Przeczytano 616 razy

Czy w instalacji fotowoltaicznej zawsze należy montować wyłącznik przeciwpożarowy?

Czy w instalacji fotowoltaicznej ☀zawsze musi być stosowany wyłącznik przeciwpożarowy? 🔥

A jeśli już stosujemy wyłącznik ppoż to czy tę funkcję powinien realizować rozłącznik czy wyłącznik?

Jak podchodzimy do ochrony zwarciowej 💥 w instalacji PV?

Czy można zastosować przeciwpożarowy detektor iskrzenia⚡️ AFDD w instalacji fotowoltaicznej?

Na te i wiele innych pytań odpowiada rzeczoznawca ds. przeciwpożarowych Jan Rachoń w trzeciej części rozmowy na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych.

A jak Wy podchodzicie do zabezpieczeń w instalacjach PV? 

Jakie zabezpieczenia i rozwiązania (zwarcia, porażenie, przepięcia, pożar) stosujecie i cenicie?

Odpowiedzi (7)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Dzięki za kolejną dawkę wiedzy na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych ;)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  To jest temat, który musi być ciągle wałkowany, niestety widzę, że mimo wielu akcji ludzie próbują jak najniższym kosztem wybudować instalacje i często jest to słabsze zabezpieczenia lub ich brak. Niestety, do wszystkich jeszcze to nie dotarło, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie ma co na nim oszczędzać.

  • @Pysiak: słuszna uwaga, warto odnotować że po prostu w przypadkach gdy cena jest główną determinantą wyboru - niestety odbywa się to kosztem bezpieczeństwa.

   Natomiast można podać przykład iż w instalacji fotowoltaicznej o 1 lub 2 łańcuchach można pominąć ochronę zwarciową - ze względu na niską wartość potencjalnego prądu zwarciowego.

   Także są przypadki, gdzie pewne elementy można pominąć ze względu na naturę zjawiska.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Choć materiał nie wyczerpuje całkowicie zagadnienia, ale brawo za inicjatywę i dotycząca projektowania i wykonywania instalacji fotowoltaicznych z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa. Tego nigdy dość zwłaszcza gdy na temat zabezpieczeń wypowiada się człowiek z branży i znąjacy się na tematyce zarówno w teorii jak i w praktyce.

  • @Sławomir Lesiak: wychodzimy z założenia, że instalacji fotowoltaicznych wciąż się uczymy. Przykładowo dopiero w 2020 roku (i to dopiero we wrześniu) padły bardziej konkretne wymogi w zakresie ochrony przed pożarem- mam tu na myśli wymóg uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą ds ppoż dla projektów o mocy większej od 6,5kW.

   W tak krótkim wideo wszystkiego nie da się wyjawić - zresztą nie to jest celem - a właśnie skłonienie do zastanowienia się odnośnie podejścia do ochrony instalacji PV.