Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@MacGyver84: bardzo dobre i rzeczowe wyjaśnienie.
Brak standardu przy montazu pionowym w którą stronę ma być zał/wył jest jakimś kuriozum
-
-
Miałem kiedyś okazję montowania tejże konfiguracji aparatów w kilkunastu rozdzielnicach dla jednego klienta, lecz nie wynikało to z jakichś konkretnych przyzwyczajeń czy przepisów, o których i tak nie słyszałem. Otóż w rozdzielnicy został zastosowany system SMISSLINE ABB, rozdzielnica bodajże o szer 60 lub 80 cm, ale podzielona na dwie jakby pionowe sekcje gdzie strona prawa to zasilanie, WG, przepięciówka itd natomiast po lewej stronie montowałem wspomniany system i z uwagi na długość szyny do zastosowania mijało się z celem montowanie jej w kilku rzędach i osobne ich zasilanie, więc tu zdecydowaliśmy o montażu pionowym jednego układu przy wyłącznie jednym zasilaniu co zdecydowanie wpływało na oszczędność miejsca na tejże szynie i co za tym oczywiście za tym idzie obcięcie kosztów, a jak wiemy system ten do najtańszych nie należy. Zdjęć z produkcji już raczej nie odnajdę, ale dorzucam fotki ściągnięte ze strony ABB.
-
@artel electric: Jak by nie patrzeć w ten sposób można oszczędzić dość sporo miejsca, więc do ciasnych pomieszczeń taki układ jak znalazł.
Pierwsze słyszę o tym systemie, ale wydaje się całkiem niezły. Dobrze się sprawdza w praktyce?
Znalazłem u producenta jeszcze taki film: https://www.youtube.com/watch?v=WLvkNyJVEWQ&ab_channel=ABBElectrification.-
@Zhandos62: Jak się sprawdza w praktyce, tego nie wiem musiałbym klienta zapytać. Ja zmontowałem rozdzielnice wraz z montażem w nich systemu SMISSLINE w postaci szyny/mostu natomiast same zabezpieczenia klient sam sobie dostawiał wg potrzeb.
-
-
-
Z tego co mi wiadomo, nie ma nigdzie przepisu lub wymogu jak powinny być zamontowane aparaty. To producent swoich wyrobów może określić czy mogą być montowane horyzontalnie czy wertykalnie. @Bartłomiej Jaworski od strony producenta sam to nawet napisał. Miałem do czynienia zarówno z montażem jednym jak i drugim. Zarówno w przemyśle jak i "domówce" i nie mówię tu o jakichś samowolkach. Tak było na projekcie. W szafach sterowniczych często spotyka się różne formy montażu aparatów. Pewne zachowania montażowe wynikają też z jakichś przyzwyczajeń ( to akurat myśl na temat USA ). Kontaktowałem się z kolegą w stanach i nic nie wspominał o jakimś przepisie. Zastanawiałem sie jeszcze nad tym czy może montaż pionowy nie powoduje iż aparaty nadmiernie mogą sie nagrzewać, ale z drugiej strony jeżeli wszystko jest dobrze zaprojektowane i wykonane a później serwisowane to jaki może to mieć związek. Byłem na instalacjach, kontraktach w paru krajach i wszędzie było tak samo. Spotykałem, wykonywałem montaż aparatów zarówno w jeden jak i drugi sposób.
-
@Sławomir Lesiak: Skoro nie reguluje tego żadna norma, to faktycznie coraz bardziej można by kierować się w stronę utrwalonego zwyczaju. Jak by nie patrzeć, to u nas też żaden zapis (przynajmniej mi o takim nie wiadomo) nie reguluje tego, że aparaty powinny być montowane horyzontalnie, chociaż w większości przypadków tak jest. U nas w Polsce z takim ustawieniem spotkałem się tylko w szafach sterowniczych, ale tam głównie rozchodziło się o odpowiednie zagospodarowanie miejsca, np. przy montażu napędów. Instalacje domowe też montuje się u nas w ten sposób? Sam widziałem takie rozwiązanie dosłownie kilka razy i to zazwyczaj w bardzo starych instalacjach.
Porównując jeden sposób montażu to drugiego odczułeś jakąś różnicę? Czy któryś z nich był bardziej albo mniej wygodny od drugiego?
-
-
Nie tylko w USA montuje się w ten sposób aparaty w rozdzielnicach, ale również w UK (Anglia).
Słyszałem kilka plotek na temat dlaczego tak jest przykładowo:
-zwyczaj pochodzi z wojska, gdzie jedną ręką przykładając przedramię wyłaczyć wiele aparatów na raz (moim zdaniem bzdura)
-mocowanie poziomo uniemożliwia przypadkowe wyłączenie obwodu przez przedmiot spadający z góry
A znając życie pewnie zadecydował przypadek - w końcu aparaturę modułową np. EATON można mocować poziomo i pionowo i nie ma to wpływu na pracę aparatów
-
@Bartłomiej Jaworski: Właśnie ja bym obstawiał, że zadecydował o tym przypadek i jest to po prostu kwestia umowna. Ale kto wie? Może te dwie plotki mają gdzieś tam ziarenko prawdy w sobie :)
-
@Bartłomiej Jaworski: Chyba ciężko by znaleźć tu jakieś bardziej rozsądne wytłumaczenie. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to że taki układ aparatów może być bardziej wygodny w montażu, bo przewody podłączalibyśmy od boku zamiast od dołu, co może stanowić delikatne utrudnienie. Wiadomo jest to błahostka, ale może jest to jakiś trop?
W tych wertykalnych rozdzielnicach podoba mi się jeden element. Nie wiem jak się to u nas nazywa, ale wygląda na bardzo wygodne. (po ang. "pan assembly")
-
-
A to jest faktycznie jakaś stała rzecz w USA? Może jest to po prostu kwestia umowna, bez żadnego mądrego powodu.
-
@Sandro1812: Ciężko powiedzieć, czy stała, ale na pewno wiele instalacji jest wykonywanych w ten sposób.
-
Czytaj także:
Dlaczego akumulatory samochodowe montowane są pod maską?
Z właściwości chemicznych wynika, że wysokie temperatury są szkodli
Bezpieczna wymiana żarówek w domu
Jak bezpiecznie wymieniać żarówki w domu? Czy przy któryś typach ni
Rozdzielnica podtynkowa montowana w elewacji
Poszukuje zewnętrznej rozdzielnicy elektrycznej podtynkowej do apar
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwprzepięciowa w cza
Ochrona przeciwprzepięciowa jest kluczowym elementem bezpieczeństwa
Taki montaż nie daje żadnej oszczędności miejsca - to złudne przekonanie. Z mojego porównania więcej z tym problemów niż pożytku np; aparaty znajdujące się wyżej mają wyższą temperaturę, ciepło nie jest odprowadzane w poprawny sposób. Patrząc na budowę aparatu to przy montażu pionowym komora gasząca łuk odprowadza gazy grawitacyjnie do góry i to też powinno mieć znaczenie. Przy wymianie aparatów czasami te znajdujące się wyżej zsuwają się ale to też od producenta zależy i rozwiązań. Brak określonej normy na kierunek włączenia - wyłączenia sprawia że każdy instaluje je inaczej - raz w jednym obiekcie włączane w prawo a raz w lewo a czasami w ogóle w jednej rozdzielnicy włączane tak i tak i to wprowadza pewne zamieszanie - zastanawianie się w którą stronę a czasami czas reakcji zwykłego domownika ma znaczenie gdy trzeba szybko odłączyć zasilanie. Przy pionowym montażu są przynajmniej pewne reguły i każdy wie że dźwignia na górze oznacza obwód włączony i trzeba ją opuścić, a przy poziomym trzeba się zastanawiać w którą stronę jest obwód włączony lub wyłączony - ludzie nie patrzą intuicyjnie na oznaczenia on-off tak jak na pozycję dźwigni. W UE powinien pozostać jeden sprawdzony standard i w Polsce też. Warto też popatrzeć na to w jaki sposób aparaty są opisywane i prezentowane przez producentów i zawsze sa przedstawiane w montażu pionowym