Przeczytano 10 225 razy

W jaki sposób podłączyć czujnik ruchu do lampy halogenowej?

W jaki sposób podłączyć czujnik ruchu do lampy halogenowej, aby mieć możliwość włączenia jej na stałe (z pominięciem czujnika) wyłącznikiem?

Odpowiedzi (7)

 • Trzeba po prostu zasilanie PIRa dać na zacisk i dać wlacznik do tego zacisku. Do drugiego zacisku dać wyjście wlaczynika czyli po prostu kabel na który włącznik załącza napięcie. Lub jest opcja 2 żeby dać i pira i włącznik rownolegle, wtedy możemy załączać lampę jak i z przycisku jak i z czujki

 • Najprosciej to podłączyć tak jak na załączonym rysunku.
  Na filmiku pokazano i w prosty sposób wytłumaczono różne mozliwości podłaczenia :)

 • Najprostszym sposobem jest zamontowanie przewodu 4 żyłowego np. YkY4x1,5 - jest to przewód w czarnej izolacji odpornej na warunki atmosferyczne w jakiech będzie zamontowany oraz odporność na promieniowanie UV. Zalecany do montażu na zewnątrz oraz w ziemi.

  Układamy przewód od wyłącznika którym chcemy sterować załączenie lub wyłączenie trybu pracy z czunikiem zmierzchowo-ruchowym do czujnika lub lampy z czujnikiem.

  Żyły N i PE łączymy w puszce z przewodami N->N, PE->PE pod wyłącznikiem oraz przy lampie zgodnie ze sztuką N -niebieski (w wymienionym powyżej przewodzie SIWY), PE-żółtozielony.

  Żyłe czarną podłączamy przed wyłącznikiem ( po stronie której wskażnik napięcia pokazuje potencjał - neonówka się świeci) drugi koniec czarnej żyły podłączamy do czujnika. W ten oto sposób zasililiśmy system automatycznego sterowania oświetleniem przez czujnik - proszę pamiętać że z czujnika musimy zasilić lampę.

  Żyłe brązową podłączamy za wyłącznikiem i drugi koniec brązowej żyły podłączamy do lampy.

  Proszę pamiętać, aby zasilanie podłączane do żyły czarnej i brązowej było z tej samej Fazy w innym przypadku w momencie zadziałania czujnika i pozycji włączonej łącznika dojdzie do zwarcia międzyfazowego!!!

  Zdecydowanie zalecam powierzyć zadanie uprawnionemy elektrykowi wykonanie takiej pracy, oszczędność wykonania samemu prac elektrycznych bądzie znikoma w sytuacji pożaru lub porażenia prądem.

  Koledzy słusznie wspominali o zastosowaniu automatyki poprzez zainstalowanie przekażnika radiowego typu ROP-2  zainstalowanego w puszce przy lampie wykorzystując istniejącą instalację do zestawu proponuje dorzucić Przycisk radiowy lub Pilot radiowy

  Zdjęcia z takiej realizacji : Przykład  Klient otrzymał 2 piloty 2 kanałowe zaprogramowane z bramą wiazdową oraz przycisk radiowy przy wideofonie. System miał na celu umożliwić doświetlenie podjazdu oraz gości przy furtce.

 • Wyłacznik schodowy zamontować zamiast włącznika pojedynczego ale potrzeba zaingerować w oprawę wewnątrz. Tylko że halogeny prądożerne czy to ma sens...

 • Cześć! Jeżeli posiadasz podciągnięty do lampy przewód 4-żyłowy, to możesz podłączyć przewód fazowy na stałe do czujnika, wyjście przekaźnika z czujnika podłączyć do lampy i jednocześnie, równolegle do fazy wychodzacej z łącznika. Przewód neutralny domyka obwód lampy oraz czujnika. Przewód ochronny zabezpiecza instalację i lampę. 

  Możesz też zastosować przekaźnik typu ROP-02 i połączyć go równolegle z wyjściem czujnika ruchu. Sterowanie załączeniem odbywać się będzie wówczas radiowo. NIe potrzebujesz wówczas instalacji 4 żyłowej i wystarczy 3 żyłowa :) Więcej o ROP-01 znajdzeisz w filmiku:

 • Podłączenie czujnika ruchu do oprawy halogenowej ,czy każdej innej zasilanej napięciem 230V odbywa się w ten sam sposób. Czujnik ruchu podłączamy pomiędzy źródło zasilania, a oprawkę żarówki. Pamiętajmy o tym, aby sama czujka nie była zasłonięta, bo może to negatywnie wpłynąć na jej pracę. Po rozłączeniu instalacji w miejscu, w którym chcemy podłączyć naszą czujkę. Podłączamy ją według poniższego schematu.

 • Czujnik ruchu łączysz w obwodzie on ma na celu otwieranie i zamykanie układu jak w przełączniku.