36 odpowiedzi

Sprawdź

Czy fotowoltaika się opłaca?

Piotr Bibik dodane:

Czy Twoim zdaniem fotowoltaika na domku jednorodzinnym się opłaca?

Swoją odpowiedź uzasadnij.

 • Instalacja PV się opłaca jak się samemu montuje, a inaczej to strasznie długo okres zwrotu inwestycji

 • Ale rynny to się czyści jak się czepiamy...

 • Może taka nowość Ciebie zainteresuje bo wydaje mi się to jak na razie OK-i. Na moim terenie ma być to zamontowane nie daleko na 30kW na domu jednorodzinnym !

  Dach Solarny SunRoof (GAds vC-2) - SunRoof

 • Wg mnie opłaca jeśli robisz to sam.

  Kupowanie PV z montażem  od firm gdzie marża to jest minimum 80% nie jest opłacalne.

 • Może pomożecie znaleźć dwie informacje (wraz z podaniem źródła):
       - jaką roczną produkcję energii elektrycznej z 1 kWp przyjąć dla okolic Wrocławia?
       - jakie są prognozy wzrostu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na najbliższe 20 lat?

 • Łatwe pytanie ale należy na nie odpowiedzieć bardzo szeroko i wziąć pod rozwagę wszystkie aspekty. Skupmy się jednak na pytaniu @Piotr Bibik

  Aby w miarę dokładnie obliczyć czas zwrotu z inwestycji, musimy przeprowadzić coś w rodzaju audytu. Uwzględniamy w nim nasze roczne rachunki za energię elektryczną ( tu do końca nie wiemy co przyniesie nam przyszłość i w jak szybkim tempie energia będzie drożała a będzie drożała), O ile zwiększymy w najbliższej przyszłości zużycie energii, sposób rozliczania z OSD( obecnie jako prosument odbieramy 80 % tego co "wepchaliśmy w sieć") ; koszt inwestycji ; ewentualny sposób finansowania. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze dobrana instalacja zbilansuje nam koszty inwestycji po około 6-8 latach. Korzystając z dofinansowań możemy ten czas jeszcze skrócić. Nie jestem ekonomista ale uważam, że to korzystny czas zwrotu. 

  Żeby w tym miejscu nie powstał artykuł zachęcam do dodatkowych pytań.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Lubię takie stwierdzenie" czy opłaca się" Należy to policzyć a konkretnie wyliczyć czas zwrotu. Dla jednych będzie to 4 lata dla innych 10 lat a opłacalność może być subiektywna dla każdego użytkownika inna. Aby wyliczyć przybliżony czas zwrotu, należy wartość inwestycji podzielić przez wielkość rocznych rachunków za energię. To w przybliżeniu bo należy uwzględnić jeszcze koszty dodatkowe. Dzisiaj na Lokacie nie ma oprocentowania więc warto inwestować w PV  a do tego przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego. Tu pewnie @Piotr Bibik zaraz coś napisze o ekologii podczas produkcji lub co będzie za 20 lat :-)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Witam, niestety nie da się jednoznacznie określić czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny.  Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, ponieważ na opłacalność takiej inwestycji składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Między nimi są takie, które są zależne bezpośrednio od miejsca montażu instalacji, np. położenie geograficzne, położenie budynku względem południa, rodzaj konstrukcji i nachylenie dachu,  możliwe zacienienia, powierzchnia dachu. Dopiero wtedy będziemy mogli określić jaką moc możemy uzyskać z zainstalowanej instalacji i czy pokryje ona nasze zapotrzebowanie.

  Kolejnym ważnym aspektem jest określenie zapotrzebowania na energię na podstawie dotychczasowego zużycia (z uwzględnieniem ewentualnego wzrostu zużycia w przyszłości).

  Następnie należy określić jaki typ instalacji będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W dużym skrócie, do wyboru mamy instalację offgrid, czyli niezależną od sieci energetycznej, ongrid, czyli przyłączoną do sieci, mamy wtedy możliwość oddawania do sieci nadwyżki energii, którą wyprodukuje nasza instalacja, Możemy również zdecydować się na instalację hybrydową z bankiem energii (baterią akumulatorów), którą możemy zużyć w godzinach niskiej lub braku produkcji energii przez panele.

  Kolejna sprawa to sprzęt. Na rynku mamy bardzo duży wybór paneli fotowoltaicznych, falowników (inwerterów), konstrukcji montażowych, zabezpieczeń. Cena tych podzespołów zależna jest nie tylko od rodzaju instalacji, czy rodzaju montażu, ale także od jakości i funkcji, którymi dysponują. Np. mniej znany falownik możemy kupić za 3 tys., a markowy, współpracujący z bankiem energii, może kosztować ponad 10 tys. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt baterii (jeżeli na takie się decydujemy), a te aktualnie są dość sporym wydatkiem, od kilku do kilkudziesięciu tys. Podobnie jest z zabezpieczeniami, możemy zamontować podstawowe zabezpieczenie niskiej jakości za 200-300zł, a możemy postawić na bezpieczeństwo i wydać parę tysięcy. Inne dodatkowe koszty związane z zakupem sprzętu, to np. optymalizatory mocy, jeśli takie będą potrzebne, dodatkowa gwarancja, no i oczywiście przeglądy, wymiana zużytego sprzętu (panele, baterie) i jego utylizacja. Wybór sprzętu utrudnia szybki rozwój technologii PV. Ale z drugiej strony płacąc za nowe technologie, otrzymujemy sprzęt o wyższej sprawności, dłuższej trwałości oraz wyższym bezpieczeństwie i komforcie użytkowania.

  Podobnie jest z kosztem montażu. Albo decydujemy się na profesjonalnego wykonawcę o dobrej opinii, legitymującego się odpowiednimi kwalifikacjami  (mile widziane uprawnienia UDT), albo decydujemy się na dużo tańszego z małym doświadczeniem, mając świadomość, że nasza instalacja może być wykonana gorzej, a wyegzekwowanie dokonania poprawek może być bardzo trudne.

  Pozostają jeszcze czekające nas regulacje prawne, które mogą mieć decydujący wpływ na opłacalność naszej inwestycji. Być może będziemy mogli nadwyżkę energii sprzedawać, być może nowe instalacje będą musiały być wyposażone w magazyny energii. Plotki i pogłoski są różne i do końca nie wiadomo czego się spodziewać. Podobnie jest z ceną za energię elektryczną.

  Na koniec musimy sobie określić jaki okres zwrotu kosztów inwestycji jest dla nas satysfakcjonujący, aby instalacja była opłacalna. Dla jednego będzie to 25 lat, dla innego 5 lat.