Przeczytano 22 445 razy

Jak obliczyć zużycie prądu z licznika?

Jak obliczyć zużycie prądu z licznika?

Odpowiedzi (38)

 • Posiadamy Monitor Energii Fox (WI-MEF-3) który ma wbudowaną funkcję: TARYFY ENERGETYCZNE.

  Poprzez przeglądarkę internetową możemy śledzić dane o zużyciu i kosztach energii dla wybranego przez siebie okresu.

  Wprowadzając odpowiednie dane dla swojej lokalizacji lub umowy pokazuje koszty dla różnych taryf.

  Dzięki temu można wybrać odpowiednią dla siebie.

 • Cześć! 

  Aby obliczyć zużycie prądu z licznika, należy wykonać następujące kroki:

  1. Odczytaj licznik: Aby poznać aktualne zużycie prądu, musisz odczytać licznik. Licznik zwykle znajduje się w skrzynce licznikowej na zewnątrz budynku lub wewnątrz w głównym rozdzielni prądu.

  2. Odczytaj poprzedni odczyt: Aby obliczyć zużycie prądu w okresie między dwoma odczytami, musisz poznać poprzedni odczyt licznika. Poprzedni odczyt można znaleźć na ostatnim rachunku za prąd lub poprzez kontakt z dostawcą energii elektrycznej.

  3. Odejmij poprzedni odczyt od aktualnego odczytu: Odejmij wartość poprzedniego odczytu od wartości aktualnego odczytu, aby poznać zużycie prądu w okresie między dwoma odczytami.

  4. Przemnóż wynik przez koszt jednostki energii elektrycznej: Aby poznać koszt energii elektrycznej, musisz sprawdzić swój rachunek za prąd lub skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej. Koszt jednostki energii elektrycznej zależy od Twojego dostawcy i umowy, którą masz podpisaną. Pomnóż wartość zużycia prądu przez koszt jednostki energii, aby poznać koszt energii elektrycznej w danym okresie.

  Ostatecznie, obliczenie zużycia prądu z licznika wymaga prostych działań arytmetycznych i dostępu do informacji na temat kosztów jednostki energii elektrycznej. Jeśli masz trudności z obliczeniem lub potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z dostawcą energii elektrycznej lub z elektrykiem.

 • W zależności który to licznik, jakiej firmy znajdź miejsce gdzie jest wyświetlana informacja o zużytych kWh. Zapisz sobie w dniu którym zaczynasz pomiar ilość zużytego prądu. Następnie w dniu zakończenia okresu pomiarowego również zapisz. Następnie odejmij stan początkowy od stanu końcowego, wynik przemnóż przez cenę jednostkową za kWh. Jeżeli chcesz dokładniej obliczyć zużycie prądu gospodarstwa domowego lub mieszkania można posłużyć się kalkulatorem gdzie można ręcznie dodać urządzenia, żarówka zmywarka itp. wyznaczyć średni czas działania urządzeń elektrycznych i wtedy można policzyć cenę za czas działania owych urządzeń. W ten sposób można zauważyć gdzie można oszczędzić albo po jakim czasie zwróci się inwestycja w np żarówki energooszczędne.

 • Jak samodzielnie obliczyć kilowaty z licznika?

 • panowie, a jak obliczyć zużycie prądu z licznika Tauron? :) 

  • @Sh0gun:

   Proponuję założyć konto na ; https://www.tauron-dystrybucja.pl/  W prawym górnym rogu Logowanie a następnie eLicznik i Zarejestruj się.

   Zakładając konto wybierz eLicznik, podajesz pesel i numer płatnika, który jest na fakturze. Jak już założysz konto możesz pobrać apkę na telefon: Tauron eLicznik i sprawdzać zużycie prądu na bieżąco.

   W Aplikacji możesz sprawdzić zużycie za wybrany okres, energię pobraną i oddaną do sieci z PV + prezentacja na wykresie.

 • Hej!

  Ktoś mi podpowie jak odczytać apator norax 1? 

  • @kubawit: Opis oznaczeń kodów, które wyświetlają się z lewej strony wyświetlacza;

   0.9.1  Czas

   0.9.2  Data

   0.2.2  Nazwa taryfy

   15.8.0  Stan liczydła – suma wszystkich stref

   15.8.1  Stan liczydła w strefie 1

   15.8.2  Stan liczydła w strefie 2

   15.8.3  Stan liczydła w strefie 3

 • szukam kalkulatora na zasadzie "ile zapłacę za prąd", w którym są aktualizowane na bieżąco stawki. macie coś by podesłać?

 • W zależności jaki masz model licznika. Przeczytaj, wejdź na YouTube i znajdziesz napewno instrukcję.

 • Trzeba znać stawki za kWh, a te zależą od planu taryfowego w Twojej okolicy. Musisz wziąć poprzedni rachunek za energię elektryczną i na jego podstawie wyliczyć ile kosztuje kWh w nocy, w dzień zależnie od planu.

  Na kWh sumują się następujące składniki :

  1- opłata za zużytą energię

  2- opłata za przesył energii

  3- składnik jakościowy

  Następnie suma razy 1.22 i masz stawkę za kWh.

 • Odbiorcy rozliczani są przez sprzedawców energii elektrycznej na podstawie odczytu z licznika. Odczytana z licznika energia wyrażona jest w kilowatogodzinach (kWh).

   

  Aby obliczyć zużycie energii potrzebujemy znać kilka parametrów:

  • Moc wykorzystywanych urządzeń elektrycznych (w watach – W)
  • Czas pracy tych urządzeń (w godzinach)
  • Stawka ustalona przez dystrybutora za energię elektryczną (w złotówkach – zł)

  Najpierw obliczamy liczbę zużytych kilowatogodzin:

   

  Moc urządzenia elektrycznego x Czas pracy urządzenia = Liczba kWh

   

  Gdy znamy już liczbę zużytych kilowatogodzin możemy obliczyć koszt zużytej energii elektrycznej:

   

  Liczba kWh x Stawka za energię elektryczną = Koszt zużycia energii przez urządzenia