Przeczytano 1 523 razy

Jak rozplanować BMS w domu?

Do tej pory zawsze zajmowałem się BMS w dużych blokach. Z racji tego ze trochę sprzetu zgromadziłem chciałem coś fajnego zrobić w budowanym domku. Wiem że domek różni się od dużego biurowca stąd prośba o radę. Jak rozplanować BMS w domu? Co warto zrobić a co odpuścić?

Odpowiedzi (5)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 1 pytań
  • 252 odpowiedzi
  • 98.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Zalezy od systemu jaki wybierzemy ale najlepiej zaczas wpsolprace z architektem juz na etapie projektu, budowy


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 138 odpowiedzi
  • 96.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Planowanie inwestycji w inteligentne rozwiązania warto rozpocząć od spotkania z wykwalifikowanym pracownikiem firmy, który wysłucha Twoich potrzeb i planów. Ekspert pomoże w odpowiednim doborze rozwiązań.Szczególnie ważnym elementem podczas realizacji wcześniej stworzonego planu, jest projekt instalacji. Choć wydaje się, że instalacja automatyki budynkowej wymaga kucia ścian czy tworzenia rozbudowanych rozdzielni, trudności te można łatwo ominąć, korzystając z rozwiązań bezprzewodowych. Inwestycję kończy zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych, a także przeszkolenie domowników lub pracowników biura w zakresie obsługi systemu.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 33 pytań
  • 641 odpowiedzi
  • 98% pozytywnych ocen od użytkowników

  Inteligentne domy służą przede wszystkim ich lokatorom. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie instalacje wybierzemy, musimy mieć na względzie potrzeby wszystkich domowników. Warto też wybrać systemy, które można rozbudować w razie potrzeby o kolejne urządzenia. To znacznie ułatwi wprowadzanie zmian w przyszłości. Szczególnie jeśli nie chcemy wszystkich zmian wprowadzać od razu. Przykładowo na początek możemy zainstalować inteligentny system alarmowy, a także taki, który będzie pozwalał na sterowanie światłem i ogrzewaniem. W kolejnych latach natomiast system bramy garażowej i wjazdowej na posesję oraz zraszanie trawników i obsługujący oświetlenie zewnętrzne. Kiedy już wiemy, jakie mamy potrzeby i na jakich systemach zależy nam najbardziej, powinniśmy spotkać się z architektem, który będzie projektował dom oraz realizatorem zlecenia na instalacje inteligentnego systemu zarządzania domem.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 18 odpowiedzi
  • 50% pozytywnych ocen od użytkowników

  1. Gniazdka punkt tablica i na złaczkę listkową wago 

  każda żarówka do szafy jako punkt tablica i jak wyżej

  szafa z bezpiecznikami w bliskim sąsiedztwie szafy it 

  każdy przełącznik utp5e do szafy

  ewentualnie dodatkowy utp jako magistrala do czujników temperatury (lub https://www.tim.pl/przewod-sterowniczy-bit-liycy-4x0-5-300300v-s30589-klasa-eca-bebnowy)

  jak chcesz fajnie podjesc do tematu to trzeba siąsc nad projektem bo to wierzchołek góry lodowej

 • EL-ROJ Moderator Automatyk/Elektryk/Manager

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 20 pytań
  • 411 odpowiedzi
  • 99.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Cześć! Z mojego doświadczenia mogę Ci polecić w pierwszej kolejności zautomatyzować sterowanie roletami. Bardzo dobrze sprawdza się rozwiązanie w którym masze tradycyjne sterowniki rolet - np. SRM-11 - i w poszczególnych grupach sterujesz nimi za pomocą systemów chmurowych np. supli. Masz wówczas sterowanie lokalne z każdą roletą z osobna, masz sterowanie centralne oraz grupowe. Dodatkowo do całości dodane są sterowania poprzez Wi-Fi za pomocą aplikacji supla.

  Kolejna rzecz nad jaką bym pomyślał to monitoring IP wraz z domofonem IP. Domofon wpisujesz do rejestratora i masz z automatu rejestrację tego co dzieje się przed furtką + widok wszystkich kamer. Jeżeli ktoś z zewnątrz przychodzi możesz z dowolnego miejsca na świecie otworzyć mu wejście do domu.

  Wyjścia alarmowe rejestratora możesz wykorzystać do integracji z systemem alarmowym. Wówczas np. w momencie gdy ktoś uszkodzi kamerę system alarmowy automatycznie się uaktywni.

  Jak już przy alarmie jesteśmy, to warto zintegrować alarm dodatkowo ze sterowaniem roletami. Po zazbrojeniu alarmu (wszystkich stref) alarm wystawia (poprzez przekaźnik) sygnał na wejście sterowania centralnego sterowników SRM-11, co powoduje zamknięcie wszytkich rolet jednocześnie, dodatkowo możesz podawać sygnał na przekaźnik czasowy PCM-04, który odetnie zasilanie do modułów sterujących oświetleniem (przekaźników bistabilnych lub np. elementów supla) na czas ok. 5 sekund. Spowoduje to OFF wszystkich źródeł światła o których mogłeś zapomnieć.

  Warto jeszcze pomyślec o sterowaniu oświetleniem elewacji i ogrodu. Można zastosować te same elementy supla i wówczas chmura automatycznie załączy i wyłączy oświetlenie elewacji o zachodzie i wschodzie słońca. Zawsze też będziesz je miał pod kontrolą aplikacji. 

  Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest ogrzewanie. Warto zainwestowac w wbudowane w automatykę kotła moduły łączności ethernetowej. Zapewnia one sprzężenie zwrtone i ułatwią kontrolę temperatury domu. Dodatkowe dogrzewanie matami grzewczymi fragmentów łazienki oraz kuchni to bardzo dobry spsób uzupełnienia całości domowej instalacji.

  Jeżeli chodzi o aplikacje, to wychodzę z założenia, że nie ma jednej super i uniwersalnej aplikacji. Dużo lepiej korzystać z palikacji: 

  1) Osobna aplikacja do wideodomofonu IP i monitoringu

  2) Osobna aplikacja do systemu alarmowego

  3) Osobna aplikacja do oświetlenia i rolet

  4) Osobna aplikacja do ogrzewania i wentylacji (klimatyzacji)

  Dlaczego 4 a nie jedna? Ponieważ producent zajmujący się rozwojem produktów roletowych nie zapewni właściwych funkcji w aplikacji do sterowania ogrzewaniem i w druga stronę. Rozwijając apki indywidualne firmy opiekujące się danymi podsystemami zapewnią Nam idealne warunki domowego zacisza. Sterowanie całością można zintegrować poprzez asystentów głosowych, takich jak google. Poniżej filmik jak zintegrować supla ze sterowaniem głosowym. Źródło to YouTube i portal Vteka.

Czytaj także:

Jak sterować światłem w inteligentnym domu?
Społeczność

Jak sterować światłem w inteligentnym domu?

Zakupiłem nowe oprawy LEDowe do salonu i kuchni. W jaki sposób ster

Więcej
Jak stworzyć sieć LAN w domu?
Społeczność

Jak stworzyć sieć LAN w domu?

Cześć wszystkim, zastanawia mnie w jaki sposób zamontować sieć LAN

Więcej
Bezpieczna wymiana żarówek w domu
Społeczność

Bezpieczna wymiana żarówek w domu

Jak bezpiecznie wymieniać żarówki w domu? Czy przy któryś typach ni

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?
Blog

Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Zapraszamy do obejrzenia nowego poradnika. W tym odcinku Łukasz por

Więcej