Przeczytano 1 728 razy

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną?

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną? Czy są jakieś parametry? Czy ma znaczenie w jakim jest to pomieszczeniu? Prosimy o odpowiedzi!

23

Odpowiedzi

Odpowiedzi (23)

 • Około 2cm/2cm

 • Nie ma określonych norm co do wymiary bruzdy w ścianach. Najlepiej jest zrobić troszkę większą niż ilość przewodów i tak, żeby nie były zlicowane ze ścianą bo mogą prześwitywać, a i jest przepis mówiący o tym, że kable układane wtynkowo muszą być przykryte minimum 5 mm warstwą tynku (warto aby było to więcej niż te 5 mm).

 • Najlepiej aby bruzda była nie wiele większa od ilości przewodów, które będą tam schowane. Istotnym elementem jest głębokość bruzdy, z czasem temperatura przewodów wpływa na przebijanie się na ścianie tworząc nieestetyczne przebarwienia. Zastosowanie głębokiej bruzdy eliminuje taki problem.
  • @Paelczyk: jeżeli przewód się grzeje trzeba zastosować większy przekrój. Bywa i tak, że nawet głęboka bruzda nie ratuje nas przed przebarwieniem, którego nie zakryjemy nawet grubą warstwą farby. Czasami przebarwienie jest spowodowane uderzeniem pioruna.

   Gdy pojawia się ten problem zaczyna się konflikt elektryka oraz tynkarza i szukanie winnego. 

   Problemu możemy się pozbyć tapetą albo ciemniejsza farbą.

 • Jest to zależne od tego ile przewodów chcesz schować. Pamiętaj żeby bruzda była trochę głębsza bo po jakimś czasie zaczną ci przebijać nawet przez ciemna farbę

 • Warto zrobić trochę głębszą żeby kable po jakimś czasie nie prześwitywaly

 • Zawsze zwracam uwagę aby bruzdy nie były za płytkie ok 3cm, bo często jest tak że przewód przebija po jakimś czasie jak jest za płytko osadzony, w narożnikach podkuwam i staram się jak łagodniej się da zagiąć przewód. Oczywiście że jest na to norma, pytanie ile osób wie że takie coś istnieje i czy się do niej stosuje.

 • Niepamiędam dokłądnie ale któraś z norm mówi iż tynk musi mieć minimum 12mm a na przewodzie minimum 7mm i to jest jedynym wyznacznikiem. W razie gdy jest cienka warstwa tynku (nie mam na myśli gładzi) to jest możliwośc iż podczas urzytkowania z czasem kable będą widoczne na ścianie .

  Tak więc bruzdować trzeba tak by zachować te parametry.

 • Właśnie przeprowadzam dodatkowe kable w kg na poddaszu i powiem wprost: jak najmniejsze. Roboty przygipsowaniu tyle że mi się odechciewa, a wyrżnąłem na grubość 3 kabli układając 2. Nawet pół cm wezej i byłaby duża różnica.

 • szerokośc bruzdy zależy od tego ile obwodów chcesz zamontować. Nie ma norm ile i jak szeroko. Ile zrobisz, ile wykujesz to Twoja sprawa. Wiadomo że jak wykujesz szerzej niz potrzebujesz to masz automatycznie wiecej roboty przy tynkowaniu, gipsowaniu.

 • A no "Jaśku" na dwa palce...! Jak masz potrzebe grubszych lub wiecej przewodów "Jaśku" na 3 palce !