Czy w instalacji fotowoltaicznej zawsze należy montować wyłącznik przeciwpożarowy?
Czy w instalacji fotowoltaicznej ☀zawsze musi być stosowany wyłącznik przeciwpożarowy? 🔥
A jeśli już stosujemy wyłącznik ppoż to czy tę funkcję powinien realizować rozłącznik czy wyłącznik?
Jak podchodzimy do ochrony zwarciowej 💥 w instalacji PV?
Czy można zastosować przeciwpożarowy detektor iskrzenia⚡️ AFDD w instalacji fotowoltaicznej?
Na te i wiele innych pytań odpowiada rzeczoznawca ds. przeciwpożarowych Jan Rachoń w trzeciej części rozmowy na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych.
A jak Wy podchodzicie do zabezpieczeń w instalacjach PV?
Jakie zabezpieczenia i rozwiązania (zwarcia, porażenie, przepięcia, pożar) stosujecie i cenicie?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Zhandos62:miło słyszeć że materiał się spodobał :)
-
-
To jest temat, który musi być ciągle wałkowany, niestety widzę, że mimo wielu akcji ludzie próbują jak najniższym kosztem wybudować instalacje i często jest to słabsze zabezpieczenia lub ich brak. Niestety, do wszystkich jeszcze to nie dotarło, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie ma co na nim oszczędzać.
-
@Pysiak: słuszna uwaga, warto odnotować że po prostu w przypadkach gdy cena jest główną determinantą wyboru - niestety odbywa się to kosztem bezpieczeństwa.
Natomiast można podać przykład iż w instalacji fotowoltaicznej o 1 lub 2 łańcuchach można pominąć ochronę zwarciową - ze względu na niską wartość potencjalnego prądu zwarciowego.
Także są przypadki, gdzie pewne elementy można pominąć ze względu na naturę zjawiska.
-
@Bartłomiej Jaworski: Oczywiście, że są przypadki w których można pominąć niektóre zabezpieczenia, jednak spotkałem się niestety z sytuacjami, gdzie nie było żądnych bezpieczników po stronie Falownik- panele oraz Falownik- sieć zewnętrzna.
-
-
-
Choć materiał nie wyczerpuje całkowicie zagadnienia, ale brawo za inicjatywę i dotycząca projektowania i wykonywania instalacji fotowoltaicznych z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa. Tego nigdy dość zwłaszcza gdy na temat zabezpieczeń wypowiada się człowiek z branży i znąjacy się na tematyce zarówno w teorii jak i w praktyce.
-
@Sławomir Lesiak: wychodzimy z założenia, że instalacji fotowoltaicznych wciąż się uczymy. Przykładowo dopiero w 2020 roku (i to dopiero we wrześniu) padły bardziej konkretne wymogi w zakresie ochrony przed pożarem- mam tu na myśli wymóg uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą ds ppoż dla projektów o mocy większej od 6,5kW.
W tak krótkim wideo wszystkiego nie da się wyjawić - zresztą nie to jest celem - a właśnie skłonienie do zastanowienia się odnośnie podejścia do ochrony instalacji PV.
-
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Dzięki za kolejną dawkę wiedzy na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych ;)