7 odpowiedzi

Sprawdź

KONKURS - pytanie nr 6: Gdzie Twoim zdaniem znalazłaby zastosowanie złączka ze zdjęcia?

Piotr Muskała dodane:

Witajcie!

Czas na 6. pytanie konkursowe! Jak co tydzień do wygrania piłka Adidas Uniforia! 

Złączki serii TOPJOB® S to także wiele specjalistycznych zastosowań. Pytanie na dziś brzmi: Przyjrzyj się złączce ze zdjęcia. Gdzie Twoim zdaniem znalazłaby zastosowanie taka złączka i jakie może mieć zalety?

 

I mała podpowiedź - spójrz na załączony schemat :)

Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to, zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.

 • Gratulacje @Adus ! Zapraszamy do spróbowania swoich sił w kolejnym wyzwaniu - https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-pytanie-7-napiszcie-jakie-akcesoria-do-zlaczek-listwowyc

 • Dziękuję Wam za udział w kolejnej edycji naszego konkursu :)

  Oczywiście, jak słusznie odpowiedzieliście, są to złączki sygnałowe z dwoma oddzielnymi torami sygnałowymi i podwójnymi torami zasilającymi :) Warto wiedzieć, że złączki sygnałowe to cała seria i jest ich kilka różnych wariantów.

  Więcej informacji znajdziecie w poniższych materiałach:

  https://www.youtube.com/watch?v=oQ4_pWOH9bA

  https://wagodirect.pl/wagoexpress-zlaczki-sygnalowe/

  https://www.wago.com/pl/zlaczki-sygnalowe-wago

  https://www.wago.com/pl/publikacje/pl/d/Info_60468041

  Następne pytanie już dziś po 10:00! Zapraszam :)

 • Jest to złączka do czujników i elementów wykonawczych. Krótko mówiąc na dole znajdują się tory zasilające, oznaczone kolorem pomarańczowym i niebieskim, a na górze tory sygnałowe. Tory sygnałowe są dwa i odseparowane od siebie. Służą do przyjmowania sygnałów z dwóch czujników lub sterowania dwoma elementami wykonawczymi. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Taka złączka w dużej mierze przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować je w automatyce domowej przy podłączaniu czujników.

  Wyróżniają ją 3 podstawowe zalety.

  - Pierwszą z nich jest rozmiar (jak wiadomo, rozmiar ma znaczenie ale Wago idzie z duchem "mały ale wariat") szerokość jednej złączki to 7 mm, a możemy na niej obsłużyć dwa czujniki/sygnały, co daje 3.5mm na sygnał. Robiąc takie samo podłączenie na złączkach przelotowych serii 2002, musielibyśmy użyć 6 złączek o łącznej szerokości około 31mm. Oszczędność miejsca znacząca. Z kolei używając złączek trzypiętrowych do podłączenia tych czujników, szerokość nieznacznie się zwiększy ale za to wysokość jest sporo większa co może mieć znaczenie w szafach o mniejszej głębokości lub płytszych puszkach krosowych czy łączeniowych.

  - Drugą podstawową zaletą jest podwójna szyna potencjałowa dla torów zasilających oraz odseparowanie sygnałów. Dzięki temu rozwiązaniu można swobodnie mostkować tory prądowe za pomocą złączek w odpowiednich kolorach (dla ułatwienia rozeznania potencjału. Poza tymi na grafice, są jeszcze szare i zielone.). Co ważne takie mostki pasują też do innych złączek serii TOPJOB S. Z kolei odseparowane sygnały to możliwość podłączenia 2 czujników do jednej złączki lub jednego czujnika 4 przewodowego (styki NC i NO). Kolejna możliwość to realizacja zasilania, wysterowania i odebrania sygnału np od siłownika z sygnałem zwrotnym. A to wszystko na 7 milimetrach. Istotnym elementem są też złączki 4 piętrowe (z dodatkowym torem na uziemienie do szyny TH). W razie potrzeby można tam podłączyć ekran z przewodu lub uziemienie czujnika jeśli jest wymagane. 

  - Trzecia z głównych zalet to system opisów i jednoznacznego przyporządkowania przewodów. Nic tak nie wkurza jak nieaktualny schemat, jego brak w szafie lub brak opisu na przewodach i szukaj po kabelku gdzie on leci zdejmując wszystkie pokrywy z koryt. Te rozwiązanie pozwala uzyskać przejrzystość instalacji uraz ułatwia identyfikowanie przewodów. Dwa pola opisowe które uzupełniamy taśmą pasującą również do innych złączek to kolejna zaleta. Nie ważne czy montaż złączek odbywa się w pionie czy w poziomie, pole opisowe jest widoczne. 
  Przy okazji tego punktu, warto też wspomnieć, że te złączki są też w wersji z diodą LED jako wskaźnik stanu czujnika, a takie informacje również mogą być cenne przy serwisowaniu. 

   

  Podsumowując, złączki sygnałowe to oszczędność miejsca, łatwe mostkowanie i opisywanie, przejrzystość instalacji oraz możliwość prefabrykacji. Podłączyć można do nich przewody do 1.5 mm2 a obciążalność prądowa wynosi 13,5A co w pełni zaspokaja większość czujników.

  Przykłady zastosowań? Głównie przemysł i różne czujniki: indukcyjne, w pętli 4-20mA, sterowanie siłownikami, czujniki temperatury, czujniki pojemnościowe itp. Stosowane wszędzie tam, gdzie do obsłużenia jest jakiś sygnał. 
  A domowe rozwiązania? Np. kontaktrony okienne, sygnalizacja otwarcia bramy garażowej lub wjazdowej, podgląd/pomiar poziomu w zbiorniku na deszczówkę czy nieczystości, podłączenie różnej maści czujników i sygnalizatorów. To wszystko zależy od wizji projektanta i życzeń inwestora. 

 • Mogą mieć zastosowania w szafach, rozdzielniach, puszkach, rozdzielnicach krosowniczych z zasilaniem do KAMER CCTV systemu kontroli dostępu w obiektach przy magistralach z zasilaczami centralnymi i miejscowymi przy niskich napięciach 12V / 24V / AC / DC.

  Mamy możliwość przez styki dodatkowe podania informacji od lub do kontaktronów i różnego rodzaju czujników. 

  Przemysłowe maszyny i urządzenia sterujące jak najbardziej tak.

  Napięcie niskie jest podawane do kolejnych w szeregu zestawów.

  Może jeszcze o systemy przekazywania dźwięku (nagłośnienie) w dużych obiektach wielkopowierzchniowych.

  Małe gabaryty, możliwość dokładania elementów i rozwijania systemu do aktualnych potrzeb przez mostkowanie zworkami w kolorach niebieski i czerwony + i -.

  Przystosowana pod przewody miękkie (linki) i drutowe oraz tez prasowane (tulejki)

  Możliwość fajnego nadruku i opisu (co do czego i dla czego) z drukarki wsuwając w prowadnice. Wizualnie dopełnia to estetykę jak i profesjonalność instalatora, aparatów i ogólnego wykonania.

  Szybkość wglądu w zaciski ze wskaźnikiem czy miernikiem do pomiaru napięcia oraz przejść po torach sygnałowych S1-S2 bez potrzeby wyjmowania czy wysuwania przewodów.

  Może samo WAGO pokaże gdzie już lub ktoś skorzystał z ich produktów i działa wraz ze zdjęciami swoimi prywatnymi nie plagiatem...

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  🤔 Mamy tu do czynienia ze złączem trzypiętrowym z zaciskami pusch-in cage clamp. Ze schematu możemy odczytać że jest dwutorowa. Podwojone zaciski do zasilania + i - , dwa odseparowane tory sygnałowe. Rozwiązanie chyba do instalacji gdzie mamy do czynienia z wieloma czujnikami bo one potrzebują też zasilania. Znając koncepcję WAGO możemy myśleć o minimalizacji przestrzeni w rozdzielniach czy innych szafach sterujących (wygląda na całkiem wąski element). 

  + Kolorowe znaczniki ułatwiające identyfikacje sekcji zasilającej od toru sygnałowego.

  + Minimalizacja przestrzeni

  + Podwojone tory + , - , 

  + Dwa tory sygnałowe  S1 i S2

  - Jeszcze nie miałem w swoich rękach 🤣😂😂

  Nie wiem na jakie prądy jest ta złączka🤔 możliwe że można jeszcze coś na tym ciekawego zrobić jakieś sterowanie prądami większymi niż 10 A w automatyce domowej. W przemyśle zapewne szybko znajdzie zastosowanie bo zajmuje teoretycznie 3 razy mniej miejsca niż standardowe złącza stosowane w tym obszarze.