Przeczytano 863 razy

Jak zamontować oświetlenie LED w meblach?

Hobbystycznie zajmuję się stolarką i właśnie robię meble do salonu (z dębowych desek a nie z płyt) i tu trafiłem na problem. Nie wiem jak rozplanować poprowadzenie przewodów w meblach oraz jak zamontować same LEDy aby było ładnie. Poszczególne półki chciałem podświetlić paskami RGBW, tak abym każdą półkę mógł podświetlić w innym kolorze. I pytanie o półkę z % 😉 - jak zrobić i jakie LED wybrać, aby móc podświetlać od dołu każdą butelkę (wiem że miejsca ustawienia butelek muszą być z góry ustalone).

Odpowiedzi (9)

 • Zamiast taśmy Led można też zamontować ledy punktowo na przykład na krzyż. Fajny efekt się robi wtedy.

 • Osobiście bym frezował i w rowki powkładał ledy

 • W takiej sytuacji nie oswietlalbym polek od dołu. Czemu masz mieć światło Led walące tylko w określone miejsca? Ja dałbym ledy w tylnej ściance (wyfrezowane) przy "podlodze". Wtedy masz równomiernie podwietlona zawartość. A zasilacz zmieści się łatwo za plecami całej szafki. Chętnie zobaczę zdjęcia po wykonaniu :)

 • Jeżeli chcesz podświetlić poszczególne półki to najładniej będzie zastosować paski led z obudową wpuszczoną w deskę (należy wyfrezować):

  https://www.tim.pl/profil-aluminiowy-led-groove10-wpuszczany-meblowy-do-frezu-anodowany-srebrny-topm

  Takie oświetlenie będzie mega estetyczne, do tego dobrać mleczny lub szroniony przysłone.

  Jeżeli chcesz punktowo oświetlić daną butelkę to wyfrezować otwór nad którym będzie stała butelka, później zamówić krążki z plexi wycięte na śresnicę o 0,5cm mniejszą niż wyfrezowany otwór i wkleić w dziurze krążek z plexi + taśmę led wokół niego np.:

  https://www.tim.pl/tasma-12v-120-led1m-2835-3000k-ip65-koszulka-termokurczliwa-wodoodporna-profesjon

  Żeby utorzyło coś na wzór ze zdjęcia. (Możesz poszukać pod nazwą: "Smart LED coaster")

 • Do taśm ledowych są odpowiednie profile. Polecam wygląda to ładnie. Są też kontowe. Polecam.

 • Poszukaj profili alu do LED ale do frezowania i zagłębienia nie wystających klocków z kloszem wciskanym.

  https://www.tim.pl/profil-aluminiowy-do-modulow-led-profilo-k-26548-kpl-10szt

  https://www.tim.pl/profil-led-flat8-hux-wpuszczany-2m-srebrny-anodowany-23050020

  lub podobne nic nie wystaje, płaskie i taśmy LED mogą być w różnym IP dla bezpieczeństwa

 • Cześć! Ja polecam adaptację fajnych źródeł typu "oprawy schodowe". Przykładowo LEDIX. Dodatkowo można je uruchamiać za pomocą włącznika "bezdotykowego".

 • Półka podświetlona całościwo może okazać się lepszym rozwiązaniem, bo jeśli butelki będą nieregularnych kształtów, a miejsca przygotujesz np. okrągłe to stawianie butelek w ten posób może się okazać niezbyt fajne. Możesz rozważyć pojedynczy profil led - będzie podświetlał butelki niezależnie od kształtu jeśli tylko umieścisz butelkę mniej więcej na jego środku. Jesli półka jest szersza to takich pasków można dac kilka :)

 • Tak naprawdę to tu tylko może cię ograniczyć inwencja twórcza 😊
  Jeśli płka miała by być podświetleniem dla butelek to taka półkę można zrobić z dwóch desek klejony. Wtedy frezujesz jedna deska jest cała a w drugiej frezujesz kanały na przewodziki zagłębienia na diody led i fazki na szkło maskujące led lub zalewasz ledy kolorowymi żywicami 😊. W takim rozwiązaniu nie będzie widać żadnych kabelków itp. A jak zastosujesz szkło zamiast żywicy to wtedy nawet będziesz mógł wymienić ledy  😉
  W filmiku masz przykład zastosowania żywicy i paska led w blacie stolika ale w końcu półka to cieńszy blat 😉. Szukaj na youtube inspiracji pod hasłami „led in wood itp.”