21 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną?

Redakcja dodane:

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną? Czy są jakieś parametry? Czy ma znaczenie w jakim jest to pomieszczeniu? Prosimy o odpowiedzi!

 • Gwozdziu944 162 pkt

  Nie ma określonych norm co do wymiary bruzdy w ścianach. Najlepiej jest zrobić troszkę większą niż ilość przewodów i tak, żeby nie były zlicowane ze ścianą bo mogą prześwitywać, a i jest przepis mówiący o tym, że kable układane wtynkowo muszą być przykryte minimum 5 mm warstwą tynku (warto aby było to więcej niż te 5 mm). 

 • Paelczyk 7 pkt
  Najlepiej aby bruzda była nie wiele większa od ilości przewodów, które będą tam schowane. Istotnym elementem jest głębokość bruzdy, z czasem temperatura przewodów wpływa na przebijanie się na ścianie tworząc nieestetyczne przebarwienia. Zastosowanie głębokiej bruzdy eliminuje taki problem.
 • Kubaaq8 18 pkt

  Jest to zależne od tego ile przewodów chcesz schować. Pamiętaj żeby bruzda była trochę głębsza bo po jakimś czasie zaczną ci przebijać nawet przez ciemna farbę 

 • Mikel98 1 pkt

  Warto zrobić trochę głębszą żeby kable po jakimś czasie nie prześwitywaly

 • Inela 0 pkt

  Zawsze zwracam uwagę aby bruzdy nie były za płytkie ok 3cm, bo często jest tak że przewód przebija po jakimś czasie jak jest za płytko osadzony, w narożnikach podkuwam i staram się jak łagodniej się da zagiąć przewód. Oczywiście że jest na to norma, pytanie ile osób wie że takie coś istnieje i czy się do niej stosuje.

 • Katol 1 pkt

  Niepamiędam dokłądnie ale któraś z norm mówi iż tynk musi mieć minimum 12mm a na przewodzie minimum 7mm i to jest jedynym wyznacznikiem. W razie gdy jest cienka warstwa tynku (nie mam na myśli gładzi) to jest możliwośc iż podczas urzytkowania z czasem kable będą widoczne na ścianie .

  Tak więc bruzdować trzeba tak by zachować te parametry. 

 • LucasT 147 pkt

  Właśnie przeprowadzam dodatkowe kable w kg na poddaszu i powiem wprost: jak najmniejsze. Roboty przygipsowaniu tyle że mi się odechciewa, a wyrżnąłem na grubość 3 kabli układając 2. Nawet pół cm wezej i byłaby duża różnica.

 • Muzi77 0 pkt

  szerokośc bruzdy zależy od tego ile obwodów chcesz zamontować. Nie ma norm ile i jak szeroko. Ile zrobisz, ile wykujesz to Twoja sprawa. Wiadomo że jak wykujesz szerzej niz potrzebujesz to masz automatycznie wiecej roboty przy tynkowaniu, gipsowaniu.

 • ajotnet 149 pkt

  A no "Jaśku" na dwa palce...! Jak masz potrzebe grubszych lub wiecej przewodów "Jaśku" na 3 palce !

 • RebellionArts 0 pkt

  Wbrew obecnym odpowiedzią to:

  ,,Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną? " odpowiednią, jesli jest to już wykończona ściana to na tyle żeby gips zakrył dziurę i dało się jeszcze gładzią zakryć. Co do szerokości to jak kabel nie wchodzi to chyba jest jasne, ze szersza bruzda...

  ,,Czy są jakieś parametry?: nie ma

  ,,Czy ma znaczenie w jakim jest to pomieszczeniu?" ma i to duże, musisz się dokładnie rozejrzeć gdzie robisz ta bruzdę, czy nad czy pod jakąś rozdzielnia (może przeciąć aktualne kable), Jest wiele przeszkód w ścianie, dokładne oględziny pozwolą Ci zachowac bezpieczeństwo