Przeczytano 7 550 razy

Jak obliczyć zużycie energii w kWh?

Chciałem zrobić bilans energetyczny, policzyć ile zużywam prądu i to w kWh, jak to zrobić najłatwiej? Niejestem fachowcem więc proszę w miarę prosty sposób opisać.

Odpowiedzi (4)

 • Dokładnie najprosciej tak jak napisał Jacek Niżyński.
  Niektórzy operatory mają stronę internetową gdzie możesz się zalogować i będziesz miał podgląd online na to ile zuzywasz energii. Jeśli takiej opcji nie ma to polecam MEW-01 Zamela.

  A dla sprawdzenia ile pradu zuzywa poszczegolny sprzęt to polecam gniazdka smart
  https://youtu.be/NqYdXbsbzRQ

 • Prąd można obliczyć za pomocą mnożenia mocy przez czas pracy. Moc – kW – kilowaty czy również W – waty. 1 kW = 1000 W. Im większa moc urządzenia, tym większe jest zużycie prądu. Sprawia to, że zużycie prądu jest większe również w czasie. Przy obliczeniu zużycia prądu, musimy wiedzieć jaka jest moc naszego urządzenia. Tę informację można bardzo łatwo sprawdzić, gdyż producenci zamieszczają ją na urządzeniach lub instrukcjach, które znajdziemy w opakowaniu po produkcie.

  Dla przykładu: Używamy komputera o mocy 300 W, czas przez jaki pracuje komputer to 4 godziny dziennie. Mając te dwie informację, podkładamy dane do wzoru.

  300 W * 4h = 1,2 kWh

  Kiedy obliczymy już zużycie prądu, możemy przystąpić do obliczania kosztów zużycia, jeśli tylko znamy stawkę za energię. Oblicza się to za pomocą wzoru: kWh * stawka za energię = koszt zużycia.

  Dla przykładu: Nasz komputer zużył 12 kWh, stawka za energię przykładowo wynosi 0,70 zł. Zatem liczymy: 1,2 kWh * 0,70 zł = 0,84 zł czyli taką kwotę będziemy płacić za używanie komputera dziennie przez 4h.

  Wartość zużycia prądu zależy głównie od trzech czynników jakimi są: moc urządzenia, czas, przez który korzystamy z prądu oraz stawka za energię od naszego dostawcy.

  Koszty zużycia można obliczyć również za pomocą internetowych kalkulatorów. Wystarczy, że wpiszemy w odpowiednie miejsca wymagane dane i system sam obliczy zużycie naszego prądu, a nawet koszty.

 • Ilość zużytych kWh znajdziesz w rachunku za energię elektryczną.

  lub  spisać stan licznika i ponowić spis za rok.

 • Aby obliczyć zużycie energii elektrycznej w kWh potrzebujemy znać dwa parametry:

  • Moc wykorzystywanych urządzeń elektrycznych (w watach – W)
  • Czas pracy tych urządzeń (w godzinach)

  Obliczenie zużytej energii wygląda następująco:

  Moc urządzenia elektrycznego*Czas pracy urządzenia=Liczba kWh

  Obliczone zużycie energii elektrycznej podaje się w kilowatogodzinach (kWh). Producenci zazwyczaj podają moc urządzeń w watach (W). Podaną moc możesz w łatwy sposób zamienić na kilowaty (kW). Musisz przy tym pamiętać, że:

  1 kilowat kW=1000 wat W

  Dla przykładu:

  Jeśli posiadasz czajnik elektryczny o mocy 2200W to po zamianie jednostek na kilowaty (kW) będzie to 2,2kW.