Przeczytano 2 473 razy

INFORMACJA OGÓLNA ODNOŚNIE INSTALACJI W MIESZKANIU

Dzień dobry, mam na imię Mateusz.... Troszkę pojęcia o elektyce posiadam, natomiast, nie mam strikte wiedzy fachowej. 

Dlatego też, prosze o poradę. Obecnie w moim mieszkaniu (stara kamienica) posiadam w rozdzielni elektrycznej jedynie 2 wyłączniki nadmiarowo prądowe B16 oraz B20 nic poza tym. Bardzo stara elektryka oraz stare kable póki co nie doskwierają, natomiast w przyszłości pragnę całe mieszkanie ogrzewać grzejnikami elektrycznymi (warmtec wifi) będzie to jeden grzejnik 2000W, trzy grzjniki 1000W oraz mata grzewcza do łazienki i wc o łącznej mocy 150W na m2 w moim przypadku powierzchnia łazienki i wc nie przekracza 4m2... z uwzględnieniem, że mogę wykorzystać 15m2 grzewczych całej maty na przedpokój.

Do tego dochodzi standardowe oświetlenie oraz gniazdka w każdym pomieszczeniu.... całe mieszkanie 60m2.

Co proponujecie zrobić z rodzielnią jak ją rozbudować czy przypisać każdy włącznik nadmiarowy do danego pomieszczenia, i co zrobić by ogólna moc którą będę generował w sezonie grzewczym nie spowodowała awarii. Wiem, że takie grzejniki to duże obciążenie na instalacji i nie chcę doprowadzić do zwarcia. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze co to taką rozdzielnie wypadałoby uzbroić o rozłącznik izolacyjny, ochronnik przepięć, wskaźnik napięcia oraz wyłącznik różnicowo prądowy. Jak poprowadzić odpowiednio elektrykę ? Mam łącznie 8 pomieszczeń (wc, łazienka, przedpokój, kuchnia, 3 pokoje) mam nadzieje, że moje pytanie jest w miare czytelne. 

Z góry ślicznie dziękuje za odniesienie się do pytania i odpowiedź :)

Odpowiedzi (6)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 138 odpowiedzi
  • 96.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Temat dość szeroki i najlepiej zapoznać się z informacjami zawartymi w książce: "Instalacje Elektryczne" Henryk Markiewicz.

  Ponadto warto obejrzeć kilka filmikó na Youtube aby zrozumieć tematykę Instalacji Elektrycznych w budynku (poniżej w załaczniku): ElektroinstalTV, AmperTV, Salama.

  Ponadto rozplanowanie i montaż czasem warto zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi z uprawnieniami.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 65 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Instalacja elektryczna:

  Oświetlenie: O1, O2, O3, O4, itd

  Gniazda G1, G2, G3 itd

  Ydy 3x1,5 mm2 (do wyłącznika od tablicy bezpiecznikowej) - zabezpieczenie B10 (można dać B6)

  YdYp 4x1,5 mm2 (od wyłącznika do oprawy oświetleniowej - umożliwi to montaż wyłączników świecznikowych "2klawiszowych" oraz podzielenia oświetlenia w lampie ( 1 żarówka, 2 żarówki itd) lub 2 lamp czy też grup oświetleniowych 

  Ydy 3x2,5 mm2 ( do pierwszego gniazda - od gniazda do kolejnego gniazda), grzejnik 1KW, termostat(regulator) maty grzewczej ( wystarczyły by przewody 3x1,5mm2 lecz zalecam 3x2,5mm2 w razie zmiany na bardziej prądożerne urządzenia. - wyłącznik nadprądowy B16 

  Ydy 3x4 mm2 grzejniki 2KW ( dzisiaj takie a w przyszłości może większe, rezerwa nie zaszkodzi) wystarczył by przewód 3x2,5mm2 zalecam 3x4mm2 - wyłącznik nadprądowy B20

  Proponuje wykonać 2 obwody na każde pomieszczenie

  01 - Oświetlenie ( od tablicy bezpiecznikowej do wyłącznika) 

  G1 - Gniazda ( od tablicy bezpiecznikowej do wyłącznika)

  Itd 

  Dla Łazienki oddzielny obwody dla:

  G9 pralka

  G10 gniazda z przeznaczeniem na suszarke, prostownice i inne sprzety uzywane w lazience proszę zwrócić uwagę w planowaniu instalacji na  zachowanie stref w pomieszczeniach wilgotnych

  Dla Kuchni oddzielne obwody 

  G11 piekarnik

  G12 zmywarka 

  W kuchni używamy sporo spzetów agd których moc oscyluje od 600W do 2 KW. Zalecam max 4 gniazda na obwód. Proponuje zrobić 2 obwody dla gniazd nad blatem 

  G13 gniazda nad blatemn 

  G14 gniazda nad blatem 

  G15 płyta ( instalacja 1 fazowa 3x4 i B25 lub 3x6 B32 / instalacja 3 fazowa 5x2,5 B16 5x4 B20) zależy od urządzenia

  Można wykonać oddzielny obwód dla lodówki ( często kienci wyłączają bezpieczniki jeśli planują dłuży wyjazd i pozostawiają jedynie lodówkę)

  Dodatkowo jeśli planuje Pan mocniejszy sprżet Audio zalecam oddzielny obwód do salonu.
  Często stosuje się stosuje odddzielne obwody dla komputerów i sprzętów przy biurku oraz odddzielnie gniazda ogólnego przeznaczenia w pomieszczeniach.

  To jeśli chodzi o okablowanie 

  Puszki głęboki przy grzejnikach oraz płycie indykcyjnej

  Rozdzielnicę elektryczną należy dobrać do ilości zabezpieczeń biorąc pod uwagę rezerwę na rozbudowę

  Zalecam 3 RCD 1 faz 25A 0,03A , rozłącznik kontrolkę faz i zabezpieczenie do niej 

  miejsce na ochrponiki przepięć 

  Przewód zasilający 3x10 od licznika do rozdzielnicy lub 5x6 
  Należy przeliczyć spodziewaną Moc urządzen przyłaczonych do instalacji oraz zwiększyć moc u dystrybutora. Proponuje skontaktować się z Administratorem budynku i dogadać sprawę zainstalowania przewodu zasilającego od liczniki do RG jak i sprawdzenie czy WLZ ' Pion" utrzyma Pana zapotrzebowanie na ogrzewanie elektryczne.

 • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 169 pytań
  • 2053 odpowiedzi
  • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Panie Mateuszu, poruszył Pan temat odpowiedni na porządną książkę.

  Na początku trzeba uściślić jaką instalacje Pan posiada 1, czy 3 fazową? Proponuje dołożyć starań, aby do Pana mieszkania doprowadzić instalację 3 fazową.

  Proponuje zakupić normę N SEP-E-002 w której bardzo dobrze jest wytłumaczone w jaki sposób podzielić obwody elektryczne w domu lub mieszkaniu. Według tej normy, jeśli przewiduje się podłączenie do zasilania odbiornika o mocy równej lub większej od 2 kW (2 000 W) należy wydzielić na to osobny obwód zasilający. Norma nie jest droga, zachęcam do zakupu.

  Przed doborem ograniczników przepięć, należy sprawdzić u dostawcy energii lub w posiadanych dokumentach (jeśli po tylu latach istnieją) do jakiego układu sieci jest Pan podłączony?

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/uklady-sieci-i-bhp-podczas-pracy-z-nimi

   

  Układ sieci ma wpływ na dobór ogranicznika przepięć jaki można zainstalować w Pana sytuacji. Na ograniczniku nie warto oszczędzać, należy dobrać taki, który zapewni bezpieczeństwo urządzeniom podłączonym do zasilania. Proponuję wybierać urządzenie producentów: Dehn, Phoenix Contact, Hager, OBO Bettreman, Schneider, Eaton, Siemens, ABB.

   

  Podczas wyboru właściwego ogranicznika przepięć przydatny może okazać się konfigurator.

  https://hager-konfigurator.pl/tim/app/tool-d-index.php

   

  Aby ogranicznik przepięć działał prawidłowo należy zadbać o właściwą rezystancje uziemienia (poniżej 10 Ohm) oraz o połączenie ogranicznika przepięć z szyną wyrównania potencjałów przewodami o odpowiedniej długości i przekroju.

  Kolejna sprawa to dobór wyłączników różnicowo-prądowych. Sugeruję podział obwodów na kilka obwodów i zabezpieczenie każdego obwodu wyłącznikiem o typie wyzwalania A. Jest on co prawda o kilkadziesiąt złotych droższy od typu AC, lecz przy wszechobecnych dziś zasilaczach impulsowych typ A zapewnia lepszy poziom ochrony.

  Kolejną kwestią jest podział na obwody zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi. Tu dobór urządzeń jest uzależniony od przekroju żył przewodów umieszczonych w ścianach. Rolą tego zabezpieczenia, (o czym często się zapomina) jest samoczynne wyłączenie zasilania jeśli zawiedzie ochrona jaka jest izolacja.

  Rozwinięcie tego tematu znajdzie Pan w opracowaniu Romana Domańskiego:

  https://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/teoria-pomiarow/ochrona-przeciwporazeniowa/ochrona-samoczynne

   

  Dodatkowo należy uwzględnić maksymalne prądy zwarciowe jakie mogą wystąpić w Pana lokalu i dobrać odpowiednie aparaty które będą w stanie bezpiecznie wyłączyć zwarcie o takiej wartości.

   

  Tu dochodzimy do zagadnień związanych z pomiarem impedancji pętli zwarcia. Więcej może Pan poczytać tu:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/impedancja-petli-zwarcia

   

  Jest jeszcze kilka zagadnień o których warto by wspomnieć, jednakże ograniczę się do jednego, a mianowicie do polisy ubezpieczeniowej.

  Niewiele osób czyta warunki ubezpieczenia jakie zawiera podczas podpisywania polisy. Dochodzimy tu do zagadnienia, że instalacje elektryczną należy wykonać według projektu sporządzonego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, a po zakończeniu prac, osoba z odpowiednimi uprawnieniami powinna sporządzić dokumentację zawierającą komplet pomiarów.

  Brak takiej dokumentacji, lub niezgodność pomiędzy projektem a stanem faktycznym może w szczególnych przypadkach doprowadzić do kłopotów z wypłata odszkodowania.

  Pozostaje jeszcze temat sterowania urządzeniami w Pana mieszkaniu. Czy chce Pan mieć instalację "tradycyjną" czy może chce Pan montować elementy automatyki zwane stystemami inteligentnego domu. Wówczas należało by zastanowić się czy mówimy o rozwiązaniach przewodowych czy bezprzewodowych itd...

  Zakres prac jaki opisałem odpowiada całkowitej wymianie instalacji elektrycznej w Pana mieszkaniu. Sugeruję zapoznać się z:
   

  Dz. U. 1994 Nr 89 poz 441 USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane
   

  Dz. U. z 2018 r. poz. 1422 i z 2017 r. poz 2285 – tekst jednolity. Rozporządzenie Ministr

  I zawrtymi tu definicjami przebudowy i remontu. Zakres prac jaki zamierza Pan wykonać w mojej opinii podlega pod definicję przebudowy i wiąże się z koniecznością dostosowania instalacji elektrycznej do aktualnie obowiązujacych wymogów technicznych.

   

  •  

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 1 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Dzień dobry, jeżeli jest to kamienica -  to najprawdopodobniej instalacja odbiorcza jest wykonana przy pomocy puszek łączeniowych ( rozgałęźnych ), które mogą być pierwszym miejscem gdzie " zacznie się coś dziać ". Przy ciągłym poborze mocy 5 kW - planowana instalacja grzejników elektrycznych + pozostałe urządzenia domowe, np. piekarnik ( tutaj policzmy 2-3 kW ), pralka ( 1,5 - 2,5 ), zmywarka ( 2-3 kW ) i inne nawet przy założeniu pracy dorywczej -przy instalacji jednofazowej a najprawdopodobniej z taką mamy doczynienia dostępna moc, którą mamy na zabezpieczeniu głównym 25 A to +- 7 kW. Trochę mało na te wszystkie urządzenia. Dodatkowo w zależności od stanu tablicy bezpiecznikowej, gnaizd wtykowych i wspomnianych puszek - stanu płączeń tych elementów - może dochodzić do nadpaleń, przepaleń , które spowodują raz przerwę w zasilaniu do czasu naprawy i dwa mogą powodować zagrożenie pożarowe i porażeniowe. Najsensowniejszym rozwiązaniem - jeżeli planuje Pan remont jest przystosowanie instalacji do planowanego obciążenia: jej wymiana lub modernizacja. Obydwie opcje wiażą się z koniecznoscia wystapienia do ZE z wnioskiem o zwiększenie mocy  przyłączeniowej i wykonaniu stosownych prac: nowe przyłącze do mieszkania, wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego, wymiana tablicy licznikowej i bezpiecznikowej oraz wykonanie minimum nowych obwodów do instalacji grzejników oraz kuchni. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z dobrym elektrykiem, który w pierwszej kolejności wykona oględziny istniejącej instalacji w tym układu zasilającego ( w tym piony elektryczne ) i doradzi najlepsze rozwiązanie w oparciu o Pana potrzeby. Na moim blogu elektrycznym znajdzie Pan mam nadzieję sporo ciekawych treści i odpowiedzi na swoje pytania. Pozdrawiam. W razie pytań kontakt do mnie tutaj : Elektryk Wrocław.

Czytaj także:

Awaria instalacji elektrycznej w mieszkaniu na poddaszu w kamienicy
Społeczność

Awaria instalacji elektrycznej w mieszkaniu na poddaszu w

Cześć! Mam pytanie otóż ostatnio podczas krzątania się w kuchni wy

Więcej
Elektryka w mieszkaniu
Społeczność

Elektryka w mieszkaniu

Witam mam pytanko. Czy mogę prosić i zbliżona cenę wymiany instalac

Więcej
INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU
Społeczność

INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU

Dzień dobryNa wstępie powiem, że jestem amatorem jeśli chodzi o ins

Więcej
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Blog

Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.

Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj

Więcej
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji
Blog

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Najczęściej popełniane błędy podczas doboru skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej
Blog

Najczęściej popełniane błędy podczas doboru skutecznej oc

Zgłęb tajniki skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Jakie są naj

Więcej