7 odpowiedzi

Sprawdź

W jaki sposób przyszykować instalacje w domu jednorodzinnym pod inteligentny dom?

Wektor 0 pkt dodane:

Witam,

niedługo będę wykonywał instalacje elektryczna w swoim domu. Chciałem przyszykowaćinstalacje pod inteligentny dom. Nigdy nie wykonywałem takiej instalacji. Prośba o podpowiedz w jaki sposób najlepiej przyszykować okablowanie. 

 • Nie da się udzielić praktycznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Zacząć trzeba od Waszych potrzeb czyli jak już wspomnieli poprzednicy należy ustalić czym chcecie sterować.

  Wiem, jest to trudne, ale konieczne jeśli nie chcecie montować najdroższych systemów którymi zrobimy prawie wszystko.

  Zacznijcie od kartki papieru i spisania:

   - jakimi urządzeniami chcielibyście sterować
   - co rozumiecie przez pojęcie sterowanie (aplikacja w smartfonie, klawisz na ścianie, polecenia głosowe itp.).
   - zastanówcie się jak chcecie w tym domu żyć, czyli co będziecie robić, jakie funkcje budynek powinien realizować automatycznie a jakie chcecie robić ręcznie. Przeanalizujcie potrzeby najmłodszych ale i najstarszych domowników ;) 

  Na tym etapie nie ma się co ograniczać lecz trzeba puścić wodze fantazji i zastanowić się co chciałoby się mieć po za 15 lat :) Systemy inteligentnego domu umożliwiają rozbudowę. Warto już teraz wybrać system, który w przyszłości pozwoli Wam osiągnąć funkcjonalności których oczekujecie.

  Następnie na tak sporządzonej liście (może być długa) dokonajcie podziału na:

  - musi być
  - fajnie aby było
  - bajer ;) 


  Kolejny krok to podjęcie decyzji czy lubicie zmiany? Chodzi mi o to czy wykonania instalacja zostanie tak na 10-15 lat, czy lubicie zmiany aranżacji, remonty i raczej po kilku latach czas przygotować się na zmiany :)
  Jeśli lubicie zmiany warto rozglądać się za systemami radiowymi, lub przewodowymi ale z elementami radia. W przypadku zmian, warto to od razu przewidzieć i w całym domu od centralnej rozdzielnicy do każdego pomieszczenia przewidzieć kanały kablowe którymi w razie potrzeby będzie można dołożyć niezbędne przewody.

  Jeśli macie już wybrane konkretne urządzenia którymi chcecie sterować np. klimatyzator lub kocioł CO, warto sprawdzić czy i jakie możliwości sterowania przewidują producenci tych urządzeń.

  Dopiero teraz sugerowałbym zabrać się za rozpoznanie rynku i sprawdzenie jakie systemy umożliwiają Wam uzyskanie oczekiwanych przez Was funkcjonalności.

  Po otrzymaniu listy systemów i wstępnych wycen, można wybrać system który chcecie u siebie zamontować. Wówczas będziecie wiedzieć w jaki sposób należy przygotować instalację elektryczną aby wszystko działało według Waszych oczekiwań 😊

 • Hmmm... na samym początku tego zadania musisz już sobie określić jak ma wyglądać instalacja (tymczasowo) i póżniej po modyfikacji na system inteligentny, Póżniej musisz sobie sprecyzować jak bardzo ma być inteligentny ten budynek tzn. czy chcesz sterować inteligentnie roletami, oświetleniem, gniazdami, oświetleniem ogrodu, jakimiś bramami, ogrzewaniem, czy może jakimiś innymi cudami, musisz określić czy będzie do tego inteligentnego domu wpięty jakiś system alarmowy, jakieś kamery czy coś itp. itd.

  Jak już to ogarniesz potrzebujesz sobie dobrać odpowiedni system i rodzaj instalacji tzn czy będzie ona rozproszoana czy w gwiazdę. i dopiero od tego momentu możesz zastanawiać się nad kablami. 

  Tradycyjna instalacja różni się diametralnie od inteligentnej np. wtradycyjnej oświetleniem sterujesz już na kablu zasilającym daną lampę a w inteligentnym już do wyłącznika układa się skrętkę by pobudzać wejścia sterownika i niema tam już niebezpiecznego napięcia 230VAC i to jest taki pierwszy szczegulik, dużo by o tym mówić. W każdym razie nie daj się nabrać na to jak niektórzy się nabierają tzn. ludzie instalują przekaźniki bistabilne by później wymienić je na jakiś system inteligentny ( nie kalkuluje się to wcale ) Jak co to służe pomocą, można do mnie bombardować.

 • Przyszykowac to mozna kolację lub torbę na wyjazd, na początku trzeba wybrać system i to czego sie chce uzyskać i osiągnąć za jakąś cenę. Aby potem nie było ja myslałem/łam że to jest tańsze lub tego nie kupie bo za drogie, lub mi to nie potrzebne dzisiaj a za 2-3 lata sie juz nie da tego zrobić. 

 • Wszystko zależy czym chcesz sterować. Nie można zgadywać, lub kłaść przypadkowych przewodów bo może kiedyś coś z nimi zrobie. Najlepiej pogadać z domownikami jak by chcieli ułatwić sobie mieszkanie w domu. Wszystkiego od razu nie trzeba kupować do automatyki, ale jak bedziesz wiedział czym chcesz sterować, dużo łatwiej będzie Tobie rozprowadzić okablowanie. Po kilku latach tylko podłączasz do istniejących przewodów. 

 • Zależy jaki to ma być system. Najlepiej odrazu wybrać producenta i przygotować okablowanie pod konkretny system