Odpowiednie przechowanie i konserwacja narzędzi elektrycznych to bardzo ważny aspekt. Pozwala on wydłużyć żywotność elektronarzędzi.
Przechowywanie narzędzi elektrycznych. O czym należy pamiętać?
- Narzędzia elektryczne należy przechowywać w miejscach suchych. Zbyt duża wilgotność powietrza może spowodować uszkodzenia wewnątrz narzędzia (np. przepięcia podczas pracy). Oprócz takich uszkodzeń woda i wilgoć mogą powodować korozję, która bardzo obniża trwałość sprzętu. Zaleca się używanie preparatów antykorozyjnych i konserwujących, aby skutecznie wydłużyć czas życia sprzętu.
Jak dbać o sprzęt elektryczny w dużym zapyleniu?
Sprzęty takie jak wiertarki, szlifierki czy odkurzacze, pracują często przy dużym zapyleniu. Aby zadbać o nie w odpowiedni sposób, należy regularnie usuwać kurz oraz pył z ich powierzchni, oraz z ich wnętrza.
Usuwanie pyłu oraz kurzu, najlepiej robić z pomocą sprężonego powietrza, które skutecznie oczyści sprzęt, nie zostawiając przy tym żadnego śladu.
Przy mocnych zabrudzeniach możemy wspomóc się pędzlem o miękkim włosiu.
O czym należy pamiętać przy konserwacji sprzętu elektrycznego?
Przy konserwacji sprzętu należy również pamiętać, aby:
-raz na jakiś czas (w przypadku długiego nieużywania) włączyć go
-regularnie doładowywać baterie i akumulatory, oraz przechowywać je w odpowiedniej temperaturze
-nie zwijać za ciasno przewodu oraz uważać na jego izolacje. Szczególnie narażonym miejscem jest odcinek tuż przed wtyczką oraz miejsce, gdzie przewód wchodzi do urządzenia.
Odpowiedzi (20)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Karol Bartosik: Co stało się z tą wiertarką poszła do serwisu czy do wyrzucenia ?
-
@Szymon028: Po wysuszeniu działała bez zarzutów.
-
-
-
Dokaldnie tak jak opisujesz. Osobiście po każdym użyciu staram się wyczyścić narzędzia a raz na jakiś czas je zakonserwować aby służyły na dłużej
-
@DawidZak:Polecasz może jakiś środki do konserwacji narzędzi ?
-
@Szymon028: sprężone powietrze oraz użycie środka czyszcząco-smarującego w spreju.
-
@DawidZak:Masz może jakieś doświadczenie w stosowaniu wazeliny technicznej jako środka konserwującego
-
@Szymon028:Wazelina działa trochę jak olej, jednak nie jest niebezpieczna dla gumy, zabezpiecza jednak styki przed dostępem powietrza i wilgoci
-
@Pawel02: Do zabezpieczania połączeń np. w złączach kablowych gdzie narażone są one na dużą wilgotność często ją stosuję, jednak zastanawia mnie czy znalazłaby ona zastosowanie przy konserwacji narzędzi.
-
@Szymon028: Jak najbardziej tak. Ja używam wazeliny technicznej nawet do uszczelniaczy zawieszenia do motocykla, z uwagi na fakt że jest ona nieszkodliwa dla gumy a ma właściwości smarujące. Oczywiście służy ona jedynie do ich montażu.
-
@Pawel02: Uniwersalny środek konserwujący ;D
-
-
-
Warto też wspomnieć o wymogu okresowych badań i pomiarów elektronarzędzi, chociaż myślę że to dość fajny temat na oddzielny wątek
-
@Zhandos62: Masz rację, badanie elektronarzędzi też jest wymagane oraz zalecane, ważne aby sprawdzenie było rzetelne i faktycznie została sprawdzona rezystancja izolacji, a nie tylko wzrokowo nie razi to znaczy że jest dobra. ....
-
@Szymon028: A nieraz to nawet jak wzrokowo coś jest nie tak to sprzęt trafia do użytku. Wyobraźni nie zawsze każdemu wystarcza
-
@Zhandos62: Czasami to nawet nie brak wyobraźni a zwykła ignorancja, i podejście do tak poważnego tematu w stylu "eeee co tam będę nową wiertarkę kupował jak ta jeszcze trochę podziała"
-
-
-
Dokładnie! Wiele osób po pracy rzuca sprzęt, nie dba, później narzeka. Warto przynajmniej przeczyścić narzędzia sprężonym powietrzem.
-
@Sebastian Łyźniak: Wolisz stosować powietrze w puszkach czy dmuchać kompresorem ?
-
@Szymon028: Dmucham kompresorem
-
-
-
Ktoś kto długo pracuje z elektronarzędziami i są one niezbędne w jego pracach na pewno ma już doświadczenie co do przechowywania i konserwacji. Każde narzędzie powinno być odpowiednio traktowane, konserwowane i przechowywane. Szczególne te elektryczne lub bateryjne. Sam producent w swoich instrukcjach pisze co i jak i w jakich okolicznościach. Podstawową konserwacje przeprowadza sam użytkownik. Jest stare powiedzenie "jak dbasz, tak masz" i ono odnosi się w sposób szczególny do elektronarzędzi. Lubię jak moje elektronarzędzia sa sprawne i jak wymieniane są jedynie na swój wiek i zużycie, a nie z powodu zaniedbań. Każde narzędzie ma swoja specyfikę konserwacji a nawet przechowywania. Oprócz tego że sam wszystko czyszczę i czasami smaruję lub wymieniam kabel, to raz na jakiś czas oddaję do gruntownego przeglądu w swoim zaprzyjaźnionym serwisie, gdzie sprzęt jest rozkręcany i konserwowany a czasami nawet coś jest wymieniane. Niektóre moje elektronarzędzia mają sporo lat choć sa wciąż używane.
-
@Sławomir Lesiak: Uogólniając to tak, chociaż warto tu podkreślić że nie można tak samo traktować wkrętarki i wiertarki czy szlifierki. Każde urządzenie ma swoją charakterystykę pracy i warunki które stwarza przy kożystaniu z nich. Wiertarkę warto odpylić i przesmarować, wkrętarkę wystarczy przetrzeć z kurzu, natomiast szlifierka nie wymaga większej konserwacji przy normalnym użytkowaniu. Chociaż i tu są wyjątki. Swojej używam głównie do cięcia korytek z PCV i czasami ucięcia kawałka stali, a mimo dbania o sprzęt 2 razy musiałem oddawać ją na serwis z powodu zatartego wirnika, bo jakieś opiłki dostały się do środka.
-
Czytaj także:
Kiedy należy wykonać pomiary elektryczne i kto powinien j
Kiedy należy wykonać pomiary elektryczne i kto powinien je wykonać?
Jak konserwować agregat?
@Hyundai poruszyliście ostatnio temat doboru agregatu co jest
Narzędzia ręczne renomowanych firm.
Mam pytanie do społeczności. Czy rzeczywiście warto wydawać pieniąd
Wkrętak – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?
Jaki śrubokręt wybrać? Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź. Za
Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie z
Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wys
Organizacja warsztatu – o czym warto pamiętać
Jak zorganizować warsztat, by efektywnie wykorzystać przestrzeń rob
Bardzo przydatny wpis. Sam raz spotkałem się z sytuacją gdzie przemoczona wiertarka zaczęła kopać prądem.