11 odpowiedzi

Sprawdź

KONKURS - PYTANIE 7: Napiszcie, jakie akcesoria do złączek listwowych TOPJOB® S znacie, czy korzystacie z nich na co dzień i  w jaki sposób ułatwiają one pracę.

Piotr Muskała dodane:

Czas na kolejne pytanie. Pokazaliście już, że o złączkach listwowych WAGO wiecie naprawdę dużo. Ale czy wiecie, że pracę ze złączkami ułatwia szereg dodatkowych akcesoriów? Napiszcie, jakie akcesoria do złączek listwowych TOPJOB® S znacie, czy korzystacie z nich na co dzień i  w jaki sposób ułatwiają one pracę. Na Wasze odpowiedzi jak zwykle czekamy przez tydzień.

 

Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to, zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.

 • Gratulacje dla @Adus ! Zapraszamy do aktywności pod kolejnym pytaniem - https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/konkurs-zadanie-8-quiz-wiedzy-o-zlaczkach-do-rozdzielnic-budynko

  Do końca konkursu zostały już tylko 3 tygodnie.

 • Dzięki za udział w kolejnej odsłonie konkursu :)

  Dokładnie tak jak piszecie, akcesoriów do złączek listwowych jest bardzo dużo i pozwalają na konstrukcję nawet najbardziej wyrafinowanych rozwiązań w Waszych rozdzielnicach.

  Chciałbym jednak zwrócić uwagę na system opisu złączek (część z Was pisała o oznaczaniu markerem, tymczasem opis złączek i przewodów można wykonać dużo łatwiej, szybciej i profesjonalnie - przy pomocy drukarki). Zajrzyjcie tu: https://wagodirect.pl/najszybszy-i-najtanszy-system-oznaczania/

  Super przydatnym akcesorium jest też bezśrubowa blokada końcowa: https://wagodirect.pl/najlepszy-trzymacz-na-szyne-ts-35/

  Budując listwy ze złaczek TOPJOB S nie można też zapominać o ściankach końcowych!

  Warto też zajrzeć do naszej nowej publikacji "Szafa przyszłości": https://www.wago.com/pl/d/Info_60438522

  @Gwozdziu944 blokady, o które pytasz, służą do zabezpieczenia przed błędnym montażem przewodów o małych przekrojach - chodzi o to, by sprężyna docisnęła do toru prądowego odizolowany fragment przewodu a nie izolację, jeśli podłączamy np. przewód 0.5 mm2 do złączki z zakresem np/0,25 - 4 mm2. Zajrzyj tu: https://www.wago.com/pl/z%C5%82%C4%85czki-listwowe/blokada-izolacji/p/2002-171#knowledge

  Jeśli szukacie akcesoriów, warto też zaglądać na naszą stronę https://www.wago.com/pl/

  W zakładce produkty, jeśli wybierzecie dowolną złączkę, w górnej belce obok parametrów produktu znajdziecie również przycisk "produkty powiązane" - tam właśnie znajdziecie pasujące akcesoria.

 • Pomijając całe grono mostków, które opisaliśmy w innym pytaniu, ja znam kilka akcesoriów. Oczywiście może tu się przydać jakiś cienki pisak, którym oznaczymy ewentualne wyłamane piny.

  Jednym z których korzystam najczęściej, to adapter pomiarowy do wtyku pomiarowego. Ułatwia wprowadzenie sond miernika do złączek, oraz mamy wolne dłonie do wykonywania innych prac,
  https://www.wago.com/pl/z%C5%82%C4%85czki-listwowe/odga%C5%82%C4%99%C5%BAnik-pomiarowy/p/2009-182

  Kolejną rzeczą z której się korzysta często, to różnego rodzaju klingi czy wkrętaki jako narzędzie montażowe. Najczęściej mam przy sobie tą małą wygiętą klingę. 
  https://www.wago.com/pl/narz%C4%99dzia/przyrz%C4%85d-monta%C5%BCowy/p/210-648

  Typowo do serii TopjobS to stosowane są przezemnie jeszcze adaptery oznacznikowe dwupiętrowe. Pozwala umieścić dwie taśmy i w widoczniejszy sposób opisać złączkę.
  A skoro już jesteśmy przy opisach, to nie wyobrażam sobie montowania złączek listwowych bez odpowiednich opisów. Tu z pomocą przychodzi drukarka termotransferowa. Co ważne, można na niej drukować nie tylko opisy na złączki, ale także na przewody czy etykiety np magazynowe.
  Z akcesoriów opisowych, warto jeszcze dodać, że do bezśrubowej blokady końcowej są specjalne podstawki oznacznika grupowego z regulacją wysokości. Pozwala to na czytelne opisanie z jaką listwą mamy doczynienia. Jest ona dosyć szeroka (90mm chyba) co pozwala na umieszczenie jasnego i czytelnego opisu.
  Tu jeszcze trzeba dodać o oznacznikach WMB. Posiadam z nadrukiem i bez nadruku. Jedynym ich mankamentem jest to, że czasem pojedynczy oznacznik potrafi się wypiąć podczas zakładania złączki i szukaj tu teraz tego kilku milimetrowego elementu :)

  Następny element bez którego nie wyobrażam sobie instalowania złączek serii TopjobS to wszelkiego rodzaju zaślepki. Nie wolno zostawiać nie zaślepionej złączki na końcu listwy. Grozi to porażeniem prądem lub może powodować jakieś przypadkowe zwarcia. Ścianki końcowe chyba nie powinny być traktowane jako akcesorium tylko jako konieczność :D
  Bliźniakiem ścianek końcowych jest ścianka rozdzielająca. Posiadam pomarańczowe ścianki rozdzielające EX. Mnie służą do wyraźnego odseparowania różnych potencjałów złączek lub gdy wyraźnie chcę zaznaczyć że zaczyna się "coś nowego, innego"

  Widziałem, że są dostępne jeszcze różne zaślepki zabezpieczające niewykorzystane otwory i zaślepki ostrzegawcze oraz blokady izolacji. @Piotr Muskała Opowiesz jak działają te blokady izolacji? Nie widziałem ich nigdy na żywo. To jest element gumowy czy jak to wygląda i jaką pełni funkcję?

  Nie można tu też pominąć wielowtyków. Ostatnio przyszło mi pozamieniać poszczególne grupy z wyjść sterownika PLC na złączkach. Sporo łatwiej jeśli byłoby to zorganizowane na wielowtykach. Niestety trwało to dłużej i trzeba było przepinać kabelki. Ale zastosowanie dla poszczególnych grup z sterownika to jak najbardziej dobre rozwiązanie.

  Akcesoriów jest wiele, tak jak i możliwości ich zastosowań. W praktyce często bywa tak, że wiele z nich jest pomijanych (co pewnie widzicie po sprzedaży) bo ludzie nie wiedzą jakie mogą mieć korzyści z tego. Dlatego popularyzacja tych rozwiązań jest dobra moim zdaniem :)

 • Najbardziej to co ułatwia pracę w naszym fachu to spokój, dobry wzrok, dobre narzędzia pomocnicze od wkrętaków z bardzo dobrymi twardymi końcówkami jakie posiadam to :

  Zestaw wkrętaków z wymienną rękojeścią izolowane 1000V E-Smart w pudełku 06391306 /12szt./ &a

  Można też dobrać pod swoje potrzeby oryginalny izolowany WAGO komplet wkrętaków :

  Wyniki wyszukiwania dla: wkrętak izolowany wago | TIM SA

  Ten model zajmują mało miejsca i pełen komplet podręcznych i w każdej chwili gotowych do użytku i zolowanych do 1000V. 

  Następnym potrzebnym to MARKER aby notatki robić zaznaczać kolorami co do czego i gdzie leci lub z skąd przychodzi. Ważne aby nie ścierać palcami opisów

  Marker permanentny FatMax z szeroką końcówką czarny, czerwony, niebieski 0-47-315 /3 szt./ &

  Dodatkiem musi być latarka jakaś czołowa czy to na baterie czy na USB ładowana :

  Wyniki wyszukiwania dla: latarka czołowa | TIM SA

  Wygodne i bezpieczne miejsce pracy możemy zaczynać po mału się organizować do zajęć.

  Ustalamy potrzeby co gdzie i jakie złączki szynowe czy listwowe TOPJOB"S. różnego rodzaju, szerokości,  wysokości, piętrowe krosowe, bloki przyłączeniowe CAGE CLAMP, piętrowe potencjałowe, a może kasety krosowe :

  Wyniki wyszukiwania dla: topjobs | TIM SA

  Po montażu na szynie TH mogą nam być potrzebne mostki redukcyjne, izolacyjne czy omijające :

  Wyniki wyszukiwania dla: mostek wago | TIM SA

  Może nam też być potrzebny lub niezbędny przetwornik separacyjny JUMPFLEX :

  Wyniki wyszukiwania dla: separacyjne wago | TIM SA

  Przystosowane do złączek lub mostki przewodowe które też możemy sobie wykonać sami o odpowiedniej długości, grubości i kolorach stosując przewody linkowe jednolinkowe :

  Wyniki wyszukiwania dla: LGY | TIM SA

  Mając to wszystko już co nam potrzeba nie możemy zapomnieć również o końcówkach tulejkowych w różnych kolorach, długościach i grubościach dostępnych w :

  Wyniki wyszukiwania dla: końcówka tulejkowa | TIM SA

  Profesjonalista TAKI jak i WY korzysta wręcz nie rozstaje się z dobrymi praskami, zaciskarkami i zagniatarkami bo profesjonalność i wykończenie estetyczne mamy we krwi aby połączenia były trwałe, bezpieczne oraz fachowe więc :

  Wyniki wyszukiwania dla: PRASKA ZACISKARKA | TIM SA 

  Nie możemy też zapomnieć że musimy posiadać któryś z tych kompletów jak nie w aucie to magazynie firmowym, a na pewno luzem awaryjnie kilka sztuk w walizce serwisowej :

  Wyniki wyszukiwania dla: l-box wago | TIM SA

  Ku końcowi składania i niezbędne mogą być pomiary i badania do zrobienia naszej produkcji więc jest szansa że wsadzimy i zamontujemy na potrzeby :

  Wyniki wyszukiwania dla: POMIAROWE KONTROLNE WAGO | TIM SA

  Wszystkiego nie przewidzimy w trakcie prac, ale zawsze możemy się wspomóc, dopasować, dokupić w największym sklepie otwartym 24h 7dni w tygodniu bez problemu zapełnimy koszyk odpowiednimi WAGO produktami, a wysyłka wyjedzie do nas szybko i mamy na następny dzień u kuriera do odbioru z pod drzwi :

  Hurtownia elektryczna | TIM SA

  Estetyka naszej pracy dopieszczą taśmy barwiące, oznaczniki przewodów :

  Wyniki wyszukiwania dla: oznaczniki wago | TIM SA

  Drukarka nada blask i odpowiedni opis na końcu naszej pracy :

  Wyniki wyszukiwania dla: drukarka wago | TIM SA

  Możemy wybierać dla siebie i znajomych w ofercie 3.500 szt produktów WAGO dostępnych i profesjonalnych produktów dla instalatorów, serwisantów ale mogą też i domorośli majsterkowicze próbować swoich możliwości :

  Wyniki wyszukiwania dla: wago | TIM SA

  Czy ułatwiają życie i pracę, to na tak zadane pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Każdy z nas robi coś innego, na czymś innym pracuje, co innego do pracy codziennej używa. Nie można sztampowo powiedzieć że nagminnie stosuje i tylko w tym "siedzi" jak w szkole jest konserwatorem itp. Cały zakres mamy dostępny i każdy z nas coś na 100% dla siebie znajdzie. 

  POLECAM i ZAPRASZAM produkty WAGO są naprawdę godne uwagi i zainteresowania choć nie ukrywajmy konkurencja nie śpi choć nie ma aż tak rozwiniętych i dopracowanych produktów, ale mogą skusić ceną.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Od samego pytania głowa boli bo tych akcesoriów jest mnóstwo :)

  Podstawowe pod ręką to pisak i śrubokręt montażowy (jest kilka modeli można się długo wywodzić o tych dwóch elementach🤣😂) Do dyspozycji gama mostków co jak już wiemy z pytania 4. Powala na kolana oferta: małe, duże, kolorowe, omijające i wiele innych. Oferta zaślepek końcowych czy nawet jako separatory sekcji dla poszczególnych modeli złącz. Systemy znakowania złącz, nieodzowny przyjaciel podczas montażu/ prefabrykacji aby człowiek mógł się odnaleźć w całym lesie przewodów. Moje ulubione to blokady i zaślepki aby ktoś czasem przez pomyłkę nie zainstalował czegoś niepotrzebnego a nawet i nieświadomie. Bo czasem rutyna może być zgubna więc trzeba uważać a taki element daje do myślenia "co autor miał na myśli montując to tutaj 🤔".

  Ciekawe rozwiązania to wszelkie wtyki pomiarowe i moduły wielowtykowe czy nawet moduły bezpiecznikowe. 

  Ja osobiście czekam na jakiś obraz stworzony na złączach listwowych i wszelkich akcesoriach wago 😂 że jeszcze jakiś artysta za to się nie wziął :)