8 odpowiedzi

Sprawdź

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do altany?

Moderator Bogdan dodane:

Jak samemu wykonać instalację elektryczną w altanie na ogródkach działkowych? Eska na gniazda i eska na światło oraz YDYp 3x1,5 na światło i 2,5 na gniazda czy coś jeszcze?

 • LucasT 147 pkt

  Mądrze koledzy mówią ale przyda się też wyprowadzenie napięcia na zewnątrz. Moi teściowej mają taki domek na rod i brakuje takiego wyprowadzenia. Kosiarka jeszcze jakoś, ale jak trzeba popracować porządnie nad płotem to się robi problem z ciagnieciem przedłużacz, zwłaszcza jak są dzieci.

 • Mikel98 1 pkt

  to powinno wystarczyć tylko pamiętaj o ułożeniu instalacji w korytka lub rurki peszlowe ;)

 • ajotnet 149 pkt

  Można robić cuda tylko aby adoratorzy cudzego mienia nie byli zainteresowani nadmiernie bo przykro będzie. Im fajniejsze tym bardziej podatne, a niestety przykre patrzeć jak sie człowiek narobił, napłacił a menda społeczna zniweczyła na nalewkę !

 • Katol 1 pkt

  Kolego dobrze mówisz, takie przekroje i podział na obwody jest jaknajbardziej słuszny. Jeśli jest to domek drewniany powinieneś wszytskie przewody ułożyć w korytku pcv bądź w rurce pcv czy peszlu ochronnym i będzie super, a jak dodatkowo dołozysz wyłącznik różnicowoprądowy to już wgl będzie rewelacja 

 • Br3xPL 135 pkt

  Robiąc instalację elektryczną w drewnianej altanie należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Powodem większości pożarów w budynkach drewnianych jest niepoprawnie zamontowana instalacja elektryczna. Planując instalację elektryczną w altanie należy oprzeć się na normie PN-IEC 60364-5-51 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zaleca się w instalacjach elektrycznych stosować kable i przewody niepalne. Najlepsze są kable z potrójną izolacją, tak zwane bezhalogenowe. W rzeczywistości są to kable o dwuwarstwowej powłoce izolacyjnej, pokrytej dodatkowo niepalnym wypełniaczem. Bezhalogenowe kable i przewody w czasie spalania nie wydzielają żadnych toksycznych substancji. Najczęściej są one okrągłe, w kolorze szarym i ciężko się zginają. Zastąpieniem tych kabli może być zwykła instalacja w peszlach. 

 • Romero 0 pkt

  upewnij się jaki bezpiecznik jest w rozdzielni z której zasilana jest twoja altana bo np u Mnie dali 10A a więc nie ma sensu jakaś rozbudowana instalacja , wiele gniazdek itp ponieważ i tak nie będziesz z nich mógł jednocześnie korzystać

 • Jacek Niżyński

  Jeśli Altana jest drewniana warto poprowadzić instalację w rurkach lub użyc przewodów bezpiecznych. Połączenia powiny byc wykonane starannie. Nie zapomnij o wyłączniku głównym i  różnicowo-prądowym.  Jeszcze kwestia oświetlenia zewnętrznego.