Dzień dobry, mam na imię Mateusz.... Troszkę pojęcia o elektyce posiadam, natomiast, nie mam strikte wiedzy fachowej.
Dlatego też, prosze o poradę. Obecnie w moim mieszkaniu (stara kamienica) posiadam w rozdzielni elektrycznej jedynie 2 wyłączniki nadmiarowo prądowe B16 oraz B20 nic poza tym. Bardzo stara elektryka oraz stare kable póki co nie doskwierają, natomiast w przyszłości pragnę całe mieszkanie ogrzewać grzejnikami elektrycznymi (warmtec wifi) będzie to jeden grzejnik 2000W, trzy grzjniki 1000W oraz mata grzewcza do łazienki i wc o łącznej mocy 150W na m2 w moim przypadku powierzchnia łazienki i wc nie przekracza 4m2... z uwzględnieniem, że mogę wykorzystać 15m2 grzewczych całej maty na przedpokój.
Do tego dochodzi standardowe oświetlenie oraz gniazdka w każdym pomieszczeniu.... całe mieszkanie 60m2.
Co proponujecie zrobić z rodzielnią jak ją rozbudować czy przypisać każdy włącznik nadmiarowy do danego pomieszczenia, i co zrobić by ogólna moc którą będę generował w sezonie grzewczym nie spowodowała awarii. Wiem, że takie grzejniki to duże obciążenie na instalacji i nie chcę doprowadzić do zwarcia. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze co to taką rozdzielnie wypadałoby uzbroić o rozłącznik izolacyjny, ochronnik przepięć, wskaźnik napięcia oraz wyłącznik różnicowo prądowy. Jak poprowadzić odpowiednio elektrykę ? Mam łącznie 8 pomieszczeń (wc, łazienka, przedpokój, kuchnia, 3 pokoje) mam nadzieje, że moje pytanie jest w miare czytelne.
Z góry ślicznie dziękuje za odniesienie się do pytania i odpowiedź :)
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dzień dobry, jeżeli jest to kamienica - to najprawdopodobniej instalacja odbiorcza jest wykonana przy pomocy puszek łączeniowych ( rozgałęźnych ), które mogą być pierwszym miejscem gdzie " zacznie się coś dziać ". Przy ciągłym poborze mocy 5 kW - planowana instalacja grzejników elektrycznych + pozostałe urządzenia domowe, np. piekarnik ( tutaj policzmy 2-3 kW ), pralka ( 1,5 - 2,5 ), zmywarka ( 2-3 kW ) i inne nawet przy założeniu pracy dorywczej -przy instalacji jednofazowej a najprawdopodobniej z taką mamy doczynienia dostępna moc, którą mamy na zabezpieczeniu głównym 25 A to +- 7 kW. Trochę mało na te wszystkie urządzenia. Dodatkowo w zależności od stanu tablicy bezpiecznikowej, gnaizd wtykowych i wspomnianych puszek - stanu płączeń tych elementów - może dochodzić do nadpaleń, przepaleń , które spowodują raz przerwę w zasilaniu do czasu naprawy i dwa mogą powodować zagrożenie pożarowe i porażeniowe. Najsensowniejszym rozwiązaniem - jeżeli planuje Pan remont jest przystosowanie instalacji do planowanego obciążenia: jej wymiana lub modernizacja. Obydwie opcje wiażą się z koniecznoscia wystapienia do ZE z wnioskiem o zwiększenie mocy przyłączeniowej i wykonaniu stosownych prac: nowe przyłącze do mieszkania, wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego, wymiana tablicy licznikowej i bezpiecznikowej oraz wykonanie minimum nowych obwodów do instalacji grzejników oraz kuchni. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z dobrym elektrykiem, który w pierwszej kolejności wykona oględziny istniejącej instalacji w tym układu zasilającego ( w tym piony elektryczne ) i doradzi najlepsze rozwiązanie w oparciu o Pana potrzeby. Na moim blogu elektrycznym znajdzie Pan mam nadzieję sporo ciekawych treści i odpowiedzi na swoje pytania. Pozdrawiam. W razie pytań kontakt do mnie tutaj : Elektryk Wrocław.
-
Instalacja elektryczna:
Oświetlenie: O1, O2, O3, O4, itd
Gniazda G1, G2, G3 itd
Ydy 3x1,5 mm2 (do wyłącznika od tablicy bezpiecznikowej) - zabezpieczenie B10 (można dać B6)
YdYp 4x1,5 mm2 (od wyłącznika do oprawy oświetleniowej - umożliwi to montaż wyłączników świecznikowych "2klawiszowych" oraz podzielenia oświetlenia w lampie ( 1 żarówka, 2 żarówki itd) lub 2 lamp czy też grup oświetleniowych
Ydy 3x2,5 mm2 ( do pierwszego gniazda - od gniazda do kolejnego gniazda), grzejnik 1KW, termostat(regulator) maty grzewczej ( wystarczyły by przewody 3x1,5mm2 lecz zalecam 3x2,5mm2 w razie zmiany na bardziej prądożerne urządzenia. - wyłącznik nadprądowy B16
Ydy 3x4 mm2 grzejniki 2KW ( dzisiaj takie a w przyszłości może większe, rezerwa nie zaszkodzi) wystarczył by przewód 3x2,5mm2 zalecam 3x4mm2 - wyłącznik nadprądowy B20
Proponuje wykonać 2 obwody na każde pomieszczenie
01 - Oświetlenie ( od tablicy bezpiecznikowej do wyłącznika)
G1 - Gniazda ( od tablicy bezpiecznikowej do wyłącznika)
Itd
Dla Łazienki oddzielny obwody dla:
G9 pralka
G10 gniazda z przeznaczeniem na suszarke, prostownice i inne sprzety uzywane w lazience proszę zwrócić uwagę w planowaniu instalacji na zachowanie stref w pomieszczeniach wilgotnych
Dla Kuchni oddzielne obwody
G11 piekarnik
G12 zmywarka
W kuchni używamy sporo spzetów agd których moc oscyluje od 600W do 2 KW. Zalecam max 4 gniazda na obwód. Proponuje zrobić 2 obwody dla gniazd nad blatem
G13 gniazda nad blatemn
G14 gniazda nad blatem
G15 płyta ( instalacja 1 fazowa 3x4 i B25 lub 3x6 B32 / instalacja 3 fazowa 5x2,5 B16 5x4 B20) zależy od urządzenia
Można wykonać oddzielny obwód dla lodówki ( często kienci wyłączają bezpieczniki jeśli planują dłuży wyjazd i pozostawiają jedynie lodówkę)
Dodatkowo jeśli planuje Pan mocniejszy sprżet Audio zalecam oddzielny obwód do salonu.
Często stosuje się stosuje odddzielne obwody dla komputerów i sprzętów przy biurku oraz odddzielnie gniazda ogólnego przeznaczenia w pomieszczeniach.To jeśli chodzi o okablowanie
Puszki głęboki przy grzejnikach oraz płycie indykcyjnej
Rozdzielnicę elektryczną należy dobrać do ilości zabezpieczeń biorąc pod uwagę rezerwę na rozbudowę
Zalecam 3 RCD 1 faz 25A 0,03A , rozłącznik kontrolkę faz i zabezpieczenie do niej
miejsce na ochrponiki przepięć
Przewód zasilający 3x10 od licznika do rozdzielnicy lub 5x6
Należy przeliczyć spodziewaną Moc urządzen przyłaczonych do instalacji oraz zwiększyć moc u dystrybutora. Proponuje skontaktować się z Administratorem budynku i dogadać sprawę zainstalowania przewodu zasilającego od liczniki do RG jak i sprawdzenie czy WLZ ' Pion" utrzyma Pana zapotrzebowanie na ogrzewanie elektryczne.-
@ELEKTRO-SYSTEM: Dzięki za dużo ciekawych podpowiedzi !
-
-
Temat dość szeroki i najlepiej zapoznać się z informacjami zawartymi w książce: "Instalacje Elektryczne" Henryk Markiewicz.
Ponadto warto obejrzeć kilka filmikó na Youtube aby zrozumieć tematykę Instalacji Elektrycznych w budynku (poniżej w załaczniku): ElektroinstalTV, AmperTV, Salama.
Ponadto rozplanowanie i montaż czasem warto zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi z uprawnieniami.
-
@LukkiSto: Fajnie nagrane, ja również korzystałem na początku z takich nagrań ;)
-
Czytaj także:
Awaria instalacji elektrycznej w mieszkaniu na poddaszu w
Cześć! Mam pytanie otóż ostatnio podczas krzątania się w kuchni wy
Elektryka w mieszkaniu
Witam mam pytanko. Czy mogę prosić i zbliżona cenę wymiany instalac
INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU
Dzień dobryNa wstępie powiem, że jestem amatorem jeśli chodzi o ins
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub
Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst
Najczęściej popełniane błędy podczas doboru skutecznej oc
Zgłęb tajniki skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Jakie są naj
Panie Mateuszu, poruszył Pan temat odpowiedni na porządną książkę.
Na początku trzeba uściślić jaką instalacje Pan posiada 1, czy 3 fazową? Proponuje dołożyć starań, aby do Pana mieszkania doprowadzić instalację 3 fazową.
Proponuje zakupić normę N SEP-E-002 w której bardzo dobrze jest wytłumaczone w jaki sposób podzielić obwody elektryczne w domu lub mieszkaniu. Według tej normy, jeśli przewiduje się podłączenie do zasilania odbiornika o mocy równej lub większej od 2 kW (2 000 W) należy wydzielić na to osobny obwód zasilający. Norma nie jest droga, zachęcam do zakupu.
Przed doborem ograniczników przepięć, należy sprawdzić u dostawcy energii lub w posiadanych dokumentach (jeśli po tylu latach istnieją) do jakiego układu sieci jest Pan podłączony?
https://laczynasnapiecie.pl/blog/uklady-sieci-i-bhp-podczas-pracy-z-nimi
Układ sieci ma wpływ na dobór ogranicznika przepięć jaki można zainstalować w Pana sytuacji. Na ograniczniku nie warto oszczędzać, należy dobrać taki, który zapewni bezpieczeństwo urządzeniom podłączonym do zasilania. Proponuję wybierać urządzenie producentów: Dehn, Phoenix Contact, Hager, OBO Bettreman, Schneider, Eaton, Siemens, ABB.
Podczas wyboru właściwego ogranicznika przepięć przydatny może okazać się konfigurator.
https://hager-konfigurator.pl/tim/app/tool-d-index.php
Aby ogranicznik przepięć działał prawidłowo należy zadbać o właściwą rezystancje uziemienia (poniżej 10 Ohm) oraz o połączenie ogranicznika przepięć z szyną wyrównania potencjałów przewodami o odpowiedniej długości i przekroju.
Kolejna sprawa to dobór wyłączników różnicowo-prądowych. Sugeruję podział obwodów na kilka obwodów i zabezpieczenie każdego obwodu wyłącznikiem o typie wyzwalania A. Jest on co prawda o kilkadziesiąt złotych droższy od typu AC, lecz przy wszechobecnych dziś zasilaczach impulsowych typ A zapewnia lepszy poziom ochrony.
Kolejną kwestią jest podział na obwody zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi. Tu dobór urządzeń jest uzależniony od przekroju żył przewodów umieszczonych w ścianach. Rolą tego zabezpieczenia, (o czym często się zapomina) jest samoczynne wyłączenie zasilania jeśli zawiedzie ochrona jaka jest izolacja.
Rozwinięcie tego tematu znajdzie Pan w opracowaniu Romana Domańskiego:
https://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/teoria-pomiarow/ochrona-przeciwporazeniowa/ochrona-samoczynne
Dodatkowo należy uwzględnić maksymalne prądy zwarciowe jakie mogą wystąpić w Pana lokalu i dobrać odpowiednie aparaty które będą w stanie bezpiecznie wyłączyć zwarcie o takiej wartości.
Tu dochodzimy do zagadnień związanych z pomiarem impedancji pętli zwarcia. Więcej może Pan poczytać tu:
https://laczynasnapiecie.pl/blog/impedancja-petli-zwarcia
Jest jeszcze kilka zagadnień o których warto by wspomnieć, jednakże ograniczę się do jednego, a mianowicie do polisy ubezpieczeniowej.
Niewiele osób czyta warunki ubezpieczenia jakie zawiera podczas podpisywania polisy. Dochodzimy tu do zagadnienia, że instalacje elektryczną należy wykonać według projektu sporządzonego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, a po zakończeniu prac, osoba z odpowiednimi uprawnieniami powinna sporządzić dokumentację zawierającą komplet pomiarów.
Brak takiej dokumentacji, lub niezgodność pomiędzy projektem a stanem faktycznym może w szczególnych przypadkach doprowadzić do kłopotów z wypłata odszkodowania.
Pozostaje jeszcze temat sterowania urządzeniami w Pana mieszkaniu. Czy chce Pan mieć instalację "tradycyjną" czy może chce Pan montować elementy automatyki zwane stystemami inteligentnego domu. Wówczas należało by zastanowić się czy mówimy o rozwiązaniach przewodowych czy bezprzewodowych itd...
Zakres prac jaki opisałem odpowiada całkowitej wymianie instalacji elektrycznej w Pana mieszkaniu. Sugeruję zapoznać się z:
Dz. U. 1994 Nr 89 poz 441 USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane
Dz. U. z 2018 r. poz. 1422 i z 2017 r. poz 2285 – tekst jednolity. Rozporządzenie Ministr
I zawrtymi tu definicjami przebudowy i remontu. Zakres prac jaki zamierza Pan wykonać w mojej opinii podlega pod definicję przebudowy i wiąże się z koniecznością dostosowania instalacji elektrycznej do aktualnie obowiązujacych wymogów technicznych.