4 odpowiedzi

Sprawdź

Różnicówka w starym bloku

Ert 0 pkt dodane:

W mieszkaniu w bloku jest stara instalacja dwuprzewodowa, zabezpieczona dwoma bezpiecznikami topikowymi. Czy jest możliwość w takim ukladzie ppdłavzenie wylacznika rózniocow-pradowego, dla zabezpieczenia lazienki?  Jesli tak, to jak to wykonać? (schemat 

 • Poza różnicówką musza być przewody 3x tak jak pisali poniżej w innym przypadku nie ma szans.

 • Jeżeli do gniazdek i opraw oświetleniowych w łazience doprowadzane są również przewody dwużyłowe, nie należy instalować wyłącznika różnicowoprądowego. Należy zacząć od wymiany przewodów na trójżyłowe.

 • Dokonując zmian w istniejącej instalacji elektrycznej należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Wszelkie prace powinny być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje na podstawie sporządzonego projektu. W przeciwnym razie może być kłopot z uzyskaniem odszkodowania jeśli zdarzy się jakiś wypadek z udziałem "prądu".

  Nim przejdziemy do możliwego rozwiązania, należy ustalić jaki układ połączeń sieci jest wykonany przez dostawcę energii elektrycznej?

  Jeśli rozmawiamy o układzie połączeń TN (najczęściej spotykany), to z opisu wynika, że obecnie jest zrealizowany układ TN-C. W przypadku instalacji jednofazowej 2-przewodowej występują przewody: fazowy oznaczany L, ochronno-neutralny oznaczany jako PEN.

  W celu zamontowania wyłącznika różnicowoprądowego, należy dokonać podziału przewodu PEN na dwa przewody: ochronny PE i neutralny N.

  Przez wyłącznik różnicowoprądowy prowadzimy przewód fazowy L, i neutralny N, a ochronny przewód PE omija wyłącznik różnicowoprądowy i żyłą w kolorze żółto-zielonym powinien być doprowadzony do bolca ochronnego w gniazdach, lub do właściwie oznaczonego zacisku ochronnego w oprawach oświetleniowych.