6 odpowiedzi

Sprawdź

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne i zaplanować oświetlenie w domu?

Redakcja dodane:

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne i zaplanować oświetlenie w domu?

 • Polecam programy do projektowania instalacji, wtedy można zobaczyć lepiej co się sprawdzić A co nie, "pochodzić " trochę po domu i ogarnąć funkcjonalność.

  Z przekładów hagercad.one. 

 • Najpierw zacząłbym od tego gdzie będziemy mieli wszelkiego rodzaju sprzęty agd,rtv, na pewno koło łóżka się przyda gniazdko i standardowo koło lustra w łazience ;) Uniakłbym gniazd za kanapą. Co do oświetlenia to lampa na środku pomieszczenia, ewentualnie kinkiety w salonie/sypialni

 • Generalnie normy wszystko wyjaśniają w jakich odległościach co gdzie ma być, jakie strefy zachować itp. itd. Natomiast tak od strony praktycznej. W sypialniach pokojach itp. to według uznania niema z niczym problemu. W Kuchniach łazienkach zaś warto przemyśleć gdzie będą dane urządzenia stały, dlatego iż zmywarki, lodówki, pralki i inne wynalzaki powinne być zasilane z indywidualnych obwodów. Dlatego trzeba to przewidzie, by to zrealizować. często nawet w gwarancji danego urządzenia wypisane jest to, ze nie może być urządzenie podpiete przez jakiś przedłurzać bo w razie uszkodzenia jest to punkt limitujący. Dlatego warto o tych szczegułach wiedzieć i je uwzględniać. Oświetlenie zaś według gustu i wizji pomieszczenia. podpowiem tylko, ze gdzieś na korytarzachw warto instalować jakieś wyłączniki schodowe czy krzyżowe bo to ułatwia sprawę. 

 • Krótki poradnik w filmiku. Zasada jest taka że nigdy nie jest za dużo :D

 • Jak masz możliwośc bo Ty tam będziesz mieszkał ustalaj i organizuj sobie sam we współpracy ze swoimi domownikami. Projekt przeważnie jest tylko po to aby otrzymać pozwolenie na budowę, życie jednak pisze swoje scenariusze jak jeszcze budowa trwa 1-2 lata, a nawet dłużej i poszczególne pomieszczenia zmieniaja przeznaczenie i potrzeby. Jak jeszcze znajdzie się aranżacja i wystroje u projektanta to już nie ma ograniczeń czyba że finansowe...

 • Jeżeli jest możliwość rozplanowania oświetlenia i gniazd na etapie projektowania / budowy, to jak najbardziej należy to zrobić. Unikniemy w ten sposób przeróbek, plątaniny przedłużaczy, czy rezygnacji z udogodnień i funkcjonalności.

              Przy planowaniu rozmieszczenia gniazd, proponuję przede wszystkim spisać wszystkie urządzenia elektryczne, które będą wyposażeniem mieszkania, a następnie umieścić na planie w miejscach, gdzie będą stały.

              Pod uwagę należy wziąć nie tylko gniazda wtykowe 230V, ale również gniazda antenowe, sieci komputerowej, a nawet audio, video, USB.

              Sprzęty które należy brać pod uwagę przy planowaniu:

  Kuchnia

  Płyta kuchenna Pochłaniacz (okap) Lodówka Piekarnik Zmywarka Kuchenka mikrofalowa Ekspres do kawy Robot kuchenny

  Łazienka

  Pralka / suszarka Grzejnik elektryczqny Golarka / suszarka Ładowarka szczoteczki do zębów

  Pokoje

  Sprzęt RTV, głośniki Biurko (komputer) Lampa stojąca Zegar / budzik Ładowarka do telefonu Oczyszczacz / nawilżacz powietrza Grzejniki Akwarium Podświetlenie w meblach Sprzęt sportowy, rehabilitacyjny

   

  Poza tym gniazda odkurzacza, ewentualnie gniazdo stacji ładującej odkurzacza, domofon, alarm, piec CO, pompa CO, filtry, uzdatniacze, zmiękczacze wody, ogrzewacze wody, rekuperator, wentylatory, narzędzia, wanna z hydromasażem…

              Planując oświetlenie należy pamiętać nie tylko o oświetleniu głównym (na suficie), ale także o lampie nad stołem, oświetleniu bocznym (do odpoczynku), oświetleniu dodatkowym dla uzyskania oczekiwanego nastroju, efektu. Trzeba też zaplanować oświetlenie do czytania.

              Na planie należy nanieść wszystkie punkty oświetlenia na suficie i na ścianach i odpowiadające im wyłączniki.