14 odpowiedzi

Sprawdź

Jak samemu sprawdzic czy ktoś nie podpial sie pod moja instalacje za licznikiem prądu

Nic Nie Umie 1 pkt dodane:

Mam niebywałe wysokie zuzycie energii elektrycznej nawet do 50kW na dzien glosilem to do Taurona ale oni maja to w d****.

 • Michał Łyszkiewicz 61 pkt

  Wyłącz zabezpieczenie przedlicznikowe i słuchaj czy sąsiedzi klną :)

 • LukkiSto 257 pkt

  Prostą metodą sprawdzenia czy ktoś nie kradnie Ci prądu jest wyłączenie głównego rozłacznika i sprawdzenie na liczniku czy wartości stoją w miejscu czy też licznik dalej "nabija" kWh. 

  Ponadto pewniejąsz wersją jest wezwać elektryka z uprawnieniami aby wykonał pomiary w przyłączu i będziesz pewny. Jeżeli faktycznie po rozłączeniu odbiorów licznik nadal coś liczy to po wystawieniu pisma przez elektryka z uprawnieniami będziesz miał podstawę do zgłoszenia problemu do Taurona.

  Elektryka możesz znaleźć:

  https://elektrykapradnietyka.com/category/mapa/

   

 • Kubini 2 pkt

  Ja bym wyłączył wszystkie zabezpieczenia za licznikiem i spojrzał na licznik. Jeżeli pracuje, oznacza to, że gdzieś jest pobór energii, w tej sytuacji jeżeli jest możliwość trzeba zweryfikować gdzie następuje pobór energii. Jeżeli sam nie jesteś w stanie tego sprawdzić, sugeruję wizytę elektryka (skoro tauron się wypina).

  Jeżeli po wyłączeniu zabezpieczeń za licznikowych jest ok, może być też tak, że któryś z odbiorników jest uszkodzony i pobiera dużą ilość energii.

 • Snabo 5 pkt

  Wylacz wszystkie odbiorniki i obserwuj liczkik

 • EL-ROJ 312 pkt

  Cześć! Wyłącz rozłącznik i sprawdź czy licznik nadal pracuje. Jeżeli rozłącznikiem odciąłeś zasilanie, to licznik powinien się zatrzymać w miejscu. 

 • Peter45 93 pkt

  Przede wszystkim wyłączyć wszystkie pobory w domu i sprawdzić czy licznik nabija. Tak najprościej. 

 • ajotnet 209 pkt

  Fajnie by było abyś jeszcze sam zrobił sobie jak rachunek sumienia bilans mocy u siebie zapotrzebowanie na 24h... jakaś pompa ciepła, solary na wodę itp ?

 • MateuszMDB 77 pkt

  Witam,

  wyłącz całe zasilanie w domu i sprawdź licznik jeśli nabija, to oznacza, że ktoś pobiera, jeśli nie to wszystko jest ok. Myślę, że łatwiej byłoby Ci pomóc gdybyś bardziej zobrazował miejsce zamieszkania, tj. czy to wspólnota typu kamienica czy może dom jednorodzinny, oraz informacje gdzie masz licznik i jaka jest jego trasa do Twojej rodzielnicy.

  Należy zwrócić też uwagę na to, że zdarzają się błędne odczyty licznika.

 • ELEKTRO-SYSTEM 105 pkt

  Najlepiej zlecić to fachowcowi. Umów się na pomiary.
  Najbezpieczniejszą formą sprawdzenia jest użycie miernika cengowego

  Miernik cengowy

  Pomiar takim miernikiem jest bardzo prosty.

  Wystarczy założyć miernik na przewód fazowy. W opisywanym przypadku odpowiednim miejscem było by założenie miernika na przewodzie fazowym(czarnym/ brązowym/siwym) za licznikiem lub za głównym rozłącznikiem w Rozdzielnicy bezpiecznikowej. Przed rozpoczęciem pomiarów należy wyłączyć wszystkie odbiorniki. Co do oględzin instalacji warto sprawdzić wszystkie puszki łączeniowe( zazwyczaj pod sufitem) oraz puszki montażowe ( łączenia za gniazdami i łącznikami oświetlenia). Nie wyłączać zabezpieczeń tak jak ktoś radził bo nie wiadomo w jakim punkcie ktoś mógł się podłączyć ze swoją instalacją.

  Może okazać się że uszkodzeniu uległ liczniki ale to już odrębna procedura postępowania w takiej sytuacji.

 • gelotek 325 pkt

  Gdzie masz złącze kablowe, licznik, bo aby ktoś mógł kraść Ci prąd to musi się wpiąć między licznik a twoją rozdzielnie. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym a ZK masz w skrzynce w granicy działki to musiałby ktoś tam grzebać. Jeśli nie ma możliwości wpięcia się za twoim licznikiem przez „sąsiada” to szukałbym problemu w jakimś urządzeniu, doziemieniu. Zaczął się sezon grzewczy to może załącza ci się jakieś ogrzewanie elektryczne czy cos w tym stylu o czym zapomniałeś 😉
  Zrób tak jak pisał Adam rozłącz rozłącznik lub wyłącz zabezpieczenie główne, wskazania z licznika i po godzinie  znów spisz wskazania i załącz zasilanie.