Przeczytano 598 razy

Instalacje w domu

Wykańczam swój dom. Za chwile tez będę kończył instalację elektryczną (zrobiłem ją w gwiazdę). Pozostało złożyc tylko rozdzielnicę w niedalekiej przyszłości.

Teraz jednak zajmuję się przygotowaniem elektryki w łazience.

Zdecydowałem się na grzejnik elektryczny, którym chciałbym w jakiś sposób sterować w zależności od sytuacji.

Rozważam zakupic grzałkę bez wtyczki z wyjściem w strone ściany i przewód połączyc bezpośrednio w puszce podtynkowej wewnątrz szafki. Tam też będzie zasilacz do LED, itp,

Myślę zastosować jakiś moduł dopuszkowy, który pozwolił by mi na sterowanie/programowanie godzin działania tego grzejnika.

Czy ma ktoś z Was takie rozwiązanie u siebie i czy może polecić taki właśnie moduł. (radiowy /WiFi/Tuya/Zigbee, itp, nie do końca się orientuje jeszsze w tych bajerach, gdyż nie miałem okazji ich używać.) Dopiero raczkuje w systemach SMART. W tygodniu zamówiłem sobie zwykłe gniazdko Wifi 20A

Może coś w stylu SonOffa lub innej firmy, Fajnie, żeby mozna było zintegrowac to później z jakims systemem smart home. Sam na tą chwile jeszcze nie wiem jakim.

Byłoby juz mega super gdyby, rownież można było głównie włączać ręcznie taką grzałke w chwili kiedy akurat potrzebuję z panelu samej grzałki, np wtedy kiedy harmonogram nie jest ustawiony w danej chwili.

Prace własnie rozpoczęte, czy jeszcze o czyms należy pamietać o instalacjach/sterowaniu w łazience ? Czy ktoś korzystał może z rozwiązań oferowanych przez https://www.saunierduval.pl/ ?

Odpowiedzi (2)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 32 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Małe dopuszkowe moduły sterowania z opcjami kalendarza oraz możliwością połączenia z Google Home albo Apple Homekit oferują firmy Zamel (Supla) oraz F&F (Fox). Z oboma rozwiązaniami pracowałem i są naprawdę przyjemne w obsłudze. Z tego co pamiętam to moduły nie są opisane wprost jako sterowniki do ogrzewania, lecz można wykorzystać najprostsze moduły np do światła z funkcją zegara, jeśli obciążalność prądowa będzie za mała to wystarczy na wyściu podłączyć dodatkowy przekaźnik.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1247 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Opowiem Ci po trosze o własnych doświadczeniach. W łazience najlepszy komfort cieplny uzyskasz kiedy zastosujesz ogrzewanie podłogowe, może być i elektryczne, oraz dodatkowo grzejnik elektryczny. Łazienka to szczególne pomieszczenie w naszych domach i wiem jakim komfortem jest mieć podgrzewana podłogę. Dodatkowym atutem jest to że szybko odparowuje woda na posadzce i jest małe prawdopodobieństwo że ktoś się pośliźnie na mokrej podłodze. Grzejnik zaś na ścianie doskonale sprawdza się po pierwsze jako uzupełnienie cieplne pomieszczenia oraz doskonała suszarka ręczników. I w związku z tym wtedy zupełnie inaczej można spojrzeć na sprawę ogrzewania łazienki. Wtedy można wykorzystać sterowniki różnych firm z których można stworzyć w późniejszym czasie system automatyki domowej. Oczywiście wtedy instaluje się czujniki zarówno temperatury jak i wilgotności aby móc zaprogramować odpowiednie akcje w zależności od wykonanych pomiarów, a dodatkowo zawsze można załączyć przez aplikację lub ręcznie.

    Jeżeli chcesz polegać jedynie na grzejniku elektrycznym to można oczywiście pójść różnymi drogami ale wcale nie jest to obojętne jak się do tego tematu podejdzie. Trzeba mieć możliwość kontroli temperatury jak i wilgotności. Są różne sterowniki dedykowane do takich grzejników. Takie sterownik sa bardzo często wyposażone w czujniki temperatury wbudowane pod ekranem i możliwość dołączenia czujnika zewnętrznego. Na ekranie takiego sterownika można zaprogramować tygodniowe a nawet miesięczne programy, odczytać parametry i umożliwić ręczne załączenie . Oczywiście istnieją takie sterowniki, którymi można sterować zdalnie, przez internet. Niektóre można zintegrować z różnymi aplikacjami.

    Jeżeli pójdziemy w stronę sterownika umieszczonego w miejscu o którym zostało to już wspomniane, i sterować zarówno zdalnie jak i ręcznie, to należy pamiętać, że nie każdy sterownik się do tego nadaje. Trzeba zawczasu przejrzeć ofertę różnych dostawców systemów automatyki domu, by znaleźć taki system który daje nam powyższe możliwości. Sprawą oddzielna jest wtedy dokonywanie pomiarów temperatury i wilgotności i przedstawienie ich nam. Można oczywiście to robić przez smartfona czy oddzielny ekran ale trzeba o tym pomyśleć zawczasu. Czyli montaż czujników i pomyślenie o ekranie.

Czytaj także:

W jaki sposób przyszykować instalacje w domu jednorodzinnym pod inteligentny dom?
Społeczność

W jaki sposób przyszykować instalacje w domu jednorodzinn

Witam, niedługo będę wykonywał instalacje elektryczna w swoim domu

Więcej
Instalacja elektryczna w domu
Społeczność

Instalacja elektryczna w domu

Zamierzam zająć się ułożeniem instalacji ekeltrycznej w domu. Poka

Więcej
Instalacja elektryczna w domu
Społeczność

Instalacja elektryczna w domu

Buduję dom 3 kondygnacyjny, rozmawiałem z kilkoma elektrykami o bud

Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji
Blog

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszych miejscach w domu
Blog

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w najważniejszy

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna to podstawa. Zapoznaj się

Więcej