6 odpowiedzi

Sprawdź

jakie uprawnienia na instalacje elektryczne?

Walter 4 pkt dodane:

Jakie uprawnienia muszę zrobić abym mógł sam połozyć instalacje elektryczną?

 • Nową instalacje elektryczną możesz sobie położyć sam, ale musisz mieć kogoś z uprawnieniami dozorowymi aby podpisać stosowne dokumenty i kogoś z uprawnieniami na pomiary (może być ta sama osoba) która zrobi pomiary i sporządzi odpowiedni protokół. Jeśli chodzi o modernizację lub wymianę  istniejącej instalacji to potrzebujesz minimum uprawnień E z odpowiednim wpisem (w książeczce niektóre pozycje mogą być wykreślone, a wtedy są one nie ważne).

  A tak właściwie to nie są uprawnienia tylko świadectwo kwalifikacji.

  Instalacje elektryczną powinieneś układać według przepisów i norm oraz zgodnie z projektem. A jeśli chcesz naniešć jakieś zmiany to najlepiej uzgodnić to z projektantem i zrobić później projekt powykonawczy. 

  Jeśli wcześniej nie ukladałeś instalacji a projekt jest typu ctr+c/ctrl+v, to najlepiej darować sobie temat lub zaprosić elektryka który pokieruje pracami lub będzie wpadał co jakiś czas i kontrolował oraz podpowiadał na bieżąco. Jest bardzo wiele tematów na których początkujący może się wyłożyć, bardzo sobie utrudnić lub zrobić coś nie zgodnie z obowiązującymi normami. 

 • W naszym kraju jest pełno układaczy przewodów bez szkoły i przygotowania technicznego, szkoleń itp. Taka wiedza jak YOUTUBE już wystarczy aby ogłosić się instalatorem. 

  Uprawnienia SEP E bo o D to raczej musi potrwać (bo jak chcesz coś dozorować jak sie na tym juz nie znasz) możesz sobie zrobić, poszukać, odbyć kurs, egzamin i próbować szczęścia w tej branży.

 • E1, eksploatacja lub D a jeśli się chce wykonywać i podpisywać pomiary to dodatkowo podpunkt wykonywanie pomiarów elektrycznych. Do ułożenia prawidłowo instalacji wystarczy odpowiednią wiedza, do podpisywania protokołów numer uprawnień.

 • Instalacja elektryczna to bardzo pojemne pojęcie. Warto byłoby bardziej sprecyzować o czym rozmawiamy i jaki to obiekt?

 • W zasadzie same uprawnienia E (eksploatacja), ale ktoś później będzie musiał to sprawdzić z uprawnieniami D (dozór).

  Posiadanie uprawnień to nie zawsze posiadanie wiedzy.

  Trafiają się tacy co maja uprawnienia a mają mniej wiedzy niż osoba nie pracująca w zawodzie elektryka. 

 • Witam. Tak nie złośliwie chciałbym powiedzieć że "położyć" to się można np. w łóżku. Kiedy ludzie się opamiętają i na poważnie zaczną traktować energie elektryczną tzw. "prąd" ? Instalacja elektryczna wykonana nieprawidłowo stanowi zagrożenie życia domowników. Jeśli się nie ma o czymś pojęcia lepiej zlecić to fachowcowi. Pozdrawiam, elektryk Wieliczka