1 odpowiedzi

Sprawdź

Oświetlenie i gniazda w meblach

Piotr Bibik dodane:

Właśnie przygotowuję artykuł na swojego bloga i przypomniałem sobie taki ciekawy temacik ;) 

Który elektryk nie prowadził instalacji elektrycznej w meblach?

A to paski LED, to oświetlenie blatu, lub gniazdko...

Polecam lekturę:

PN-IEC 60364-7-713:2017-10 - wersja angielska

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-713: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Meble

Szczególne wymagania tej Części IEC 60364 mają zastosowanie do oprzewodowania w meblach
(i podobnego sprzętu), które jest przyłączone do instalacji elektrycznej.


Przykładami są łóżka, szafy, biurka, sklepowe witryny wystawowe, w których jest zainstalowane wyposażenie elektryczne takie jak złączki instalacyjne zgodne z IEC 61535, gniazda wtyczkowe, urządzenia łączeniowe i oprzewodowanie.


Wymagania tej Części mają zastosowanie do wszelkiego rodzaju mebli, bez względu na połączenie z instalacją elektryczną obiektu budowlanego, o ile meble wraz z instalacjami elektrycznymi nie są przedmiotem innych publikacji IEC.


Wymagania tej części dotyczą elektrycznego wyposażenia mebli podłączonego do zasilania o napięciu znamionowym Vo nie większym niż 230 V i całkowitym prądzie obciążenia nieprzekraczającym 32 A.


Wymagania te nie mają zastosowania do urządzeń elektrycznych i wyposażenia specjalnie zaprojektowanego do instalowania w meblach, i które są przedmiotem innych publikacji IEC, na przykład odbiorników radiowych, telewizyjnych, lodówek i stołów laboratoryjnych, instalowanych w meblach i gotowych do przyłączenia do instalacji elektrycznych obiektów budowlanych poprzez wtyczki i gniazda wtyczkowe. Dla specjalnych lokalizacji mogą być stosowane inne szczegółowe wymagania, na przykład podane w IEC 60364-7-701.

https://sklep.pkn.pl/pn-iec-60364-7-713-2017-10e.html 

  • Dużo się tego robi i nie raz się ma na myśli stolarz czy elektryk ? Pod zabudowę kuchnie to zazwyczaj wszystko na ścianach za meblami temat podłączeń zmywarek, kuchenek to w szafkach zazwyczaj pod zlewem bo tam mamy dostęp. Projektanci mebli zazwyczaj dają schematy i rysunki ścian gdzie coś chcą już mieć i na jakich ścianach z wymiarami wysokości i odległości. To juz jest bardzo pomocne jak pod zabudowę ma być. Szafki wiszące zazwyczaj jak ktoś przemyśli wcześniej co chce lub już u kogoś widział to ma gotowe wykonanie już w warsztacie czy salonie meblowym posiadają wtyczkę do gniazdka montują i po kłopocie.

    Dużo jest też zabudów w knajpach, restauracjach, pub-ach, kuchniach profesjonalnych w hotelach ale tam są już dużo większe moce, przekroje przewodów i odbiorników 1-no i 3-y fazowych.

    Zawsze jest to dla nas wyzwanie aby kable i przewody nie były ordynarne na wierzchu gdzieś tylko w miarę pochowane choć dostępne i pod kontrolą.