Przeczytano 391 razy

Jak konserwować agregat?

@Hyundai poruszyliście ostatnio temat doboru agregatu co jest bardzo ważną rzeczą, ale powiedzcie nam w jaki sposób i jak często przeprowadzać jego konserwację? Co robić, aby agregat był sprawny i aby użytkownik mógł wiedział, że "zawsze" może na niego liczyć? Rozważmy dwie sytuacje:

  • agregat jest bardzo rzadko używany (raz na kilka lat) i trzymany na zasadzie "przyda się", gdy wystąpi zanik zasilania
  • agregat jest intensywnie użytkowany w codziennej pracy.

Liczę na praktyczne rady i merytoryczną dyskusję społeczności ŁNN :)

Odpowiedzi (2)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1754 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    Spróbuję również dołączyć się do dyskusji, pominę temat okresowych przeglądów, bo już zostało to wyjaśnione, ale postaram się krótko opisać jak zadbać o agregat, by nie zawiódł naszych oczekiwań w najmniej oczekiwanym momencie. Otóż firma w której miałem kiedyś przyjemność pracować zajmowała się m.in. serwisem agregatów prądotwórczych na obiektach BTS.

    Agregaty na tego typu obiektach raczej nie pracują w trybie ciągłym, a jedynie awaryjnym, tak więc aby zapewnić niezawodność układu zasilania oprócz corocznych przeglądów należy zadbać również o bieżące działania celem zapewnienia niezawodności pracy jednostki.

    Konkretnie chodzi o utrzymanie czasookresów pracy, gdyż niepracujący silnik i prądnica ulegają degradacji tak więc agregat powinien być uruchamiany i obciążany przynajmniej raz na dwa tygodnie czy to w sposób ręczny czy automatyczny.

    W dwóch zdaniach opiszę zasadę działania tejże operacji dot. jednostki stacjonarnej 27 kVA. Zastosowana automatyka zabudowana w urządzeniu przez producenta raz na siedem dni uruchamiała maszynę i we współpracy z projektowaną automatyką SZR agregat przejmował funkcję zasilania obiektu. Oczywiście odbywało się to wg założonego algorytmu: automatyczny start jednostki na biegu jałowym i podanie sygnału do SZR opartego na sterowniku EASY, po odliczeniu zadanego czasu pozwalającego na rozgrzanie się jednostki układ przełącza się na zasilanie awaryjne (pod pełnym obciążeniem) na ok. 30min, po tym czasie SZR wraca na zasilanie z sieci zawodowej, agregat natomiast pracuje jeszcze zadany czas bez obciążenia celem wychłodzenia.

    Powyższe działania mają na celu utrzymanie sprawności urządzenia np. smarowanie, ładowanie akumulatora etc. Oczywiście cały system i procedury testowe były zdalnie monitorowane i kontrolowane przez centralę MTX.

    Dodatkowym atutem opisanych czynności jest również brak konieczności odpompowywania starzejącego się paliwa i tu należy jeszcze dodać by podczas tankowania nie zapominać o zastosowaniu preparatów zabezpieczających wytrącaniem się parafiny i innych.

    Podobne zasady dotyczyły również jednostek 250, 400, 500 kVA, lecz w roli obciążenia występowała dedykowana obciążnica.

     

    -


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 42 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Cześć @Piotr Bibik

    Rzeczywiście, poruszyliśmy ostatnio temat agregatów. Z przyjemnością odpowiemy na zadane powyżej pytanie. 

    każdej instrukcji dołączonej do agregatu jest rozdział o nazwie konserwacja/przegląd. W owym rozdziale znajdziemy tzw. harmonogram przeglądów.  Zobaczcie przykładowy harmonogram tutaj.

    Co istotne, w owej instrukcji znajdziemy również inne niezbędne informacje, przykładowo, opis oleju i lepkości jaki jest optymalny dla urządzenia. 

    • agregat jest bardzo rzadko używany (raz na kilka lat) i trzymany na zasadzie "przyda się", gdy wystąpi zanik zasilania

    Rzadko używany agregat jest jak klasyczne auto trzymane pod kocem za którym wzdycha stęskniony poprzedni właściciel  zza Odry. ;)

    Urządzenie powinno być przechowywane w miejscu w którym nie jest narażone na światło, wilgoć oraz inne niesprzyjające warunki. Aby cieszyć się użytkowaniem "raz na jakiś czas" należy zwrócić uwagę na parę aspektów:

    1. Stan oleju. Zaleca się aby (przynajmniej) raz na rok wymieniać olej w urządzeniu. 
    2. Kurz. Warto "przedmuchać" urządzenie przed rozruchem. Zwróćcie szczególną uwagę na filtr powietrza
    3. Paliwo. Jeżeli urządzenie więcej "zbiera kurz" niż pracuje, lepiej jest opróżniać zbiornik po użyciu. W takim wypadku należy sprawdzić zbiornik i zalać go świeżym paliwem. Przed rozruchem, upewnijcie się, że nie ma przecieków. 
    4. Akumulator. Twój akumulator posiada rozruch elektryczny? Podładuj akumulator zanim zabierzesz się do pracy. 

    • agregat jest intensywnie użytkowany w codziennej pracy.

    Często eksploatowany sprzęt należy odpowiednio konserwować. Naciskamy na to aby nie wyrzucać instrukcji i przyjrzeć się harmonogramowi o którym wspomnieliśmy wyżej. Aby wydłużyć żywotność narzędzia, zwróćmy uwagę na istotne aspekty: 

    1. Stan oleju. W przypadku sprzętu eksploatowanego codziennie, olej powinien być wymieniany w zależności od ilości roboczogodzin sprzętu. 
    2. Filtry oleju, powietrza, paliwa. Tak jak wspomniane wyżej - im więcej roboczogodzin, tym częstsze wymiany części wymiennych. 
    3. Świece. 
    4. Filtr powietrza (1). Jeśli urządzenie pracuje często w miejscach gdzie jest dużo kurzu, warto przedmuchiwać filtr powietrza aby uniknąć zatorów. 
    5. Zbiornik paliwa. Wypatrujcie przecieków - jeśli takowy się pojawi, należy zatrzymać pracę urządzenia do czasu naprawy usterki.

    Większość firm zaleca aby urządzenie odwiedzało serwis przynajmniej raz do roku w celu zrobienia generalnego przeglądu i my się tej zasady również trzymamy. :) 

    Zachęcamy gorąco do dyskusji i wymiany doświadczeń!

Czytaj także:

Agregat
Społeczność

Agregat

Jakiej mocy powinien byc agregat pradotworczy bym mogl podlaczyc hy

Więcej
Agregat prądotwórczy
Społeczność

Agregat prądotwórczy

Szukam agregatu prądotwórczego 50 kW wraz z infrastrukturą towarzys

Więcej
Agregat
Społeczność

Agregat

Witam wszystkich, mam pytanie, potrzebuję stacjonarny agregat 

Więcej
Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miejscu
Blog

Agregaty prądotwórcze do domu i pracy – moc w każdym miej

Zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega działanie agregatu prąd

Więcej
Więcej
Jak działa agregat prądotwórczy?
Blog

Jak działa agregat prądotwórczy?

Przedstawiamy tajniki funkcjonowania tego kluczowego urządzenia. Ja

Więcej