15 odpowiedzi

Sprawdź

Jak ładować baterię w telefonie?

Hetman 2 pkt dodane:

Czy telefon najpierw rozładowywać do zera a potem ładować na maxa, czy powinno się rozładować do 20% i ładować do 80%?

 • EleMan 17 pkt

  Czytałem  artykół że baterię warto ładować do poziomu około 80-85%  oraz rozładowywac do poziomu około 20-25%. Oczywiście nie ma to znacznego wpływu na ich trwałość. Czasem po prostu będziey potrzebowali pełnej baterii żeby wytrzymała okres między ładowaniami. 

  Ja osobiście ładuję od poziomu około 30% do pełna i nawet po 3 latach bateria jest sprawna. Unikam jedynie barzo krótkich doładowywań np 1-2 minuty.

 • Na_pi(ę)cie 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Obecne baterie litowo-jonowe czy też litowo-polimerowe nie trzeba rozładowywać i ładować do pełna jak to się kiedyś robiło aby pracowała ze swoją pełna pojemnością tak jakby miała efekt pamięci. Zdrowo jest nie rozładowywać baterii do końca i nie ładować ich do pełna aby zachowały większą żywotność. Bateria która jest mocno rozładowana ma niższe napięcie a napięcie ładowania wynosi ok 5V, więc im niższe napięcie będzie na baterii tym wyższy prąd jej ładowania. Oczywiście telefony mają zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem ładowania ale elektronika nie jest niezawodna. Jednym też z zabezpieczeń jest gdy napięcie na baterii spadnie poniżej 3V, wtedy takiego telefonu nie naładujemy ładowarka i trzeba baterie naładować zewnętrznie np. zasilaczem laboratoryjnym (musi być zabezpieczenie prądowe). Teraz większość urządzeń ma fast charging co pozwala na naładowanie urządzenia w szybszym czasie dzięki zwiększonemu prądu ładowania ale tylko do określonego napięcia na baterii. Później ładowanie jest wolniejsze bo różnica napięć jest mniejsza a i poziom naładowania wysoki, więc nie ma potrzeby stosowania wysokiego prądu, który źle wpływa na kondycję akumulatora.

  W odpowiedzi na Twoje pytanie, lepiej jest nie rozładowywać i nie naladowywac do końca baterii i aby poprawić żywotność, czyli zwiększyć liczbę cykli ładowań można użyć aplikacji na smartfon lub tablet abyśmy dostawali powiadomienie kiedy odłączyć tel od ładowarki. Można ustawić przy jakim % naladowania dostaniemy sygnał do odłączenia, monitorować aktualną pojemność baterii, kondycję, ilość cykli pozostałych i obecnych itp.

  Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

  Pozdrawiam

 • Gatling 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Obecnie w telefonach używane są baterie litowo-jonowe bez pamięci ładowania. Rozladowywanie ich do zera i przeladowywanie gdy od dłuższego czasu mają 100% potrafi na dłuższą metę znacznie skrócić ich żywotność. Postępowanie o którym pisałeś w poście stosowało się przy bateriach z pamięcią ładowania (niklowo-kadmowych), które obecnie są używane najczęściej w modelach RC.

 • ajotnet 92 pkt

  Rozładować do zera i na wyłączonym telefonie ładować na maxa. Potem włączyć i znów rozładowac aż sie wyłączy telefon i tak ze 3x...