3 odpowiedzi

Sprawdź

jakie żarówki lepsze led czy energooszczędne?

Biloq 0 pkt dodane:

chetnie poznam za i przeciw dla kazdej opcji – wszyscy teraz ledy polecaja, a czy jesli liczba pomieszczen w domu duza, to rzeczywiscie sie to kalkuluje w dluszym okresie?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

 • JacaN 0 pkt

  Obecnie źródła światła wykonane w technologii LED wyparły juz świetlówki kompaktowe. Przyznam, że dawno nie spotkałem już w sprzedaży świetlówek energooszczędnych ( choć pewnie w nie jednym sklepie jeszcze leżą na pułkach przykryte warstwą kurzu :-) Kilkanaście lat temu było to bardzo dobre i oszczędne rozwiązanie. Świetlówki zużywały pięcio krotnie mniej energii niż żarówki tradycyjne ( żarowe) i działały nawet osiem razy dłużej. Ich bolączką była natomiast ilośc włączeń, czas osiągania pełnego strumienia świetlnego ( który z wiekiem świetlówki się wydłużał) oraz spadek strumienia przy niskich temperaturach. 

  Źródła światła Led mają nawet kilkanaście razy mniejszy apetyt na energię elektryczną niż tradycyjne żarówki. Ich trwałośc to średnio od 15000 do 50000 godzin co odpowiada nawet 50 tradycyjnym żarówką które miały trwałość 1000h. Dodatkowo pełny strumień osiągają w czasie poniżej 0,5 s. Niektóre źródła Led nadają się do ściemniania, a są i takie które emitują zmienną barwę światła dzięki czemu można tworzyć sceny świetlne w zalezności od pory dnia, nastroju, okoliczności czy wykonywanej pracy. Dobrze współpracują również z czujnikami ruchu i sa odporne na drgania. Również niskie temperatury nie sa im straszne a jedynie wysokie wartości słupka rteci moga przyczynić się do zmniejszenia żywotności źródła LED. 

  Kupując żarówkę LED nie suerujmy się tylko jej mocąa wyrażoną w Watach a weźmy pod uwagę strumień świetlny ( ilośc lumenów z 1 W energii elektrycznej). Warto również zwrócić również uwagę na barwę emitowanego światłaod ciepłej okoó 2700k poprzez dzienną około 4000k az do zimnej nawet 6500k. Istotną sprawa jest również kompatybilnośc elektromagnetyczna, może się zdażyć, że po włączeniu słabej jakościowo żarówki nasze radio nie będzie odbierało fal radiowych.

  Tematu źródeł światła chyba nie da się wyczerpać. Osobiście polecam stosować źródła znanych producentów, którzy na badania i rozwój przeznaczaja krocie.

 • Paweł B. 0 pkt

  Żarówki LED są lepsze, trwalsze, oszczędniejsze i dają dużo większe możliwości "zabawy" światlem.

 • Rozumiem, że chodzi o lampy LED i świetlówki kompaktowe.

  Porównanie cech tych dwóch źródeł światła:

  Lampy LED w stosunku do świetlówek mają dwa razy większą wydajność (przy tej samej ilości światła, LED pobiera dwa razy mniej energii),

  LED posiada wielokrotnie dłuższą żywotność, 

  LED po włączeniu świeci natychmiast pełną mocą, świetlówka do pełnego zaplonu potrzebuje kilku do kilkunastu sekund,

  LED w stosunku do lamp energooszczędnych jest dużo bardziej odporny na częste włączanie / wyłączanie,

  LED posiada lepszy współczynnik oddawania barw,

  dużo większa odporność mechaniczna lamp LED,

  niższa temperatura pracy LED,

  LED daje mośliwość zastosowania różnych kolorów (RGB).

  Reasumując, z punktu widzenia ekonomicznego korzystniejsze jest zastosowanie żródeł LED.

  Kupując "żarówki" należy zwrócić uwagę na wszystkie ważne parametry (jakość).

  https://napiecie.salama.pl/jak-kupic-led-i-nie-przeplacic/