Przeczytasz w 8 min.
Przeczytano 510 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-02-20

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? cz. 2

Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? - cz. 2

Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może istnieje coś, co nadal pozostaje poza jej zasięgiem? Odpowiedzi na te pytania są równie intrygujące, co sama kwestia, którą poruszamy w tym artykule. Zeszłym razem poradziliście sobie dość dobrze w wiedzy ogólnej z elektryki. Przygotujcie się na podróż przez labirynt technologii i ludzkiej inteligencji, gdzie rozgraniczenie między nimi może być bardziej wymagające, niż się wydaje.

W dzisiejszym świecie, w którym technologia nieustannie się rozwija, granice między ludzką a sztuczną inteligencją stają się coraz bardziej niejasne. W naszym artykule przedstawiamy zestaw technicznych pytań, na które odpowiedzi udzieliły zarówno sztuczna inteligencja, jak i nasz ekspert. Sprawdzimy, czy czytelnicy potrafią rozpoznać, które odpowiedzi pochodzą od sztucznej inteligencji, a które od doświadczonego specjalisty w dziedzinie fotowoltaiki Jacka Niżyńskiego. 

Przygotuj się na fascynującą podróż, gdzie granice między technologią a ludzką wiedzą stają się coraz bardziej rozmyte. Czy jesteś gotowy na to wyzwanie? Odkryjmy, które odpowiedzi kryją tajemnicę technologii, a które emanują ludzką ekspertyzą.

Ile kosztuje fotowoltaika w 2024 roku?

Odpowiedź A

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż cena instalacji PV zależy od wielu czynników. Najważniejszą jest moc instalacji – im wyższa moc, tym potrzeba więcej modułów PV i konstrukcji montażowej. Druga kwestia to miejsce wykonania: na dachu czy na gruncie. Kolejną istotną zmienną stanowi jakość użytych materiałów. Podczas wyceny instalacji fotowoltaicznej każdy element wpływa na ostateczną cenę. Aby uzyskać precyzyjny koszt, konieczne jest przeprowadzenie wizji lokalnej, ustalenie miejsca montażu i rodzaju systemu, a następnie na tej podstawie dokonanie wyceny. Obecnie koszt 1 kWp instalacji oscyluje między 3000 a 4000 zł, przy czym im większa moc instalacji, tym niższy koszt za każdy kWp.

Odpowiedź B

No, więc jeśli chodzi o fotowoltaikę, to w Polsce w 2024 roku średnio trzeba się przygotować na koszty około 1500-2000 zł za każdy kWp paneli. Czyli taki standardowy panel o mocy 300 Wat może cię wynieść od 450 do 600 zł. No i to tylko za same panele. To nie wszystko – do tego dochodzą jeszcze koszty inwertera, montażu i jakieś ewentualne przeróbki w instalacji elektrycznej. Choć na początku może wydawać się sporo, to z czasem ta inwestycja się zwraca i masz szansę na niższe rachunki za prąd.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

Odpowiedź C

Jeśli planujesz zainstalować sobie fotowoltaikę, to sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę. W większości przypadków, jeśli zamierzasz zainstalować system o mocy do 50 kWp (kilka średnich domowych instalacji), to raczej bez pozwolenia się obejdzie. Ale uwaga, lokalne przepisy mogą się różnić, więc warto zerknąć na konkretną sytuację w Twojej okolicy. No i jeszcze jedno, jeśli budynek, na którym chcesz instalować fotowoltaikę, jest objęty ochroną konserwatorską, to tam już może być potrzebne pozwolenie bez względu na moc instalacji. Generalnie warto się wcześniej dowiedzieć, żeby potem nie było nieprzyjemnych niespodzianek!

Odpowiedź D

Często zależy to od mocy instalacji. Obecnie, gdy moc przekracza 50 kWp, pozwolenie jest konieczne. Jednakże przyszłość może przynieść zmiany, gdyż progowy limit może wzrosnąć do 150 kWp. Również instalacje w strefach ochrony konserwatorskiej lub na budynkach wpisanych do rejestru konserwatora budynków, wymagają zgody. Warto również zwrócić uwagę na ingerencję w konstrukcję dachu, która może również skutkować koniecznością uzyskania pozwolenia.

Jakie PKD dla fotowoltaiki trzeba wpisać w dokumentach?

Odpowiedź E

Kategorie, które precyzyjnie określają zakres działań związanych z fotowoltaiką w dokumentach to:
43.21.Z (wykonywanie instalacji elektrycznych),
42.99.Z (roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej),
42.22.Z (roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych), 43.11.Z (rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych),
43.12.Z (przygotowanie terenu pod budowę),
43.13.Z (wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich).

Odpowiedź F

W momencie, w którym zamierzasz załatwiać sprawy formalne związane z fotowoltaiką, będziesz musiał wpisać odpowiedni numer PKD (Polską Klasyfikacją Działalności) w dokumentach. Dla instalacji fotowoltaicznych najczęściej stosuje się numer PKD 71.12.Z, czyli „Działalność inżynieryjno-budowlana powiązana z budownictwem”. Ale uwaga, bo czasami to może zależeć od konkretnego aspektu biznesowego – np. jeśli zajmujesz się tylko montażem, to inny numer PKD może być bardziej odpowiedni. Ostatecznie, warto zasięgnąć rady specjalisty albo zapoznać się dokładnie z Polską Klasyfikacją Działalności, żeby nie mieć później kłopotów z formalnościami. W skrócie: dobrze wiedzieć, co wpisujesz, żeby uniknąć biurokratycznych zakrętów!

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Odpowiedź G

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to kwestia dopasowania do regionu i orientacji względem stron świata. Przyjmuje się, że panel jest najbardziej wydajny pod kątem 18-35 stopni odchylenia od poziomu. Szacowane uzyski z instalacji w poszczególnych wariantach najlepiej sprawdzić na stronie JRC Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) - European Commission (europa.eu).

Odpowiedź H

Jak już myślisz o fotowoltaice, to optymalny kąt nachylenia paneli zależy m.in. od szerokości geograficznej, na której się znajdujesz. W Polsce przyjmuje się, że idealny kąt to około 35-40 stopni. Ale uwaga, to takie ogólne założenie, bo dobrze byłoby, żeby panele były bardziej ustawione pod kątem, że tak powiem, do słońca. Dla przykładu, jeśli jesteś bardziej na północy, to warto się zastanowić nad większym kątem, żeby lepiej złapać promienie słoneczne. Ogólnie jest to kwestia indywidualna i dobrze sprawdzić to na konkretnym miejscu albo skorzystać z kalkulatora online, który pomaga zoptymalizować kąt nachylenia pod konkretne warunki. Czyli krótko mówiąc: ustawione pod kątem do słońca, a reszta zależy od twojej lokalizacji.

Czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach w 2024 roku?

Odpowiedź I

Co do fotowoltaiki w 2024 roku to warto się zastanowić nad nią z kilku powodów. Pierwsza sprawa to nowe zasady wsparcia, które mogą sprawić, że inwestycja w panele słoneczne stanie się bardziej opłacalna. Teraz są różne programy i ulgi podatkowe, które mogą cię wesprzeć finansowo. Po drugie, ceny paneli fotowoltaicznych nadal spadają, więc nawet jeśli wcześniej uważałeś, że jest to drogo, to może teraz być bardziej dostępne. Oczywiście, zanim się zdecydujesz, warto policzyć, ile energii potrzebujesz, jakie są koszty instalacji, a także zasięgnąć rady fachowców. Ale ogólnie rzecz biorąc, fotowoltaika w 2024 roku wydaje się całkiem rozsądną opcją, zwłaszcza jeśli myślisz o dłuższej perspektywie czasowej i chcesz korzystać z własnego, ekologicznego prądu.

Odpowiedź J

Gdybym miał kryształową kulę, byłoby mi łatwiej odpowiedzieć. Patrząc na obecne realia, opłacalność instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to cena odkupu energii przez OSD, jak również cena odsprzedaży, Drugą ważną kwestią jest to, czy uzyskamy dofinansowanie z programu „Mój prąd”, jak wysokie mamy zużycie, jaki jest jego profil oraz jak sfinansowana jest budowa instalacji (np. finansowanie z kredytu). Biorąc pod uwagę prognozy ekspertów, którzy przewidują wzrost cen energii w najbliższych latach, można powiedzieć, że montaż instalacji wydaje się opłacalny, natomiast nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czasu zwrotu z inwestycji.

Sztuczna inteligencja czy ekspert? Odpowiedzi!

Nadszedł czas na podsumowanie i rozwiązanie tajemnicy, kto stoi za każdą z odpowiedzi. Pytania dotyczyły m.in. kosztów, wymagań formalnych, opłacalności czy optymalnych kątów nachylenia paneli. Gotowi na rozwikłanie zagadki, które z nich są owocem algorytmów, a które są poparte ludzkim doświadczeniem?

Poprawne odpowiedzi:
Odpowiedź A – ekspert
Odpowiedź B – sztuczna inteligencja
Odpowiedź C – sztuczna inteligencja
Odpowiedź D – ekspert
Odpowiedź E – ekspert
Odpowiedź F – sztuczna inteligencja
Odpowiedź G – ekspert
Odpowiedź H – sztuczna inteligencja
Odpowiedź I – sztuczna inteligencja
Odpowiedź J – ekspert

Czy udało Ci się odgadnąć, które odpowiedzi pochodzą od naszego eksperta, a które są dziełem sztucznej inteligencji? Labirynt technologii i ludzkiej wiedzy może sprawić, że rozróżnienie między nimi staje się wyjątkowo trudnym zadaniem. Teraz, po przeanalizowaniu odpowiedzi, możemy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasza intuicja była trafna.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Ci istotnych informacji na temat fotowoltaiki. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, ponieważ przygotowujemy kolejne ciekawe tematy. Przygotuj się na więcej wnikliwych analiz i fascynujących odkryć ze świata nowoczesnych technologii i zrównoważonej energetyki.

Czytaj także:

Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady pracy elektryka!

Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia

Więcej
Telemetria – co to takiego? Jak działa?

Telemetria – co to takiego? Jak działa?

O tym jak przyłapać na gorącym uczynku nieuczciwego dozorcę, sprawd

Więcej
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji instalacji fotowoltaicznej?

Poradnik Łukasza - Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatac

Instalacja fotowoltaiczna jest instalacją specjalną, dlatego wymaga

Więcej
Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI

Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI

Obudowy metalowe SOLID GSX od ETI to dowolność konfiguracji, łatwoś

Więcej
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym

Więcej