Przeczytano 4 711 razy

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do altany?

Jak samemu wykonać instalację elektryczną w altanie na ogródkach działkowych? Eska na gniazda i eska na światło oraz YDYp 3x1,5 na światło i 2,5 na gniazda czy coś jeszcze?

Odpowiedzi (31)

  • Dwa obwody na altankę wystarczy tak jak piszesz światło plus gniazdo lub dwa nie zapomnij o wyłączniku różnicowoprądowym. Skromnie i bezpiecznie aby nie kusić sąsiadów lub przypadkowych spacerowiczów. Przecież nie będziesz tam mieszkał :-)

  • Jeśli mowa o konstrukcji drewnianej to warto zastanowić się czy nie dołożyć zabezpieczenia AFDD czyli urządzenie chroniące przed iskrzeniem w instalacji elektrycznej (iskrzeniem szeregowe mogące skutkować pożarem nie jest "wyłapywane" przez żadne inne zabezpieczenie).

  • Proponuję zastosować małą rozdzielnicę  RN o szczelności IP 65 wytrzymałą na uderzenia mróz, i słońce zamykaną na kluczyk

  • proponuję osprzęt PLEXO o szczelności IP55  z dobrymi dławikami  wykonane z tworzywa odpornego na uderzenia, mróz i promieniowanie UV.

  • Mądrze koledzy mówią ale przyda się też wyprowadzenie napięcia na zewnątrz. Moi teściowej mają taki domek na rod i brakuje takiego wyprowadzenia. Kosiarka jeszcze jakoś, ale jak trzeba popracować porządnie nad płotem to się robi problem z ciagnieciem przedłużacz, zwłaszcza jak są dzieci.

  • to powinno wystarczyć tylko pamiętaj o ułożeniu instalacji w korytka lub rurki peszlowe ;)

  • Można robić cuda tylko aby adoratorzy cudzego mienia nie byli zainteresowani nadmiernie bo przykro będzie. Im fajniejsze tym bardziej podatne, a niestety przykre patrzeć jak sie człowiek narobił, napłacił a menda społeczna zniweczyła na nalewkę !

  • Kolego dobrze mówisz, takie przekroje i podział na obwody jest jaknajbardziej słuszny. Jeśli jest to domek drewniany powinieneś wszytskie przewody ułożyć w korytku pcv bądź w rurce pcv czy peszlu ochronnym i będzie super, a jak dodatkowo dołozysz wyłącznik różnicowoprądowy to już wgl będzie rewelacja

  • Robiąc instalację elektryczną w drewnianej altanie należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Powodem większości pożarów w budynkach drewnianych jest niepoprawnie zamontowana instalacja elektryczna. Planując instalację elektryczną w altanie należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zaleca się w instalacjach elektrycznych stosować kable i przewody niepalne. Najlepsze są kable z potrójną izolacją, tak zwane bezhalogenowe. W rzeczywistości są to kable o dwuwarstwowej powłoce izolacyjnej, pokrytej dodatkowo niepalnym wypełniaczem. Bezhalogenowe kable i przewody w czasie spalania nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Najczęściej są one okrągłe, w kolorze szarym i ciężko się zginają. Zastąpieniem tych kabli może być zwykła instalacja w peszlach.

  • upewnij się jaki bezpiecznik jest w rozdzielni z której zasilana jest twoja altana bo np u Mnie dali 10A a więc nie ma sensu jakaś rozbudowana instalacja , wiele gniazdek itp ponieważ i tak nie będziesz z nich mógł jednocześnie korzystać

    • @Romero: Jeśli sobie zakupisz moc w zakładzie energetycznym to nikt nie zabroni Tobie mieć zasilania 1 faz 25A czy 3 faz 63A. Wtedy jest to Twoje i tylko Twoje, więc jak ktoś założył tam 10A więc był jakiś powód tego zasilania. Jeżeli macie na kilkanaście lub kilkadziesiąt ogrodów, a każdy by chciał tylko mieć, a do infrastruktury nie chce się dokładać to jest jak jest. Choć tak na prawdzie to co potrzebne jest na działce : czajnik, kosiarka, lodówka, TV, radyjko, bojlerek...