W jaki sposób podłączyć czujnik ruchu do lampy halogenowej?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Podłączenie czujnika ruchu do oprawy halogenowej ,czy każdej innej zasilanej napięciem 230V odbywa się w ten sam sposób. Czujnik ruchu podłączamy pomiędzy źródło zasilania, a oprawkę żarówki. Pamiętajmy o tym, aby sama czujka nie była zasłonięta, bo może to negatywnie wpłynąć na jej pracę. Po rozłączeniu instalacji w miejscu, w którym chcemy podłączyć naszą czujkę. Podłączamy ją według poniższego schematu.
-
Cześć! Jeżeli posiadasz podciągnięty do lampy przewód 4-żyłowy, to możesz podłączyć przewód fazowy na stałe do czujnika, wyjście przekaźnika z czujnika podłączyć do lampy i jednocześnie, równolegle do fazy wychodzacej z łącznika. Przewód neutralny domyka obwód lampy oraz czujnika. Przewód ochronny zabezpiecza instalację i lampę.
Możesz też zastosować przekaźnik typu ROP-02 i połączyć go równolegle z wyjściem czujnika ruchu. Sterowanie załączeniem odbywać się będzie wówczas radiowo. NIe potrzebujesz wówczas instalacji 4 żyłowej i wystarczy 3 żyłowa :) Więcej o ROP-01 znajdzeisz w filmiku:
-
Wyłacznik schodowy zamontować zamiast włącznika pojedynczego ale potrzeba zaingerować w oprawę wewnątrz. Tylko że halogeny prądożerne czy to ma sens...
-
Najprostszym sposobem jest zamontowanie przewodu 4 żyłowego np. YkY4x1,5 - jest to przewód w czarnej izolacji odpornej na warunki atmosferyczne w jakiech będzie zamontowany oraz odporność na promieniowanie UV. Zalecany do montażu na zewnątrz oraz w ziemi.
Układamy przewód od wyłącznika którym chcemy sterować załączenie lub wyłączenie trybu pracy z czunikiem zmierzchowo-ruchowym do czujnika lub lampy z czujnikiem.
Żyły N i PE łączymy w puszce z przewodami N->N, PE->PE pod wyłącznikiem oraz przy lampie zgodnie ze sztuką N -niebieski (w wymienionym powyżej przewodzie SIWY), PE-żółtozielony.
Żyłe czarną podłączamy przed wyłącznikiem ( po stronie której wskażnik napięcia pokazuje potencjał - neonówka się świeci) drugi koniec czarnej żyły podłączamy do czujnika. W ten oto sposób zasililiśmy system automatycznego sterowania oświetleniem przez czujnik - proszę pamiętać że z czujnika musimy zasilić lampę.
Żyłe brązową podłączamy za wyłącznikiem i drugi koniec brązowej żyły podłączamy do lampy.
Proszę pamiętać, aby zasilanie podłączane do żyły czarnej i brązowej było z tej samej Fazy w innym przypadku w momencie zadziałania czujnika i pozycji włączonej łącznika dojdzie do zwarcia międzyfazowego!!!
Zdecydowanie zalecam powierzyć zadanie uprawnionemy elektrykowi wykonanie takiej pracy, oszczędność wykonania samemu prac elektrycznych bądzie znikoma w sytuacji pożaru lub porażenia prądem.
Koledzy słusznie wspominali o zastosowaniu automatyki poprzez zainstalowanie przekażnika radiowego typu ROP-2 zainstalowanego w puszce przy lampie wykorzystując istniejącą instalację do zestawu proponuje dorzucić Przycisk radiowy lub Pilot radiowy.
Zdjęcia z takiej realizacji : Przykład Klient otrzymał 2 piloty 2 kanałowe zaprogramowane z bramą wiazdową oraz przycisk radiowy przy wideofonie. System miał na celu umożliwić doświetlenie podjazdu oraz gości przy furtce.
-
-
Czytaj także:
Jak podłączyć dwa czujniki ruchu pod jedną lampę?
Co oprócz samego podłaczenia trzeba wziać pod uwagę?
Czujnik ruchu
Chce zakupić czujnik ruchu - obecności do korytarza. Szukam czujki
Czujnik ruchu
Szukam czujniku ruchu do inteligentego domu. polecicie coś sprawdzo
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Zadbaj o detale – wybieramy włączniki światła
Choć nie zajmują dużo miejsca, będziesz zaskoczony jak ważną rolę o
Czujnik ruchu łączysz w obwodzie on ma na celu otwieranie i zamykanie układu jak w przełączniku.