Przeczytano 649 razy

Jak ładować baterię w telefonie?

Czy telefon najpierw rozładowywać do zera a potem ładować na maxa, czy powinno się rozładować do 20% i ładować do 80%?

Odpowiedzi (15)

 • Czytałem  artykół że baterię warto ładować do poziomu około 80-85%  oraz rozładowywac do poziomu około 20-25%. Oczywiście nie ma to znacznego wpływu na ich trwałość. Czasem po prostu będziey potrzebowali pełnej baterii żeby wytrzymała okres między ładowaniami. 

  Ja osobiście ładuję od poziomu około 30% do pełna i nawet po 3 latach bateria jest sprawna. Unikam jedynie barzo krótkich doładowywań np 1-2 minuty.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Obecne baterie litowo-jonowe czy też litowo-polimerowe nie trzeba rozładowywać i ładować do pełna jak to się kiedyś robiło aby pracowała ze swoją pełna pojemnością tak jakby miała efekt pamięci. Zdrowo jest nie rozładowywać baterii do końca i nie ładować ich do pełna aby zachowały większą żywotność. Bateria która jest mocno rozładowana ma niższe napięcie a napięcie ładowania wynosi ok 5V, więc im niższe napięcie będzie na baterii tym wyższy prąd jej ładowania. Oczywiście telefony mają zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem ładowania ale elektronika nie jest niezawodna. Jednym też z zabezpieczeń jest gdy napięcie na baterii spadnie poniżej 3V, wtedy takiego telefonu nie naładujemy ładowarka i trzeba baterie naładować zewnętrznie np. zasilaczem laboratoryjnym (musi być zabezpieczenie prądowe). Teraz większość urządzeń ma fast charging co pozwala na naładowanie urządzenia w szybszym czasie dzięki zwiększonemu prądu ładowania ale tylko do określonego napięcia na baterii. Później ładowanie jest wolniejsze bo różnica napięć jest mniejsza a i poziom naładowania wysoki, więc nie ma potrzeby stosowania wysokiego prądu, który źle wpływa na kondycję akumulatora.

  W odpowiedzi na Twoje pytanie, lepiej jest nie rozładowywać i nie naladowywac do końca baterii i aby poprawić żywotność, czyli zwiększyć liczbę cykli ładowań można użyć aplikacji na smartfon lub tablet abyśmy dostawali powiadomienie kiedy odłączyć tel od ładowarki. Można ustawić przy jakim % naladowania dostaniemy sygnał do odłączenia, monitorować aktualną pojemność baterii, kondycję, ilość cykli pozostałych i obecnych itp.

  Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

  Pozdrawiam

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Obecnie w telefonach używane są baterie litowo-jonowe bez pamięci ładowania. Rozladowywanie ich do zera i przeladowywanie gdy od dłuższego czasu mają 100% potrafi na dłuższą metę znacznie skrócić ich żywotność. Postępowanie o którym pisałeś w poście stosowało się przy bateriach z pamięcią ładowania (niklowo-kadmowych), które obecnie są używane najczęściej w modelach RC.

 • Rozładować do zera i na wyłączonym telefonie ładować na maxa. Potem włączyć i znów rozładowac aż sie wyłączy telefon i tak ze 3x...

  • Zależy od marki telefonu w Apple np. można w ustawieniach sprawdzić na ile % żywtności bateri zostało, poszperaj może też znajdziesz u siebie ;)

  • @ajotnet:Niestety się nie zgodzę z odpowiedzią. Efekt pamięci był w starych telefonach Nokii czy też Siemensach bo posiadały baterie jak już ktoś wyżej wspomniał niklowo-kadmowe. Obecnie są wyparte przez litowo-jonowe i litowo-polimerowe, że względu na dużo większą pojemność przy tych samych rozmiarach akumulatora. Coraz więcej urządzeń pochłania więcej prądu co skłania do szukania bardziej zaawansowanych sposobów zasilania.

   Pozdrawiam

  • @Na_pi(ę)cie: Jest szansa że tak jak piszesz. Ewentualnie trzeba iść po nowy telefon. Ja mam nokię w różnych postaciach od jakiś prawie 30 lat. No wapniak poprostu... Nie mam zamiaru zmieniać ani marki ani upodobań swoich bo nigdy mnie nie zawiódł. Terażniejsze telefony wytrzymują 1 dzień i nie jesteśmy wstanie tego zmienić.

Czytaj także:

Jak naprawić baterię w telefonie?
Społeczność

Jak naprawić baterię w telefonie?

Posiadam telefon HTC one M7.  Jak naprawić w nim baterię?

Więcej
Jak sprawdzić baterię w telefonie?
Społeczność

Jak sprawdzić baterię w telefonie?

Chcę kupić uzywanego smartfona. W jaki sposób mogę s

Więcej
jak oszczędzać baterię w telefonie?
Społeczność

jak oszczędzać baterię w telefonie?

Jakie opcje można bezpiecznie powyłaczać aby oszczędzać baterię w s

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.
Blog

Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.

Czy samochody elektryczne są tak ekonomiczne i ekologiczne jak poka

Więcej
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.
Blog

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektrycz

Więcej