1 odpowiedzi

Sprawdź

Jak rozplanować BMS w domu?

Moderator Wiesław dodane:

Do tej pory zawsze zajmowałem się BMS w dużych blokach. Z racji tego ze trochę sprzetu zgromadziłem chciałem coś fajnego zrobić w budowanym domku. Wiem że domek różni się od dużego biurowca stąd prośba o radę. Jak rozplanować BMS w domu? Co warto zrobić a co odpuścić?

 • EL-ROJ 138 pkt

  Cześć! Z mojego doświadczenia mogę Ci polecić w pierwszej kolejności zautomatyzować sterowanie roletami. Bardzo dobrze sprawdza się rozwiązanie w którym masze tradycyjne sterowniki rolet - np. SRM-11 - i w poszczególnych grupach sterujesz nimi za pomocą systemów chmurowych np. supli. Masz wówczas sterowanie lokalne z każdą roletą z osobna, masz sterowanie centralne oraz grupowe. Dodatkowo do całości dodane są sterowania poprzez Wi-Fi za pomocą aplikacji supla.

  Kolejna rzecz nad jaką bym pomyślał to monitoring IP wraz z domofonem IP. Domofon wpisujesz do rejestratora i masz z automatu rejestrację tego co dzieje się przed furtką + widok wszystkich kamer. Jeżeli ktoś z zewnątrz przychodzi możesz z dowolnego miejsca na świecie otworzyć mu wejście do domu.

  Wyjścia alarmowe rejestratora możesz wykorzystać do integracji z systemem alarmowym. Wówczas np. w momencie gdy ktoś uszkodzi kamerę system alarmowy automatycznie się uaktywni.

  Jak już przy alarmie jesteśmy, to warto zintegrować alarm dodatkowo ze sterowaniem roletami. Po zazbrojeniu alarmu (wszystkich stref) alarm wystawia (poprzez przekaźnik) sygnał na wejście sterowania centralnego sterowników SRM-11, co powoduje zamknięcie wszytkich rolet jednocześnie, dodatkowo możesz podawać sygnał na przekaźnik czasowy PCM-04, który odetnie zasilanie do modułów sterujących oświetleniem (przekaźników bistabilnych lub np. elementów supla) na czas ok. 5 sekund. Spowoduje to OFF wszystkich źródeł światła o których mogłeś zapomnieć.

  Warto jeszcze pomyślec o sterowaniu oświetleniem elewacji i ogrodu. Można zastosować te same elementy supla i wówczas chmura automatycznie załączy i wyłączy oświetlenie elewacji o zachodzie i wschodzie słońca. Zawsze też będziesz je miał pod kontrolą aplikacji. 

  Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest ogrzewanie. Warto zainwestowac w wbudowane w automatykę kotła moduły łączności ethernetowej. Zapewnia one sprzężenie zwrtone i ułatwią kontrolę temperatury domu. Dodatkowe dogrzewanie matami grzewczymi fragmentów łazienki oraz kuchni to bardzo dobry spsób uzupełnienia całości domowej instalacji.

  Jeżeli chodzi o aplikacje, to wychodzę z założenia, że nie ma jednej super i uniwersalnej aplikacji. Dużo lepiej korzystać z palikacji: 

  1) Osobna aplikacja do wideodomofonu IP i monitoringu

  2) Osobna aplikacja do systemu alarmowego

  3) Osobna aplikacja do oświetlenia i rolet

  4) Osobna aplikacja do ogrzewania i wentylacji (klimatyzacji)

  Dlaczego 4 a nie jedna? Ponieważ producent zajmujący się rozwojem produktów roletowych nie zapewni właściwych funkcji w aplikacji do sterowania ogrzewaniem i w druga stronę. Rozwijając apki indywidualne firmy opiekujące się danymi podsystemami zapewnią Nam idealne warunki domowego zacisza. Sterowanie całością można zintegrować poprzez asystentów głosowych, takich jak google. Poniżej filmik jak zintegrować supla ze sterowaniem głosowym. Źródło to YouTube i portal Vteka.