6 odpowiedzi

Sprawdź

Czy można zastosować RCD w starym bloku?

EL-ROJ dodane:

Cześć! Kolega poprosił mnie o założenie u siebie różnicówki. Mieszka w starszym bloku. Do mieszkania z tablicy licznikowej wchodzi przewód zasilający 2- żyłowy o przekroju 4mm2, miedziany. W mieszkaniu wykonał sobie instalację 3-żyłową. Przewód PEN (bo tak należy traktować to co wchodzi do mieszkania) chciałem rozdzielnić na N i PE poprzez różnicówkę (do różnicówki wchodzi PEN i ten sam PEN trafia na listwę PE). Potencjał N w instalacji będzie potencjałem z różnicówki, a potencjał PE będzie naszym PEN z tablicy licznikowej. Problem w tym, że przekrój 4mm2, jakim zasilane jest mieszkanie, podobno na to nie wystarcza. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego tak zrobić nie wolno? A jeżeli wolno to dlaczego zrobić tak wolno? Dziękuję!

 • @Piotr Bibik , @monterek ​​​​​​​, Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! Pozdrawiam! :) 

 • Jeśli rozdzielacz PEN na PE i N konieczne jest dodatkowe uziemienie w miejscu rozdziału PEN. Trzeba nowe PE doziemić. Co do samej różnicówki, napewno nie można Jej montować w takim układzie gdy jest instalacja dwużyłowa i zadziałanie różnicówki pozbawia przewodu neutralnego który w instalacji 2 zylowej pracuje również jako przewód ochronny 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ja słyszałem, że jest norma która podaje minimalny przekrój przewodu aby wykonać system TNC-S i  wyniosi 10mm2 dla przewodów miedzianych i 16mm2 dla przewodów aluminiowych. Dodatkowe wykonanie uziemienia PE też jest wymagane. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Nie znam normy, która uzależnia zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego od przekroju przewodów. Przy tematach związanych z ogranicznikami przepięć i wyrównaniu potencjałów takie normy i zalecenia są. 

  Odnośnie podziału PEN na PE i N, zaleca się uziemienie punktu podziału, lecz z tego co się orientuje schematy zamieszczone w normach pokazują podział bez uziemienia.

  Dołączam slajd z szkolenia ;)