Przeczytasz w 10 min.
Przeczytano 6 509 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-02-20

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?

Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi, Sławomirowi Lesiakowi,  i sztucznej inteligencji. Sprawdź, czy na podstawie samych odpowiedzi, jesteś w stanie powiedzieć, kto ich udzielił? Które odpowiedzi uważasz za ciekawsze, bardziej przydatne i bardziej ludzkie?

Co to jest sztuczna inteligencja AI

W 1950 roku Alan Turing zaproponował test do pomiaru inteligencji maszyny. Test polega na konfrontacji człowieka z maszyną podczas rozmowy. Jeśli maszynie uda się oszukać człowieka, tak aby pomyślał, że rozmawia z człowiekiem, to znaczy, że zaliczyła test. Według Maxa Woolfa, analityka danych w BuzzFeed, w grudniu 2022 roku ChatGPT, chatbot korzystający ze sztucznej inteligencji, został drugim chatbotem, który przeszedł test Turinga.

Teraz postanowiliśmy przeprowadzić na podobnej zasadzie mały test na odróżnienie sztucznej inteligencji AI od eksperta. Zadaliśmy „życiowe” pytania związane z wyborem odpowiedniej technologii do oglądania telewizji i korzystania z internetu. To kwestie istotne dla konsumentów, nad którymi zastanawiają się przy zakupie sprzętu. Czy zamiast szukać w sieci opinii ekspertów, warto zapytać sztuczną inteligencję?
Prezentujemy pytania i odpowiedzi, niepodpisane, od kogo pochodzą. Dzięki temu ocenisz je bez uprzedzeń i poczujesz się jak łowca androidów, który musi odróżnić robota od człowieka.

Dlaczego jest tyle typów anten TV?

Odpowiedź A

Istnieje wiele typów anten telewizyjnych ze względu na różnorodność sygnałów, które są przekazywane w różnych częstotliwościach i są obsługiwane przez różne standardy telewizyjne. Każdy typ anteny ma swoje specyficzne właściwości i zasięg, co oznacza, że nie każda antena będzie odpowiednia dla każdego miejsca i sygnału. Na przykład anteny kierunkowe są skuteczne w odbieraniu sygnałów z określonego kierunku, ale mogą być mniej skuteczne w obszarach z dużą ilością przeszkód, takich jak drzewa lub budynki. Z kolei anteny siatkowe są bardziej wszechstronne i mogą być stosowane w różnych miejscach, ale ich zasięg jest zwykle mniejszy niż w przypadku anten kierunkowych. W zależności od warunków otoczenia, położenia i potrzeb użytkownika, wybór odpowiedniego typu anteny jest kluczowy dla uzyskania dobrego jakościowo i stabilnego sygnału telewizyjnego.

Odpowiedź B

Antena jest urządzeniem zamieniającym fale elektromagnetyczne w sygnał elektryczny, ale i odwrotnie, gdzie sygnał elektryczny zamieniany jest na fale elektromagnetyczne wypromieniowane przez antenę.
Ze względu na to, że mamy do czynienia z falami elektromagnetycznymi i rozchodzeniem się ich w przestrzeni, powstały różne typy anten spełniające różne wymagania. Koncentrując się tylko na antenach odbiorczych, można wymienić wiele typów. Dla zwykłego użytkownika najważniejsze z parametrów, na jakich powinien się skoncentrować to:

 • pasmo odbioru (UHF, VHF, UKF, kombo- czyli kilka pasm)
 • zysk energetyczny
 • antena aktywna lub bierna (ze wbudowanym przedwzmacniaczem lub symetryzatorem)
 • charakterystyka promieniowania
 • polaryzacja (pionowa V, pozioma H)

Impedancja prawie wszystkich anten telewizyjnych przystosowana jest do 75Ω.

Ze względu na miejsce odbioru sygnału konstruowane są odpowiednie typy anten. Konstrukcja anteny uwzględnia minimalną i maksymalną odległość anteny od nadajnika oraz otoczenie, w jakim pracuje antena, dlatego powstają anteny o różnych charakterystykach i zysku energetycznym. Nie powinno się zadawać pytania „jaka jest najlepsza antena?”. Każda antena, która spełni wymagania dające możliwość odbioru sygnału TV o właściwych parametrach, dający niezakłócony odbiór będzie dobra, choć mechanicznie i konstrukcyjnie mogą się różnić. Nie ma anten idealnych. To, że dany typ anteny zdaje egzamin w jednym miejscu, wcale nie musi oznaczać, że w innym miejscu też się sprawdzi.

Jeśli szukasz odpowiedniej anteny do swojego domu, sprawdź różnorodność dostępnych modeli w ofercie TIM.pl.

Który ekran telewizyjny jest lepszy: LED, AMOLED czy QLED?

Odpowiedź C

Percepcja wzrokowa każdego z nas inna i inaczej postrzegamy kolory, jasność, kontrast. Stąd też na rynku wciąż spotykamy różne typy ekranów telewizyjnych. Wybór typu ekranu uzależniony jest od zasobności naszego portfela, bo każda technologia ma inne koszty wytwarzania, ale powinna uwzględniać nasze preferencje, jakie programy w decydującej większości oglądamy i z jakiego źródła sygnału korzystamy. Każda z technologii ma swoje wady i zalety, nie dyskryminuje innej.

Dobre ekrany LED (Full LED) charakteryzują się bardzo małym zużyciem energii i mogą być produkowane w szerokiej gamie przekątnej ekranu. Należy też zwrócić uwagę, że ekrany LED są bardzo trwałe, szybko się włączają, mają szeroki kat widzenia i co ważne, powstają z ekologicznych komponentów. Obraz jest jasny a kolory żywe. Technologia nadal jest rozwijana, oferując coraz lepsze parametry.

Ekrany AMOLED to ulepszona wersja ekranów typu OLED. Technologia tego ekranu umożliwia bardzo małe zużycie energii, posiadają dobrą trwałość, lepiej odwzorowują czerń i mają doskonały współczynnik kata patrzenia. Wielka zaleta w odniesieniu do innych powszechnie stosowanych ekranów jest możliwość oglądania obrazu w nasłonecznionym pomieszczeniu bez mocnej utraty jakości obrazu. Jedna z istotnych zalet jest szybkość reakcji pikseli ekranu, co powoduje, że doskonale się nadają do gier lub szybko zmieniających się obrazów np. sportu. Ekrany te posiadają sporo różnych odmian (AMOLED Plus, HD AMOLET, Super AMOLED). Niestety ekrany tego typu są dość drogie w produkcji i spotkać je można najczęściej w smartfonach, tabletach czy też monitorach a rzadziej w telewizorach.

QLED to technologia ekranu zbliżona do technologii LED, ale tak zmodyfikowana, że powoduje, iż uzyskiwany jest bardzo duży kontrast, niesamowicie szeroka paleta barw i duża jasność. Nadają się świetnie do oglądania filmów i programów sportowych w jasnych pomieszczeniach. Technologia QLED jest stosowana przede wszystkim przez Samsunga i ostatnio TCL. W przypadku tej technologii nie występują w produkcji małe przekątne ekranu. Spotkać ja możemy od 55” wzwyż. Ekrany oferują również doskonały kąt widzenia. Niestety nie należą do tanich.

Odpowiedź D

Każdy rodzaj ekranu telewizyjnego, czy to LED, AMOLED czy QLED, ma swoje wady i zalety, a wybór najlepszego zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i konkretnych warunków.
Technologia LED jest najczęściej stosowana w telewizorach i oferuje jasne i żywe kolory, a także dobre kontrasty. Są one również stosunkowo niedrogie i mają długą żywotność.

Ekran AMOLED charakteryzuje się intensywnymi i głębokimi kolorami, a także czarnym kolorem, który jest bardzo czarny, ponieważ piksele w tym obszarze są wyłączone. To sprawia, że obrazy na ekranie AMOLED wyglądają bardzo realistycznie i mają wysoką jakość obrazu. Jednak ekran AMOLED jest również kosztowny i ma krótszą żywotność w porównaniu z ekranami LED.

Z kolei technologia QLED (która jest w rzeczywistości rodzajem ekranu LED) oferuje bardzo jasne kolory i wysoki kontrast, co sprawia, że obrazy wyglądają bardzo realistycznie. Ekran QLED ma również szeroki kąt widzenia, co oznacza, że obraz jest widoczny z różnych pozycji. Jednak ekran QLED może być droższy niż tradycyjny ekran LED.

Podsumowując, wybór najlepszego ekranu telewizyjnego zależy od potrzeb i preferencji użytkownika oraz od konkretnych warunków, takich jak rozmiar pokoju, jasność otoczenia i rodzaj sygnału telewizyjnego.

Jaki router wybrać do domowego użytku?

Odpowiedź E

Wybór routera do domowego użytku zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar mieszkania/domu, liczba użytkowników, ilość urządzeń podłączonych do sieci, prędkość łącza internetowego oraz funkcjonalności, które chce się uzyskać.

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze routera do domu:

 • Prędkość: warto wybrać router, który obsługuje prędkość łącza internetowego, którą posiadasz lub która jest dostępna w Twojej okolicy. Router powinien obsługiwać standardy 802.11n lub 802.11ac, aby zapewnić wysoką prędkość i wydajność.
 • Zasięg: jeśli Twój dom ma wiele pomieszczeń lub jest na kilku poziomach, warto wybrać router z mocnym zasięgiem, aby zapewnić dobre pokrycie siecią Wi-Fi w całym domu.
 • Liczba urządzeń: jeśli w Twoim domu korzysta z sieci Wi-Fi wiele urządzeń, np. smartfony, tablety, komputery, telewizory, konsole do gier, to warto wybrać router z wysoką przepustowością i dobrym zarządzaniem pasmem.
 • Funkcje: istnieją routery, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak obsługa sieci VPN, zabezpieczenia antywirusowe, ochrona rodzicielska czy dostęp zdalny. Warto wziąć pod uwagę, czy tego typu funkcje są dla nas ważne.
 • Budżet: istnieją routery w różnych przedziałach cenowych. Warto wybrać taki, który spełnia nasze wymagania i mieści się w naszym budżecie.

Podsumowując, najlepszy router do domowego użytku to taki, który spełnia nasze potrzeby i wymagania, a także jest dostosowany do warunków w naszym domu i pozwala na stabilne, szybkie i bezpieczne połączenie z Internetem.

Odpowiedź F

Domowy użytek może być rozumiany wieloznacznie. Czyli mamy na myśli mieszkanie lub dom.

Do każdego z tych przypadków trzeba byłoby podejść osobno, bo i wymagania mogą być inne, jak choćby wielkość przestrzeni, na jakiej ma być do dyspozycji sygnał Wi-Fi. Inne pytanie, jakie trzeba byłoby zadać, to czy router ma być z nadajnikiem Wi-Fi, czy też nie i pracować w systemie okablowania LAN. Zakładając, że mamy na myśli router z wi-fi to wybór routera jest możliwy po odpowiedzeniu sobie na kilka pytań.

- w jaki sposób będzie do naszego mieszkania dostarczany sygnał internetu (przewodowo, światłowodem, czy z nadajników GSM lub radiowo)
- o jak dużej maksymalnej przepustowości myślimy
- jak wielu użytkowników będzie korzystało, i ile oraz jakie urządzenia będzie podpiętych
- jak duży obszar będzie musiała obsłużyć sygnał Wi-Fi
- jak bardzo router będzie obciążony przez grających i oglądających filmy
- czy przewidujemy podłączanie do sieci urządzeń typu smart lub innej automatyki domowej i w jakiej ilości
- jak bogato ma być wyposażony router i z jakich innych usług lub funkcjonalności chcielibyśmy skorzystać

Istotna sprawą jest, aby nasze urządzenie miało niezbędne certyfikaty i atesty dopuszczające do pracy na naszym rynku i zapewniające normy obowiązujące w UE.

Gdy odpowiemy sobie na te pytania wtedy, wybór będzie o wiele łatwiejszy. Tworząc listę wyposażenia, o wiele łatwiej jest dokonać wyboru.

Nie bez znaczenia będzie oczywiście nasz budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup routera.

Odkryj najnowszą ofertę routerów od TIM.

Czy masz już podejrzenia albo stuprocentową pewność, kto jest autorem poszczególnych odpowiedzi?

Oto rozwiązanie zagadki:

Odpowiedź A - sztuczna inteligencja
Odpowiedź B - ekspert
Odpowiedź C - ekspert
Odpowiedź D - sztuczna inteligencja
Odpowiedź E - sztuczna inteligencja
Odpowiedź F - ekspert

Zaskoczony? A może już po kilku słowach udało Ci się rozpoznać sztuczną inteligencję i nadajesz się na łowcę androidów?

Jeśli bawiłeś się dobrze, to rzuć temat do następnej konfrontacji człowieka ze sztuczną inteligencją!

Komentarze (1)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 1 pytań
  • 0 odpowiedzi
  • Brak ocen

  Cześć, może kolejny artykuł tego typu będzie związany głównie z fotowoltaiką? ;) Zobaczymy jak AI sobie poradzi... oraz ekspert!

Czytaj także:

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeglądu instalacji elektrycznej

Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg

Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA

Przedstawiamy zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową

Więcej
Czego nie wiesz o przekaźnikach?

Czego nie wiesz o przekaźnikach?

Czy stosowanie przekaźników elektromagnetycznych poza przemysłem ma

Więcej
Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Poradnik Łukasza - Jak rozplanować rozdzielnicę?

Zapraszamy do obejrzenia nowego poradnika. W tym odcinku Łukasz por

Więcej
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektrycz

Więcej