyłączę zasilanie w całym budynku na zabezpieczeniu przedlicznikowym, i podam 12 V na te przewody to co dalej?

   Jak, i jakim przyrządem ustalić trasę tych przewodów? W domu wiadomo różne materiały są na ścianach. Tam gdzie rozdzielnica są kafelki.

  • @Piotr Bibik:ja bym olał rozdzielnice. Rozumiem że 12 v, ale są mierniki wymrywajace przewody pod napięciem. Jeśli wykryje przy wyłączonych bezpiecznikach to to kabel nie połączony nigdzie, jeśli nie, to po kolei bezpieczniki w górę i odłączyć 12v. Powinien znaleźć tylko ten kabel. Na ten moment stosuje logikę małego Kazia, może coś mnie oświeci.

  • @LucasT: ok. Tylko jaki miernik się sprawdzi do wykrycia w ścianie pod płytkami 12V (dla ułatwienia przyjmijmy AC)? Szczególnie, gdy nie wiemy gdzie jest drugi koniec przewodu i nie możemy podpiąć żadnego obciążenia więc płynacy w przewodzie prąd będzie 0A.

  • @Piotr Bibik: są probniki/wykrywacze 12v wzwyż. Teoretycznie ma prawo zadziałać ale faktycznie tylko tam gdzie zejdziesz z płytek.

  • @LucasT: no własnie przy 12V słabo to wszytko działa :( Myślałem nawet nad wykorzystaniem skanerów Bosch np. Wallscanner D-tect 150 SV lecz w gąszczu przewodów koło rozdzielnicy a do tego płytki nawet ten sprzęt raczej nie wykryje cieniutkiego przewodu pod napięciem 12V.

  • @Piotr Bibik: dlatego ja nie mam zamiaru szukać przy rodzielnicy. Szczerze? Mam zamiar przejechać ściany w każdym miejscu (wysokosci) na których byłby sens cokolwiek podłączac.

  • @LucasT: może racja. odpuścić koło rozdzielnicy i przeszukać wszytkie inne ściany. To jest jakaś myśl warta sprawdzenia :)

  • @Piotr Bibik: ekspercie przepuszczając napięcie 230V przez przewód nie zamykając obwodu nie mierzysz prądu ! Jak masz wężyk gumowy i puścisz przez niego wodę swobodnie bez korkowania to rozerwie ci go czy rozsadzi swobodnie spływając samoistnie pod cisnieniem ? Jest to niebezpieczne w momecie zamknięcia obwodu jak znajdziesz druga stronę. To jak w aucie jak jedziesz szybko nie jest oznaka że się zabijesz... Poprostu jedziesz a też niebezpieczne jest ? Czy nie ? A dom jest Twój więc i w kanał wentylacyjny też kabli nawsadzasz bo można... A coś ci się stanie przeciez jest nieczynny bo sąsiad tak powiedział i teściowa...

  • @ajotnet: urządzenia, które wykrywają przewody będące pod napięciem działaja w oparciu o wytwarzane wokół tych przewodów pole elektromagnetyczne. Nawet wspomniany fazer 777 dużo lepiej wykrywa przewody przez, które przepływa prąd. Jeśli zewrę wszytkie żyły i podam tam fazę z 230V wówczas fazer 777 raczej nic nie wykryje (przewód jest w ścianie). Już dziś nie bedę bawił się w warsztacie, ale jutro wezmę z ciekawości kawałek Lgy podłącze pod fazę i zobaczę jak zachowa się fazer 777. 

   @ajotnet odnosząc się do Twojej wypowiedzi "przepuszczając napięcie 230V przez przewód nie zamykając obwodu nie mierzysz prądu" a w którym miejscu napisałem, że mierzę prąd?

  • @Piotr Bibik:Coś chcecie mierzyć (prąd, napięcie) czy tylko wskazywać obecność napięcia w ścianie. FAZER wykrywa napięcie, zblizając fazer do bezpiecznika po wstępnej regulacji czułości co wskazuje ? zero na szynie N ? czy bednarkę uziemioną...?

   Jeszcze cos takiego :

   Wskaźnik napięcia AC VT-3 WMPLVT3 – SONEL | TIM SA

   powinno też pomóc wyłączyć wszystkie napięcia w domu najlepiej wspomóc sie z przedłuzacza tylko do tego przewodu i uwaga ! Nie pocierać o ubranie !!!

  • @ajotnet: na tą chwilę jest dokładnie taki plan (chyba że coś jeszcze wymyślimy).

   Będziemy starać się wskazać napięcie w ścianie, i na tej podstawie spróbować wytyczyć trasy tych przewodów (dojść gdzie się kończą). Czyli najpierw wyłączyć napięcie (zabezpieczenie przedlicznikowe) i od sąsiada doprowadzić przedłużaczem napiecie do podłączenia tych przewodów. 

   Niby logiczne, ale dzięki za podpowiedź gdzie przeważnie się mogą kończyć ;)

   Fazer 777 jest mi znany, ale tego wskaźnika VT-3 nie miałem okazji testować w praktyce. @ajotnet pracowałeś może tym wskaźnikiem?

  • @Piotr Bibik:miałem wspomnieć o fazerze ale się powstrzymalem. Dziś już nie sprawdzę ale nie pamiętam jaki ma zakres V. Daj proszę znać czy coś z tego wyszło, jestem bardzo ciekaw.

  • @Piotr Bibik: Sa rózne podobne róznych producentów jest tego trochę tauroniaki podostawały tez do sprawdzania obecności napięcia na przewodach odizolowanych i nie bo jak widac nie ma możliwości dotyku niczym metalowym. Jest to takie rozwiązanie zalezy na czym człowiek lubi pracować. My od lat na fazerach i nie raz takie tematy pokazał że naprawdę za takie pieniądze i pod tynkiem 2-3 cm też potrafi i nie raz lepiej i głębiej. Potrzyj sobie o ubranie, polar itp i też będzie wskazywał ładunki elektrostatyczne. No ale... Jak ktoś sie prondu boi to i dobrze nie każdy tam musi grzebać !

  • @LucasT:czyli coś tam się rodzi. Takie rozmowy lubię najbardziej:)

  • @LucasT: ok. Jak coś to prosze przypomnij temat, gdybym się nie odzywał.

  • @Piotr Bibik:jasne. Ja już szukam sposobu od miesiaca więc na pewno się przypomnę:)

  • @ajotnet:to prawda ne każdy musi i lubi grzebać. Osobiście nie lubie poprawiać instalacji po kimś. Wolę robić od zera, lub dokładać automatykę :) Tematów starych instalacji wykonanych na AL, staram się nie tykać.

  • @LucasT:co jest nie tak z tą odpowiedzią?

  • @Piotr Bibik:miałem się.przypomniec. plan się.powiodl?:)

  • @LucasT:co jest nie tak z tą odpowiedzią?