20 odpowiedzi

Sprawdź

Klient chce inteligentną instalacje elektryczną

Piotr Bibik dodane:

Co robicie, jak podczas rozmowy klient chce mieć zamontowany system inteligentnego domu?

 • ajotnet 119 pkt

  Sama instalacja jest banalna w sobie jak każda podobna lecz wymagająca trochę więcej kabli i przewodów i elementów kontrolno sterujących. Poskładać to w RG też nie problem choć dla wyglądu potrzeba czasu, cierpliwości i wizji co gdzie i na jakim poziomie, jakie przekroje i ilości żył, kolorów. Potem schematów, stworzenia map, scen itp. Lecz samo to programowanie, testowanie i z klientem doprecyzowanie co dla czego i jak długo itp to już trzeba mieć "nerwosol". No i podnieść od niego telefon w wigilie że dom mu żyje swoim życiem i co on ma zrobić teraz. W tym trzeba siedzieć grubo i nieustannie. Takie coś robić z łapanki to już nie jest możliwe.  

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Osobiście nie wykonuję takich instalacji z powodu braku czasu, a i wiedzę w tym temacie trzeba poszerzyć ale myślę że należałoby dowiedzieć się od klienta czego oczekuje od swojego inteligentnego domu, czy ma upatrzony już jakiś system. Jeśli już się dowiemy czego oczekuje klient, to można zaproponować kolejne rozwiązania o których nie myślał lub nie wiedział (a jako specjaliści, my powinniśmy wiedzieć). Następnie trzeba ustalić sposób okablowania, czy przygotowujemy jakiś zapas pod ewentualną rozbudowę i jakieś widełki cenowe. Później to już termin realizacji, umowa i do dzieła!

 • Mimo87 56 pkt

  Widzę $ w oczach i biorę się do roboty ;)

 • staniakp 0 pkt

  Należy określić co dla niego znaczy inteligentny dom. To bardzo szerokie pojęcie :) dla niektórych to sterowanie roletami + czujniki oświetlenia. A dla innych pełne sterowanie domem (ogrzewanie/klimatyzacja/oświetlenie/nawodnienie działki/podgląd posesji) + inteligentny spręt agd + zdalny dostęp do systemu.