39 odpowiedzi

Sprawdź

KONKURS - Czy Waszym zdaniem estetyka rozdzielnicy ma znaczenie dla instalatora i inwesora?

Piotr Muskała dodane:

Cześć 😊
Dzięki za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi! Jak w każdą środę, czas na kolejną, tym razem piątą już odsłonę naszej zabawy, w której co tydzień do wygrania jest piłka Adidas Uniforia!!!

Gotowi na kolejne zadanie konkursowe?! 

Zadanie nr 5:

W Waszych odpowiedziach do poprzednich pytań padło wiele uwag dotyczących ceny, czy jakości stosowanych w rozdzielnicy rozwiązań. A co z estetyką szafy rozdzielczej? Czy Waszym zdaniem ma ona znaczenie dla instalatora lub inwestora? Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii.

Jak zwykle najciekawszą moim zdaniem odpowiedź nagrodzę dodatkowymi punktami. Pamiętajcie, ze możecie również sami głosować na najciekawsze Waszym zdaniem odpowiedzi. 

Powodzenia!

Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to, zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.

 • Gratulacje dla @Gwozdziu944 ! Zapraszamy także do zapoznania się z nowym pytaniem konkursowym: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-pytanie-nr-6-gdzie-twoim-zdaniem-znalazlaby-zastosowanie

 • Dziękuję Wam za jak zawsze ciekawą dyskusję :)

  Oczywiście pisząc o estetyce rozdzielnicy miałem na myśli nie tylko sam wygląd, który jak słusznie piszecie może być pewnego rodzaju "wizytówką" Instalatora, takim znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu zarówno inwestorzy jak i inni instalatorzy serwisujący taką rozdzielnicę od razu widzą, że autor to "solidna firma", ale również, a może nawet przede wszystkim o poprawności połączeń, czytelnym opisie i łatwości serwisu i przyszłej rozbudowy.

  Ponieważ współczesne rozdzielnice są coraz bardziej rozbudowane i sprowadzamy do nich coraz więcej przewodów, dziś warto spojrzeć na połączenia w rozdzielnicy z nieco innej niż jeszcze niedawno perspektywy. No i tu przechodzimy do rzeczy - nie trzeba wyważać otwartych drzwi, tylko wystarczy skorzystać z rozwiązania od lat znanego i praktykowanego w przemyśle, czyli złączek listwowych! A żeby było łatwiej, wygodniej i przyjemniej :) - WAGO ma w swojej ofercie specjalny produkt do rozdzielnic budynkowych - złączki IEK z możliwością podłączania obwodów 1 i 3 fazowych. 

  Co daje przejście na złączki listwowe?

  Najważniejsze zalety zebrałem poniżej w telegraficznym skrócie:

  Całą rozdzielnicę możecie przygotować i przetestować w warsztacie lub w domu. Na budowie tylko ją zamontujecie i podłączycie przewody od strony instalacji.

  Do przygotowanej wcześniej rozdzielnicy nie trzeba zostawiać dużego zapasu długości przewodów zasilających i odpływowych.

  Szybki i pewny montaż wtykowy przewodów sztywnych znany każdemu instalatorowi ze złączek instalacyjnych 2273.

  Jednoznaczne przyporządkowanie przewodów (jeden zacisk = jeden przewód)

  Łatwe serwisowanie (np. szybka identyfikacja obwodu, w którym występuje doziemienie, wygodny pomiar rezystancji izolacji).

  Listwę możecie swobodnie konfigurować – dodając bądź modyfikując obwody zarówno podczas budowy, jak i w późniejszej eksploatacji.

  Jeden obwód to złączka o szerokości 5,2 mm - nie trzeba więc wiele miejsca na dodatkowe obwody w przyszłości :)

  Więcej o złączkach IEK znajdziecie m.in. tutaj: https://wagodirect.pl/czy-oplaca-sie-stosowac-zlaczki-listwowe-w-rozdzielnicach-domowych/

  Już dzisiaj po 10:00 zapraszam na kolejne pytanie konkursowe związane ze złaczkami listwowymi WAGO :) 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zapewne kilka faktów zostanie powtórzonych 🤣

  Estetyka dla inwestora nie jest istotna bo nawet nie zobaczy tego co jest w środku😂 z zewnątrz widzi jakieś klocuszki co włączają i wyłączają prąd i tyle z jego wiedzy (podstawowy użytkownik ). Z kolei Instalator lub w przyszłości osoba przeprowadzająca modernizację tu chylę czoła wszystkim osobom, które dbają o estetykę. Czyli:

  -bezpieczna instalacja

  -odpowiednie rozmieszczenie aparatów

  -opisy wszystkich przewodów 

  -opisy złącz 

  -opisy obwodów/ aparatów

  -pozostawienie po sobie aktualizacji w schemacie (jeśli taki istnieje) 

  -pomijam kwestię spinania przewodów fazowych ze sobą w wiązki bo jest to niepoprawne. Wiele dyskusji jest na ten temat.

  Pracując estetycznie upraszczamy pracę sobie i innym czy to w rozdzielni małej bądź dużej warto prowadzić opisy, dokumentację i prowadzić przewody w schludny czytelny sposób. Bo można napchać wcisnąć i zamknąć- działa ale potem nie ma jak przeprowadzić modernizacji i człowiek pluje za siebie 🤣🤣

  Jak już zostało wspomniane jest to nasza wizytówka wręcz symbol dobrego elektryka. Dobrze zrobione dobrze działa i pozostawia możliwości na przyszłość. "Poprzednik pomyślał o przyszłości miło z jego strony" lepiej zostać tak zapamiętanym niż " FAFLN" elektryk co on tu naplątał. 

  PS. Pracujmy razem a nie każdy sobie. Nie jest grzechem nie umieć grzechem jest niechęć do nauki i dociekania.

 • Moim zdaniem estetyka rozdzielni jest na pierwszym miejscu ponieważ rozdzielnia jest najbardziej widocznym elementem instalacji to taka wizytówka elektryka.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ładne rozdzielnice to takie które są estetyczne wewnątrz pod pokrywami czy zewnątrz "wizualnie" ?

  Sprawa zewnętrzna to taka co kupimy i mamy na to wpływ przy selekcji doboru do potrzeb w inwestycji, projektu i wskazania w założeniach. Każde pomieszczenie, obiekt rządzi się swoimi prawami i wymogami.

  Producenci starają się już wpływać na wygląd swoich produktów aby konkurencja czuła oddech. Ale dobrze wiemy że tak jak ludzie są różni i maja swoje zdanie też mają i swoje potrzeby i oko na tę samą rozdzielnicę. Jednym się podoba to, a innym co innego zwracają uwagę na wykończenia i szczegóły dodatków i możliwości rozwoju by dopasować się w danej chwili i posiada to dany producent osprzętu. Mnie osobiście drażni jak osprzęt jest każdy inny z innego sortu, producenta, jak i dodatkowe złączki, uchwyty itp "bo producent danej rozdzielki nie ma w swojej ofercie jako dodatki i produkty uzupełniające. Oczywiście że to co producent wymyślił nie może nam się podobać w danej sytuacji i potrzeb. 

  Instalator dobiera sobie to co jemu pasuje i jest zgodne z przepisami, certyfikatami, deklaracjami.

  Inwestor zaś widzi to już jako efekt końcowy pokrosowany, uszyty na miarę i wtedy może wydać wyrok. Pasuje, nie pasuje ładnie, nie ładnie. Bo to co dla nas już jest piękne dla niego może być średnio do przyjęcia. Trzeba zadać pytanie to dla tego że się zna czy chciałby kilka złotych uciąć z umowy ?

  Większość laików, inwestorów jak widzi dziesiątki tych naszych przewodów o różnej grubości, szerokości, przekrojach, kolorach nie wie co ma o tym myśleć, a zazwyczaj "CZY TO BĘDZIE NA PEWNO DZIAŁAĆ" panie instalatorze ? A rozmowy że przewodów i kabli w Państwa domu, domku będzie w kilometrach to się za głowę łapią. Taaaak ? A no tak !

  Znów może chciałby nas naciągnąć naciągacz jeden jak ten "hydraulik" ?

  Uporządkowanie tego wszystkiego na etapie produkcji jest dość proste, łatwe i przyjemne dla elektryka. Wie co i gdzie umieścić i gdzie będzie też jemu lepiej w opisach, doboru osprzętu i ilości zabezpieczeń aby było czytelne i estetyczne. Czy to piętrami czy poziomami w danej inwestycji i sytuacji. 

  Zapas jest też bardzo ważny aby można coś kiedyś w życiu modyfikować, dokładać, zmieniać bez komplikacji. Jeżeli przyjdzie nam w ciasnej już do granic możliwości przerabiać nie ma opcji że będzie to już ładnie wyglądało. 

  Jak pozakładamy pokrywy i osłony to wycieczki znajomych do oglądania na parapetówkach widzi efekt końcowy więc wielkość zewnętrzna ma znaczenie że to jest dość ładne, duże, przejrzyste, ładnie opisane, dostępne. Bo oni dobrze wiedzą że w swoich willach maja jeszcze wkręcane BIWTS, obudowy 2x 3x może 4x i zapakowane na FULL. 1-na różnicówka może 2 szt i robi jako główna która jak żaróweczka w pokoju trzaśnie to po ciemku idzie do piwnicy szukać problemu.

  Na takich spotkaniach dyskutuje się co i jak i zawiązuje na przyszłość znajomości - "masz może fajnego elektryka" bo to jest u mnie to żenada ! A tutaj widzę że się ktoś przyłożył. No wiesz nie było tanie ale widzisz jak to wygląda z natury nic nie ściemniam. No i popatrz kolego nawet działa.

  Jak swoje prace robimy, wykonujemy sumiennie i czas spędzony przy nich traktujemy jako kolejna reklama i inwestycja w siebie mamy pewność że z czasem zaowocuje i zaprocentuje i nas docenią inni.

  Każda instalacja jest inna jak i każda rozdzielnica jest inna. Starać się trzeba i robić jak dla siebie.

 • @Piotr Muskała A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

 • Oczywiście  że ma ponieważ tym lepiej są przewody z głową ułożone  w przyszłościowej  wymienię lub dołożenia przewodu nie będzie problemu danego przewodu znaleźć lub dołożyć oraz ułożyć.  A jeśli chodzi  dla inwestora jeśli zobaczy  że praca jest dobrze wykonana to zawsze takiego elektryka pochwali i poleci . Najważniejsze żeby wszytko dobrze było podłączone  oraz  odpowiednio dobierać skrzynkę rozdzielcza, oraz bezpieczniki , i najważniejsze odpowiednie przewody jeśli o kablowanie  pozdrawiam daniel 

 • Inwestor inwestorowi nie równy jedni interesują się bardziej drudzy mniej. Jednak sądzę że estetyka i oznaczanie obwodów to ważna rzecz.

  Spotkałem się, że inwestor miał problem z wykorzystaniem żyły żółto-zielonej jako przewód fazowy. Mieliśmy zrywać wszystko ze ścian i zamawiać przewody. No okej klient nasz pan. Czas oczekiwania 3 miesiące.. a czasu mało. Ostatecznie obyło się na kolorowych termokurczkach. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Dla mnie estetyka rozdzielnicy jest ważna. Ktoś powie, że szkoda czasu, że i tak to jest pod osłoną więc nie widać ale ja się z tym nie zgodzę.

  Pierwsza rzecz jest taka, że rozdzielnica to "wizytówka" elektryka. Takie jest moje zdanie. Parafrazując pewne słowa: Pokaż mi swoją rozdzielnicę, a powiem Ci kim jest Twój elektryk :D Można tu dopisać to co już wspominaliśmy kilka razy. Ludzie kupują głównie oczami. Coś co wygląda ładnie, może mieć większą wartość i klient z mniejszym oporem wyda trochę więcej pieniędzy za ładnie zrobioną rozdzielnicę. 

  Estetycznie wykonana rozdzielnica może też utwierdzać inwestora w przekonaniu, że o całą instalację zadbaliśmy tak jak o rozdzielnicę. Stwarza to wrażenie profesjonalnie wykonanych usług, co jest kluczem do polecania wykonawcy innym osobom. 

  Pomijając wrażenia wizualne, ważną cechą estetycznych rozdzielnic jest też ich przejrzystość. Łatwo można sprawdzić który drucik gdzie prowadzi, do jakiego kabla itp. W identyfikacji przewodów na nowy poziom wnoszą złączki TOPJOBS serii 2003 (główna nagroda w konkursie). Tak jak pisaliśmy w poprzednich pytaniach, złączki te niesamowicie porządkują rozdzielnicę, ograniczając przewody do jednej szyny. Istotnym elementem estetycznych rozdzielnic jest też ich wykonanie w komfortowych warunkach, a nie z zmarzniętymi palcami. Ułatwia to właśnie prefabrykacja rozdzielnicy. 

  Kolejna sprawa to stosowanie szyn łączeniowych zamiast mostków przewodowych. Wygląda to lepiej, szyny mają określone parametry i unikamy tutaj źle zaciśniętych tulejek lub zbyt wielu przewodów pod zaciskiem. Hager ma fajne rozwiązanie szyny łączeniowej pionowej (foto z strony hagera). Szyna jest dosyć droga 80-100 zł i póki co z niej nie korzystałem ale zastanawiam się nad wprowadzeniem jej do małych rozdzielnic. Dlaczego te rozwiązania są fajne? Na pewno zajmuje ona mniej miejsca niż linki ciągnięte między aparatami. Ważną kwestią jest też tu przepływ powietrza i rozkład temperatur w rozdzielnicy. Zbyt duża ilość przewodów znacznie ogranicza przepływ powietrza i może powodować do wzrostów temperatur (przykład przeładowanej rozdzielnicy na zdjęciu, no może nie do końca przeładowanej ale mało estetycznej. Foto tak poglądowo) 

  A tu mały pstryczek w ładnie wyglądające rozdzielnice. Widziałem wiele takich, w których przewody są ładnie zagięte pod kątem prostym (maks 3 zdjęcia to już nie szukałem ale myślę, że każdy wie o co chodzi, sam tak wykonywałem)  ale co na to normy o promieniu gięcia przewodu? Na tą sytuację idealnym rozwiązaniem są właśnie wspomniane wcześniej złączki wago (@Piotr Muskała jak dla mnie, to wasza misja z promocją produktu już się powiodła). Całą rozdzielnicę obszywamy linką a na odpływie mamy to co mamy, ładnie ułożone. 

  Moją odpowiedzią właściwie sam się przekonałem do stosowania złączek serii 2003 w rozdzielnicach, także macie mnie. Pozostaje przekonać się jak to wygląda z dostępnością i finalnymi cenami.

  Zdjęcia zaczerpnięte z tych serwisów:
  https://www.elektro.info.pl/artykul/produkty-technologie/165306,nowoczesna-i-bezpieczna-rozdzielnica
  https://wagodirect.pl/jak-zaczac-przygode-ze-zlaczkami-listwowymi-w-rozdzielnicy-budynkowej/szafa-ie

  EDIT: Zapomniałem jeszcze dodać o programach do projektowania rozdzielnicy. One tez ułatwiają nam zaplanowanie rozmieszenia aparatury oraz zazwyczaj generują schemat połączeń. Przykłady programów podane są w tym temacie:
  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/darmowa-aplikacja-do-projektowania-elektryki-w-domu

 • A może przy okazji pochwalicie się zdjęciami swoich realizacji???