Przeczytano 808 razy

Jak dbać o baterię w telefonie?

Bateria u mnie w smartfonie wytrzymuje maksymalnie do półtora roku i pada, czyli po naładowaniu nie trzyma nawet pół dnia. Z tego co wiem od znajomych to u nich bateria potrafi trzymać cały dzień, nawet gdy telefon ma 2 nawet 3 lata. Co robię źle? Jak i kiedy ładować aby bateria trzymała długo?

Odpowiedzi (7)

  • Staram sie nie dopuszczać do rozładowywania do zera.

  • ja mam swoje 5 świętych zasad i się sprawdzają 

    1. Nie rozładowuj do zera

    Akumulator naszego telefonu, zwany powszechnie baterią, bardzo tego nie lubi. Dlatego nie czekaj, aż pojawią się ostrzeżenia o niskim poziomie naładowania. Jeśli wskaźnik pokazuje mniej niż 40 proc., warto podłączyć ładowarkę. Całkowicie wyładowana bateria może ulec trwałemu uszkodzeniu. Telefon wyłączy się automatycznie, zanim to nastąpi, dlatego nie próbuj go wtedy włączać, by „wycisnąć” resztki energii z akumulatora.

    2. Często podłączaj do ładowarki

    Współczesne akumulatory litowo-jonowe nie mają tzw. efektu pamięci. W związku z tym podładowywanie co jakiś czas nie szkodzi im, a może wręcz pomóc. Zdaniem specjalistów najlepiej jest osiągnąć poziom naładowania rzędu 80–90 proc. Oczywiście jeśli przewidujemy, że to nie wystarczy, lepiej naładować baterię do pełna, niż potem patrzeć na czarny ekran.  

     

    3. Zostaw telefon podłączony na noc

    Popularny mit krążący m.in. w internecie głosi, że jeśli już naładujemy telefon do 100 proc., należy odłączyć urządzenie od ładowarki. Tymczasem taka sytuacja nie jest wcale niekorzystna dla baterii. Współczesne telefony są wyposażone w układy elektroniczne, które nie dopuszczają do nadmiernego jej obciążenia. Dlatego możesz zostawić telefon podłączony do ładowarki przez wiele godzin i nie obawiać się, że wywoła to „stres” akumulatora.  

     

    4. Przechowuj naładowane baterie

    Jeśli nie używasz telefonu czy tabletu, pamiętaj o tym, by przed odłożeniem urządzenia naładować jego baterię do ok. 40 proc. pojemności. W czasie przechowywania utraci ona część energii, ale będzie to dla niej zdrowsze, niż gdyby była kompletnie rozładowana. To samo dotyczy przechowywania samych baterii, np. zapasowych czy powerbanków.

     

    5. Uważaj na nieoryginalne ładowarki

    Markowe akcesoria są z re guły drogie, ale tańsze alternatywy nie zawsze są bezpieczne. W najlepszym razie mogą wadliwie działać, np. nie ładować telefonu. W najgorszym – uszkodzić baterię. Należy też ostrożnie podchodzić do tzw. szybkich ładowarek, jeśli nie są polecane przez producentów twojego urządzenia.

  • Ładuje od 20% do 80 

    Nie resetuje bateria przy kupnie nowego telefonu 

    I staram się nie używać gdy go ładuje 

    Żeby też nie wystawiac telefonu na zbyt mocne słońce ani na mróz. Ciężko tego uniknąć, ale od czasu do czasu to nie zauważymy różnicy pojemności. Zakupiłem pół roku temu oppo a 91 i bateria jak nowa :D

  • Najlepiej nie dopuszczać by poziom naładowania spadał poniżej 20%, nie podłączać na całą noc do ładowania. To podstawowe sprawy.

  • Jedni mają telefon aby mieć i mało się bawia i używaja, inni mają tylko po to aby głupio nie mieć... Jedni korzystaja i to sporo a maja i również aplikacji które w tle wpierniczaja baterie i to zdrowo aż sie robi ciepły. Duże przemieszczanie się też pożera baterię niż siedzenie w domu, biurze 8-10h. No i same aparaty też mają nie raz kiepskie akumulatorki...  Takiego telefonu jak nokia 6150 6310i co można było ładować raz w tygodniu mineły bezpowrotnie. Wszyscy chcieli byśmy aby były duże, kolorowe, szybkie, przyjazne i z zapłaconym wiecznym abonamentem, tego się nie da...

  • Cześć! W większości smartfonów stosuje się obecnie ogniwa litowo-jonowe. Warto je bliżej poznać by wyrobić sobie prawidłowe nawyki. Zapewnią one długie życie Twojej baterii :)

  • Dużo zależy od telefonu i jego użytkowania, tego co ma powączane itp. itd.
    W filmiku masz fajne wyjaśnienie jak dbać o baterie.