8 odpowiedzi

Sprawdź

Jak podłączyć dwa czujniki ruchu pod jedną lampę?

Witek P 0 pkt dodane:

Co oprócz samego podłaczenia trzeba wziać pod uwagę?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

 • Obydwa czujniki ruchu należy połączyć równolegle. Aby czujniki ruchu działały wyłącznik musi być cały czas w pozycji załączonej. Uważam, że jego obecność jest pożądana, aby była możliwość wyłączenia obwodu lamp. Zobacz rysunek.w

 • KamilLED 0 pkt

  Schemat

 • KamilLED 0 pkt

  Proponuje system B.E.G Luxomat i serię czujników PD4 - Jeden czujnik to Master a drugi to Slave. Dostarcozne instrukcje wszystko wytłumaczą.

 • Mikel98 1 pkt

  Aby działały muszą być podłączone równolegle, i musi być cały czas włączone do nich zasilanie.

 • EL-ROJ

  Jeszcze jedna uwaga: jeżeli chcesz zastosować czujniki ruchu pracujące jako mikrofalowe to zwróć proszę uwagę na zachowanie dużego odstępu pomiędzy czujnikami. Jeżeli go nie zachowasz czujki mogą wzbudzać się wzajemnie. 

 • EL-ROJ

  Cześć! A w jaki sposób chciałbyś by oprawa działała? Jeżeli chcesz by niezależnie który czujnik wykryje ruch oświetlenie się uruchamiało, to faktycznie równoległe podłączenie opraw podłączonych pod tę samą fazę zapewni Ci sterowanie z kilku miejsc. Czas świecenia odmierzany będzie w stosunku do nastawy czujnika, który wykryje ruch jako ostatni i wartość jego czasu zostanie odmierzona. Fajnym rozwiązaniem są także czujniki ruchu bezprzewodowe, jak np. RCR-01. Po wykryciu ruchu uruchomią one radiowo odbiornik, np. ROP-01 na nastawiony czas. Dodatkowo możesz całość rozbudować o sterowanie ręczne, np. poprzez nadajnik radiowy RNK-02. Zastosowałem takie sterowanie na korytarzu starej kamienicy, gdzie nie było możliwości prowadzenia dodatkowego okablowania, powierzchnia była bardzo duża i dodatkowo trzeba było zapewnić stałe podtrzymanie oświetlenia gdy w kamienicy pani sprzątała. Miała ona swojego własnego pilota :) Minusem radiówki było to, że niestety trzeba w niej wymieniać baterie. 

 • Maciej 5 pkt

  dzięki @Rudolf, własnie tego szukałem :)

 • Jacek Niżyński

  Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie a mianowicie żeby oba czujniki były zasilane z tej samej fazy.