29 odpowiedzi

Sprawdź

Znajomy poprosił mnie o pomoc i szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak się za to zabrać.

Dom z 2006 r (znajomy kupił go w grudniu 2020r), w rozdzielnicy elektrycznej jest kilka niepodłączonych przewodów (wyglądają na sygnałowe), tylko do czego?

Dom bez bajerów i zbędnej elektroniki. Osobno jest centrala alarmowa (w niej nie ma takich przewodów). W rozdzielnicy elektrycznej nie ma miejsca nawet na jeden dodatkowy moduł więc raczej nic nie było tu planowane do dołożenia (oprzewodowanie rozdzielnicy wygląda na oryginalne). Kontaktu z elektrykiem nie ma, poprzedni właściciel ponoć nic nie pamięta. W domu z ścian nigdzie nie wystają żadne niezakończone przewody. 

Pytanie jak dojść do czego mogły być te przewody i jak znaleźć ich drugi koniec? 

Przy okazji, jakie macie sprawdzone sposoby na poszukiwanie drugiego końca przewodu lub kabla?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Kilka luźnych myśli:

  Sprawdziłbym jeszcze czy ktoś nie wstawił przewodów komunikacyjnych w napędzie bramowym. Mogły być przewidziane do uruchamiania zdalnego napędu bramy.

  Jeżeli masz kolegów w telekomunikacji to możesz pożyczyć reflektometr i sprawdzić w jakiej odległości kończy się ten przewód. Będziemy wiedzieć czy szukać go 100m dalej czy 5 m (bo siedzi w napędzie do bramy garażowej zatentegowany gipsem). Może też koledzy mają FROSCHER FS-8114 - wówczas jest to moim zdaniem rozwiązanie idealne. 

  Może być też tak, że jest to połączenie rozdzielnicy z alarmem, którego nikt nie wykorzystał i cóż... przewody siedzą w ścianie :) Wówczas reflektometr pokaże że odległość jest gdzieś w pobliżu :) 

  Dla tych którzy nie wiedzą co to jest: jest to elektryczny nietoperz. Działa tak, że wpuszcza w przewód paczkę sygnałów sinusoidalnych. Fala elektromagnetyczna odbija się od końca linii długiej, czyli mówiąc po ludzku po protu od uszkodzenia lub zakończenia przewodu. Urządzenie liczy czas potrzebny na wysłanie i powrót odbitej fali elektromagnetycznej i oblicza jaka jest długość przewodu do uszkodzenia. Tak sprawdza się m.in. gdzie nastąpiło uszkodzenie przewodu w telekomunikacji. Działa to także w przypadku światłowodów, ale z innym miernikiem (generuje falę świetlną).

 • Bardzo prsto to zrobić, wystarczy np generator szukania par,  np ja używam takiego FROSCHER FS-8114, tańszy wystarczy coś takiego: https://allegro.pl/oferta/mastech-szukacz-par-przewodow-kabli-sonda-miernik-8476155869

  wyłacz napiecie w tablicy bezpiecznikowej najlepiej na zabezpieczeniu przedlicznikowym i podłaczasz urządzenie generujące sygnał pod obwody zaczynając od Nr1 i sprawdzasz gniazda podchodząc do każdego, pamiętaj aby odłaczyć przewody N Od listwy gdyz będzie Ci pokazywać na każdym gniazdku sygnał ;) i tak zlokalizujesz każdy obwód który chcesz znależć, przy wyłacznikach światła to najlepiej sprawdzić na lampie, tylko wykręć wszystkie żarówki, ewentualnie wyłączniki aby sprawdzić instalację.

  Lub Miernikiem kazdy obwód osobno wyłączająć wszystkie obwody i po kolei włączajac

 • Ten czarny to mi wyglada na zasialnie telefonu z zewnatrz gdzieś ze słupa czy elewacji... Panowie...

 • To są przewody nisko prądowe pewnie do alarmu, domofonu itp... Pewnie zostały gdzieś pod tynkiem w narożnikach pomieszczeń pod sufitem, może przy gniazdach wtykowych 230V w puszkach łaczonych (bo stwierdził że teraz są komórki) również lub zatynkowanych puszkach z dekielkami sygnalizacyjnymi być może do telefonu itp. Może prowadzą jeszcze gdzies do piwnicy, strychu jako alarm lub łączność domofonowa bo tak po kolorach widać YTDY. 

  Jeżeli podasz napiecie 230V na skrecone przewody ODIZOLOWANE przez bezpiecznik 0,1A bez zamykania obwodu ! A wyłączysz całe napięcie i kupisz sobie coś takiego jak FAZER 777 wiecie co to jest i do czego i jak się tym posługiwać (proste, banalne po przeszkoleniu i sprawdzeniu w domu i przeczytaniu instrukcji) bo co jakieś pytanie to pojawia się miernik, miernik i miernik... Co chcecie tym mierzyć wszystkiego nie zmierzy się, wzrost... ? Krawcowa ma centymetr i mierzy, wiecznie mierzy... może i Wam zmierzy, ścianę po malowaniu ile macie zapłacić za metr kwadratowy malarzowi...? 

 • Ale już na więcej mnie w tej kwestii nie stać, może ktoś inny podpowie. Mi też wisi taki kabelek...

 • Pewnie gadam straszne głupoty ale napiszę  bo ostatnio wrzuciłem takie samo pytanie na tej stronie i dużo o tym myślałem. Pewnie nic nie wymyśliłem mądrego, ale może ktoś pociągnie myśl w lepsza stronę.

  A co gdyby puścić przez przewód jakiekolwiek zasilanie, wyłączyć wszystkie bezpieczniki, i sprawdzić miernikiem? Jeśli nie znajdzie,  włączać po kolei bezpieczniki i każdorazowo próbować znaleźć miernikiem?