Przeczytano 1 382 razy

jakie żarówki lepsze led czy energooszczędne?

chetnie poznam za i przeciw dla kazdej opcji – wszyscy teraz ledy polecaja, a czy jesli liczba pomieszczen w domu duza, to rzeczywiscie sie to kalkuluje w dluszym okresie?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (26)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Obecnie źródła światła wykonane w technologii LED wyparły juz świetlówki kompaktowe. Przyznam, że dawno nie spotkałem już w sprzedaży świetlówek energooszczędnych ( choć pewnie w nie jednym sklepie jeszcze leżą na półkach przykryte warstwą kurzu :-) Kilkanaście lat temu było to bardzo dobre i oszczędne rozwiązanie. Świetlówki zużywały pięciokrotnie mniej energii niż żarówki tradycyjne ( żarowe) i działały nawet osiem razy dłużej. Ich bolączką była natomiast ilość włączeń, czas osiągania pełnego strumienia świetlnego ( który z wiekiem świetlówki się wydłużał) oraz spadek strumienia przy niskich temperaturach. 

  Źródła światła Led mają nawet kilkanaście razy mniejszy apetyt na energię elektryczną niż tradycyjne żarówki. Ich trwałość to średnio od 15000 do 50000 godzin co odpowiada nawet 50 tradycyjnym żarówką które miały trwałość 1000h. Dodatkowo pełny strumień osiągają w czasie poniżej 0,5 s. Niektóre źródła Led nadają się do ściemniania, a są i takie które emitują zmienną barwę światła dzięki czemu można tworzyć sceny świetlne w zalezności od pory dnia, nastroju, okoliczności czy wykonywanej pracy. Dobrze współpracują również z czujnikami ruchu i są odporne na drgania. Również niskie temperatury nie są im straszne a jedynie wysokie wartości słupka rteci mogą przyczynić się do zmniejszenia żywotności źródła LED. 

  Kupując żarówkę LED nie suerujmy się tylko jej mocą wyrażoną w Watach a weźmy pod uwagę strumień świetlny ( ilośc lumenów z 1 W energii elektrycznej). Warto również zwrócić  uwagę na barwę emitowanego światła od ciepłej około 2700k poprzez dzienną około 4000k aż do zimnej nawet 6500k. Istotną sprawą jest również kompatybilnośc elektromagnetyczna, może się zdarzyć, że po włączeniu słabej jakościowo żarówki nasze radio nie będzie odbierało fal radiowych.

  Tematu źródeł światła chyba nie da się wyczerpać. Osobiście polecam stosować źródła znanych producentów, którzy na badania i rozwój przeznaczaja krocie.

 • zbiorę ponownie:
  świetlówek używam jedynie w wersji big ball - w połączeniu z drucianym kloszem/abażurem dają ciekawy efekt.

  w reszcie pomieszczeń - ledy
  do ciągów komunikacyjnych zimne
  do pomieszczeń "bytowych" ciepłe
  do "robienia klimatu" polecam ledy vintage (bańki ze słupkami ledowymi)

 • Osobiście wybierałbym oświetlenie LED. 

  Oczywiście nie sa one tanie ale warto kupować, bo oszczedzasz na energii. 

  Swietlówki "energooszczędne" niby sa takie lecz długo sie rozgrzewaja a przy tym "żrą" energie, potem jest jakas tam oszczędność.

 • Dodatkowo świetlówki energooszczędne potrzebują chwili na rozgrzanie i są dużo droższe od opraw LED.

 • led , możliwość uzyskania dowolnej temperatury barwowej i wymaganej siły strumienia , można dodatkowo zastosować zabezpieczenie przepięciowe , dimmer czy sterownik zmiany barwy , poza tym wielkość źródła jest niewielka że możemy je wpasować wszędzie ... żadne inne źródło tego nie potrafi :-)

 • podstawowa wiedza zarowka energooszczedna tzw kompaktowa jej zywotnosc liczy sie w ilosciach wlaczen i wylaczen (mox nominalana osiagana jest po jakims czasie od zalaczenia) a led swieci od razu z moca nominalna za to jest bardzo wrazliwy na tzw przepiecia i to wg mnie jest poidst wiedza przy doborze rodzaju oswietlenia a nie koszry zuzucia energi itp (jak cos udziele dalszych info)

 • Oczywiście że LED :-)

 • led lepsze ... :)   
  Żarówki typu LED świecą 25 razy dłużej niż zwykłe  :)
  Żarówki typu LED zużywają do 85% mniej energii      :)


  Żarówki typu LED są drogie                     :(

  • @RobsON86: Teraz ta odpowiedź jest oczywista teraz, ale 10 lat temu jak żarówka LED była po 50zł za sztukę to ciężko było mówić o opłacalności. Teraz nie są to aż tak drogie rzeczy, no może te na wifi to większy koszt bo 30~40 zł za szt.

 • Energooszczędne o ciepłej barwie stosuję w pomieszczeniach, gdzie światło pali się długo i bywa używane do czytania - salon, biuro, pokój dzieci.
  W pomieszczeniach takich jak przedpokój - zimne ledy 
  W łazience, sypialni, także czasem w biurze - ciepłe ledy

  Generalnie żarówki energooszczędne "nie lubią" częstego włącz/wyłącz, a ciepłe ledy robią się coraz przyjemniejsze dla oka.

 • Przez wiele lat podstawą oświetlenia w każdym domu były zwykłe żarówki żarnikowe. Były one stosunkowo tanie, jednak zużywały ogromne ilości prądu. Alternatywą dla nich stały się żarówki energooszczędne. Ich największą zaletą jest zdecydowanie mniejszy pobór energii względem klasycznych rozwiązań oraz dłuższy czas działania. Warto też podkreślić, że wraz z upowszechnieniem się żarówek energooszczędnych zdecydowanie obniżyła się także ich cena. Niestety jednak mają one też swoje wady. Pierwszą z nich jest wysokie zużycie energii w trakcie rozruchu, przez co kiepsko nadają się one do pomieszczeń przechodnich. Drugą wadą jest z kolei obecność rtęci w tego typu żarówkach, przez co wymagają one specjalistycznej utylizacji.

  Bez wątpienia żarówki ledowe są najnowocześniejszym typem obecnie stosowanego oświetlenia. Wyróżniają się one jeszcze niższym poborem mocy względem żarówek energooszczędnych oraz bardzo długim zakładanym czasem pracy. Co więcej, ilość energii pobieranej przez żarówki LED zmienia się w czasie w niewielkim stopniu, więc z powodzeniem można je wykorzystywać też w łazience czy przedpokoju. Rozwiązanie to jest też bardziej ekologiczne, gdyż nie zawiera rtęci. Drobnym minusem diod LED jest z kolei ich wyższa cena względem świetlówek, co ma znaczenie przy jednorazowym zakupie. Warto przy tym też uważać na podejrzanie tanie produkty – najprawdopodobniej pochodzą one bowiem z Chin i mogą charakteryzować się bardzo niską jakością.

  Najlepszym sposobem na porównanie żarówek energooszczędnych i LED jest jednak policzenie kosztów ich zakupu i rocznego użytkowania. Na potrzeby takiego zestawienia wybraliśmy więc dwa podobne produkty będące ekwiwalentem tradycyjnych żarówek o mocy 40W:

  żarówkę energooszczędną E27 8W – kosztuje ona około 18 zł, żarówkę LED E27 4W – jej koszt zakupu to około 30 zł.

  Tworząc to porównanie założyliśmy, że energia elektryczna kosztuje 0,55 gr za 1 kWh, w mieszkaniu posiadamy z kolei 8 źródeł światła, których używamy średnio przez 5 godzin dziennie. Jak więc łatwo policzyć, cena jednorazowego zakupu zdecydowanie wskazuje na starsze żarówki energooszczędne, z kolei ledy w ciągu roku zużyją dużo mniej prądu. Gdy podsumujemy obie kategorie, okazuje się, że roczny koszt żarówek energooszczędnych to około 208 zł, użycie rozwiązań LED o podobnej mocy wiązać się będzie z kosztem 272 zł. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na krótszy czas życia żarówek energooszczędnych oraz ich zwiększony pobór mocy podczas włączania. Oba te elementy sprawiają, że różnica między tymi rozwiązaniami będzie zdecydowanie mniejsza.

  Które żarówki są lepsze – LED czy energooszczędne?

  Jak więc widać, trudno o jednoznaczny werdykt przy porównaniu żarówek LED i energooszczędnych. Warto podkreślić, że nie ma zbyt dużej różnicy w opłacalności obu rozwiązań, na pewno jednak ledy są bardziej ekologiczne i uniwersalne. Często jednak dobrej jakości żarówka energooszczędna może okazać się lepsza od najtańszego LED-a wyprodukowanego w nieznanym miejscu na świecie. Warto o tym pamiętać i rozsądnie dobierać źródła światła – także uwzględniając miejsce ich zastosowania czy barwę światłap