16 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną?

Redakcja dodane:

Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną? Czy są jakieś parametry? Czy ma znaczenie w jakim jest to pomieszczeniu? Prosimy o odpowiedzi!

 • Mikel98 7 pkt

  Warto zrobić trochę głębszą żeby kable po jakimś czasie nie prześwitywaly

 • Inela 0 pkt

  Zawsze zwracam uwagę aby bruzdy nie były za płytkie ok 3cm, bo często jest tak że przewód przebija po jakimś czasie jak jest za płytko osadzony, w narożnikach podkuwam i staram się jak łagodniej się da zagiąć przewód. Oczywiście że jest na to norma, pytanie ile osób wie że takie coś istnieje i czy się do niej stosuje.

 • Katol 54 pkt

  Niepamiędam dokłądnie ale któraś z norm mówi iż tynk musi mieć minimum 12mm a na przewodzie minimum 7mm i to jest jedynym wyznacznikiem. W razie gdy jest cienka warstwa tynku (nie mam na myśli gładzi) to jest możliwośc iż podczas urzytkowania z czasem kable będą widoczne na ścianie .

  Tak więc bruzdować trzeba tak by zachować te parametry. 

 • LucasT 8 pkt

  Właśnie przeprowadzam dodatkowe kable w kg na poddaszu i powiem wprost: jak najmniejsze. Roboty przygipsowaniu tyle że mi się odechciewa, a wyrżnąłem na grubość 3 kabli układając 2. Nawet pół cm wezej i byłaby duża różnica.

 • Muzi77 9 pkt

  szerokośc bruzdy zależy od tego ile obwodów chcesz zamontować. Nie ma norm ile i jak szeroko. Ile zrobisz, ile wykujesz to Twoja sprawa. Wiadomo że jak wykujesz szerzej niz potrzebujesz to masz automatycznie wiecej roboty przy tynkowaniu, gipsowaniu.

 • ajotnet 171 pkt

  A no "Jaśku" na dwa palce...! Jak masz potrzebe grubszych lub wiecej przewodów "Jaśku" na 3 palce !

 • RebellionArts 0 pkt

  Wbrew obecnym odpowiedzią to:

  ,,Jakie wymiary powinny mieć bruzdy w ścianach na instalację elektryczną? " odpowiednią, jesli jest to już wykończona ściana to na tyle żeby gips zakrył dziurę i dało się jeszcze gładzią zakryć. Co do szerokości to jak kabel nie wchodzi to chyba jest jasne, ze szersza bruzda...

  ,,Czy są jakieś parametry?: nie ma

  ,,Czy ma znaczenie w jakim jest to pomieszczeniu?" ma i to duże, musisz się dokładnie rozejrzeć gdzie robisz ta bruzdę, czy nad czy pod jakąś rozdzielnia (może przeciąć aktualne kable), Jest wiele przeszkód w ścianie, dokładne oględziny pozwolą Ci zachowac bezpieczeństwo

 • Mikel98 7 pkt

  Rób jak najmniejsza, wielkość zależy również ile kabli chcesz zmieścić.

 • gelotek 0 pkt

  Mało kto zwraca uwagę na to że wymiary bruzd określa norma PN-EN 1996-1-1, mówi ona o dopuszczalnych wymiarach bruzd i wnęk pionowych oraz poziomych i skośnych, które można wykonać w murze bez obliczeń sprawdzających.

   Zgodnie z tą normą w ścianie możemy wykonywać bruzdy pionowe bez konieczności wykonywania obliczeń sprawdzających, jeżeli:

  - wymiary bruzd i wnęk nie przekraczają wartości pokazanych w załączonej tabeli;

  - łączna szerokość pionowych bruzd i wnęk nie jest większa niż 0,13 długości ściany;

  - odległość w kierunku poziomym między sąsiednimi bruzdami lub od bruzdy do wnęki bądź otworu nie jest mniejsza niż 225 mm;

   Norma ponadto dopuszcza wykonywanie pionowych bruzd o głębokości do 80 mm i szerokości 120 mm w ścianach o grubości powyżej 225 mm, które sięgają dalej niż na 1/3 wysokości ściany nad stropem.
  Obecnie jest wiele urządzeń które w łatwy sposób ułatwiają, bezpieczne wykonywanie bruzd w ścianach, nietylko w blockzach komórkowych ale i wścianach z porothermu, siliki i betonu.

 • EL-ROJ

  Cześć! Szerokość bruzdy zależy od ilości przewodów. Generalnie staramy się by bruzda była jak najwęższa, ponieważ ogranicza to ryzyko przewiercenia przewodów w przyszłości. Dodatkowo należy zachować wymagane odstępy min. 25cm powiędzy przewodami sygnałowymi (internet) oraz przewodami z napięciem 230V. Polecam też zobaczyć jak może wyglądać prowadzenie przewodów na filmiku :)