Dzień dobry. Mieszkam w bloku i mam problem z rachunkami za prąd. W mieszkaniu jestem sama. Rzadko jestem w mieszkaniu, mało korzystam z urządzeń w domu- bez przerwy chodzi tylko energooszczędna lodówka. Pralkę włączam max dwa razy w miesiącu. W okresie od marca do końca października nie było mnie praktycznie w domu- w tygodniu praca do wieczora, w weekendy wyjazdy poza miasto, a mimo to w grudniu dostałam niedopłatę w wysokości 600 zł. Właściciel mieszkania nie widzi w tym nic dziwnego i stwierdził, że musiałam dużo korzystać z elektryki, skoro przyszła taka nieodpłatna. Najdziwniejsza była sytuacja niedawno, która skłoniła mnie do zastanowienia się czy ktoś się nie podłączył do mojej instancji elektrycznej, a mianowicie: sąsiedzi robią remont. Ostatnio zaczęli wiercić i nagle poczułam u siebie smród spalonego kabla i nagle nie miałam prądu, mimo że ja niczego do gniazdka nie podłączyłam. Czy moje przemyślenia mogą być słuszne i powinnam to gdzieś zgłosić? Jak tak to gdzie dokładnie?
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dziękuję za podpowiedzi. Kolega pomoże mi z obliczeniami ile prądu idzie ode mnie i potem wezmę jeszcze eksperta
-
Czy ta niedopłata jest ze względu na prognozę półroczną ? Jakie były wpłaty przez pół roku co miesiąc ? Jesteś w stanie spisywać licznik codziennie lub w tygodniu zrobić tabelkę i wtedy można zrobić bilans mocy dzienny - tygodniowy - oraz ile w dzień ile w nocy codziennie coś pobiera.
Potrzebny tez bilans mocy co masz zainstalowane na stałe, nie znamy rozkładu mieszkania i jak może po sąsiedzku kraść prąd ktoś, przez ścianę, sufit, podłogę między licznikiem, a mieszkaniem.
Może masz coś wyprowadzone na zewnątrz poza licznikiem swoim czyli oświetlenie, gniazdko komórka, piwnica, magazynek, garaż itp.
Wygląda też na to z opisu że sieć jest gdzieś połączona przez ścianę z sąsiadami to dziwne ale może być prawdziwe.
Podlicznik u Ciebie może rozwiązać sprawę również zdublowany z licznikiem głównym czy powielają się wskazania to też wyjaśni że licznik jest OK i nie jest uszkodzony.
Tak jak koledzy napisali cęgi na odejściach poszczególnych też wskażą problem choć delikwent musi brać "kraść" wtedy coś u siebie to wskazania będą.
Ja ze swojej strony polecam do rozdzielnicy na każdej fazie (jak masz 3 fazy lub na 1 fazę) zainstalować coś takiego i mamy wgląd 24h co się dzieje na instalacji.
Dostępne co prawda na stronie allegro ale :
Miernik 4w1 WOLTOMIERZ AMPEROMIERZ AC230V 100a DIN - Sklep internetowy AGD i RTV - Allegro.pl
-
@ajotnet: tak, to niedopłatę półroczna. Wcześniej mieszkanie było wynajmowane na krótkie okresy i jakoś nie było takich sytuacji, a chodził cały sprzęt. To mieszkanie, które podejrzewam przez długi okres było puste, dopiero niedawno ktoś się nim zajął, ale tak jak wspominałam ja praktycznie w ogóle nie przebywam w mieszkaniu, bo cały czas pracuje. Na stałe nie jest podłączone nic poza lodówką. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, na pewno skorzystam z rady :-)
-
@czarnula93: Teraźniejsze sprzęty lodówka, pralka, zmywarka, pobierają na poziomie 1kW lub nawet mniej w trybie dziennym jak lodówka czy w czasie pracy jak pralka. Są jeszcze inne sprzęty domowe należy tez zwrócić uwagę co mamy wpięte na stałe do gniazd ale wydaje nam się że z nich nie korzystamy. zegarek w kuchence, podszafkowe radyjko, kilka czy kilkanaście zasilaczy, TV, wieża, alarm, itp. Od czegoś trzeba zacząć aby znać co i ile pobiera nam prąd i w jakiej ilości non stop 24h. Czasem to kilka wat czasem na 1h to zrobi sie nawet i 50W ale jak będzie to już 24h będzie już 1kW x 30 dni = 30kW itd...
Ja mam tak to rozwiązane są 3 liczniki na 3-ch fazach i widzę każdy najmniejszy sprzęt podłączony, mnie to do innych celów służy akuratnie.
-
-
Cześć ja proponuje takie rozwiązania:
-elicznik - jeśli masz elicznik to nic prostszego jak sprawdzić w aplikacji czy w czasie kiedy nie ma cię w domu jest duże zużycie energii.
-pomiar prądu- tak jak napisał @Deox elektryk z cęgami i pomiar prądu przy odłączonych odbiornikach w mieszkaniu.
-wykonanie pomiarów całej instalacji- głównie rezystancji izolacji, możliwe że podczas remontu uszkodzili jakiś twój przewód i nie naprawili go poprawnie
-
Najlepiej by było gdybyś poprosiła kogoś kto się coś zna na elektryce żeby podszedł z miernikiem cęgowym i sprawdził obciążenie na zasilaniu. Jeżeli będziesz miała wszystko w domu wyłączone a mimo to będzie pobór prądu to znaczy że gdzieś jest cos podłączone lub jak myślisz pokombinowane na lewo. Miałem taką sytuacje że w bloku w jednym z pokoi mimo wyłączenia głownego zasilania mieszkania w gn było napięcie, okazało się ze kiedyś sciana tego pokoju była scianą mieszkania obok i jest tam inna instalacja.
-
@Deox: miałem podobną sytuację z sąsiadem ja w mieszkaniu miałem gniazdko z jego instalacji a on z mojej :) taka zamiana budowlana była. Możliwe że kiedyś ktoś kuł w ścianie działowej zobaczył przewód i stwierdził że zrobi sobie na tym przewodzie puszkę z gniazdkiem. A przewód idzie z twojej instalacji. W blokach można spotkać wszystko.
Tak jak kolega proponuje początkowo wezwać elektryka umówić się na termin gdy sąsiad jest w mieszkaniu i faktycznie sprawdzić pobory w poszczególnych odpływach. Następnie można będzie odnaleźć obwód, który jest obciążany i zobaczyć gdzie idzie, na którą ścianę. Potem można podjąć kroki z spółdzielnią o sprawdzenie obwodów u sąsiada, podając powód że możliwe jest podłączenie się innego mieszkania w twoją instalację.
-
Czytaj także:
Jak samemu sprawdzic czy ktoś nie podpial sie pod moja in
Mam niebywałe wysokie zuzycie energii elektrycznej nawet do 50kW na
Jak sprawdzić czy kabel satelitarny nie jest uszkodzony?
Jakiś czas temu musiałem przenieść dekoder do innego pokoju, co wym
Czy ktoś się interesuje technologią wojskową?
Wiem, że jakiś czas temu powstały pierwsze prototypy/wersje tzw. ka
Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie z
Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wys
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Witam,
Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami, każdy sposób jest skuteczny, lecz trzeba posiadać jakąś wiedzę z zakresu elektrotechniki, jeżeli nie masz dostępu do fachowca to mogę zaproponować chyba najprostsze rozwiązanie.
Jak piszesz nie przebywasz zbyt często w mieszkaniu, więc podstawowym pracującym odbiornikiem jest lodówka. Zajrzyj więc do jej instrukcji ewentualnie odczytaj dane techniczne z tabliczki znamionowej zamieszczonej na tylnej ścianie, tam producent zapisał przewidywane roczne zużycie energii wyrażone w [kWh].
I tak: podziel tę moc przez 365 dni np. 243kWh / 365 = 0,666 kWh
Porównaj wskazanie licznika w czasookresie 24 godz., mniej więcej o taką wartość powinien zmienić się odczyt. Jest to oczywiście tylko przybliżone obliczenie zakładające odpowiednie korzystanie z lodówki (ale jak piszesz rzadko przebywasz w domu, więc zakładam, że nie jest np. otwierana co 10 min).
Należy doliczyć do tego potrzebną moc do zasilania urządzeń pozostających w trybie standby, zegarków itp, ale są to bardzo znikome prawie niewidoczne wartości dobowe.
Wspomniałaś jeszcze o prawdopodobieństwie przewiercenia kabla i tu też może być problem, bieżąca poprawność działania zabezpieczenia nie wyklucza pozostawania przewodu w stanie przeciążenia (np. delikatne zwarcie łukowe) co istotnie wpływa na pobór energii.
Pozdrawiam AK