Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jaki będzie ten Nowy Rok, co przyniesie, co nowego może się przydarzyć, jakie trendy będą miały wpływ na nasze życie i prace?
Myślę, że bez wątpienia każdy z nas, jako jeden z głównych nurtów technologicznych w rozwoju wskaże na sztuczną inteligencję.
1. Niejeden z nas spotkał się już z działaniami AI i niejeden raz czytaliśmy, jak sztuczna inteligencja wkracza w poszczególne obszary działań człowieka.
Jeszcze niedawno mówiło się o tym raczej nieśmiało i mało kto przyznawał się do wykorzystywania jej w pracy. Dzisiaj już nikogo to nie dziwi, że wiele osób wykorzystuje w swojej pracy możliwości AI, pokazując niejako, iż pomoc taka staje się czasami niezbędna. Obecnie trudno byłoby znaleźć dziedzinę, w której nie wykorzystywano by sztucznej inteligencji. Oczywiście wszystko to odbywa się na różnym poziomie zaawansowania, ale jedno jest pewne bez wątpienia. Sztuczna inteligencja wiele rzeczy robi szybciej, dokładniej i co ważne nie kosztuje zbyt wiele.
W przypadku AI jest jeszcze wiele do zrobienia i dlatego wiele koncernów przyznaje się mniej lub bardziej do pracy nad rozwiązywaniem problemów we współpracy ze sztuczną inteligencją. Dalszy jej rozwój AI to dążenie do samo uczenia się i doskonalenia swoich działań. Poprawa algorytmów uczenia maszynowego jak wydajności to jeden z podstawowych fundamentów dalszego rozwoju tej technologii w 2024. Oczywiście wiele osób podnosi kwestię niebezpieczeństw, jakie ze sobą niesie, ale każdy zdaje sobie sprawę, iż nie da się już tego nijak zatrzymać, a jedynie trzeba opracować odpowiednie metody zabezpieczenia. Sztuczna inteligencja w nadchodzącym roku, jak i najbliższych latach będzie jedną z najważniejszych technologii.
2. Rzeczywistość rozszerzona AR.
W ostatnim czasie znów nabiera tępa rozwój rzeczywistości wirtualnej. Do tej pory kojarzona była raczej z rozrywką niż z zastosowaniami komercyjnymi. W najbliższym jednak czasie to się może zmienić. Coraz częściej słyszy się o zastosowaniu technologii AR w przemyśle, jak i centrach szkoleniowych. Coraz szerzej zamierza się wprowadzać tę technologię do programów uczących, jak i do obsługi procesów technologicznych. Technologia umożliwia już teraz usprawnienie w serwisowaniu urządzeń. Daje możliwość wyświetlenia zarówno obrazu technicznego, jak i przestrzennego jednocześnie. Przewiduje się szczególny rozwój w branży sprzedaży detalicznej i e-commerce oraz turystyce, szkoleniowej. Technologia AR wkracza również w dziedzinę projektowania, a szczególnie szybko w świat projektowania wnętrz, domów, zieleni itd.
Obecnie bardzo szybko możemy przemieszczać się wirtualnie po pokojach domu, który chcemy wybudować, umeblować go i wyjrzeć przez wirtualne okno na wirtualny ogród, trawnik.
3. Inteligentne miasta to już nie tylko futurystyczne twory. To rzeczywistość wkraczająca coraz bardziej w nasze życie.
Oczywiście sformułowanie „inteligentne miasto” to tak naprawdę zbiór różnych technologii umożliwiających zautomatyzowanie pewnych procesów. Nie dziwi nas już zdalne odczytywanie liczników w domach czy zarządzanie sygnalizacją świetlną oraz parkingami. Technologia „internetu rzeczy” będzie jeszcze bardziej wchodziła w nasze życie. Przykładami niech będą transport publiczny, energetyka, infrastruktura miejska pomiary wszystkich możliwych mediów, odnawialne źródła energii, zarządzanie oświetleniem i informacjami o transporcie, ruchu drogowym. Elektroniczny przepływ informacji, dokumentów w urzędach oraz usługach publicznych. Należy spodziewać się dalszego rozwój w tych dziedzinach, ale i w systemach opieki zdrowotnej, wyszukiwaniu zdalnie wolnych miejsc parkingowych, e-płatności, zwiększaniu komfortu przemieszczania się i zmniejszaniu stresu związanego z ruchem. Przewiduje się, że w najbliższym czasie w niektóre segmenty będzie zaprzęgnięta sztuczna inteligencja.
4. Sieci 5G nie są już dla nas czymś tajemniczym, ale wciąż zostało dużo do zrobienia w sprawie pokrycia jak największej powierzchni kraju.
W świecie zresztą będzie to jeden z głównych kierunków rozwoju telekomunikacji. Wystarczy zobaczyć na ofertę smartfonów, a zauważymy, że większość ma już na swoim pokładzie możliwość dokonywania połączeń ze stacjami 5G. W sklepach też pojawia się coraz więcej modemów pracujących w tej technologii. Operatorzy telekomunikacyjni zapowiadają zwiększenie wydatków na rozwój tej technologii i w niej upatrują w niedalekiej przyszłości główny swój dochód. Zapotrzebowanie na coraz większy przepływ informacji w krótszym czasie wciąż rośnie. Usługi teleinformacyjne przeżywają niesamowity wzrost i zapotrzebowanie na nie.
Żeby temu wszystkiemu sprostać, technologia 5G jest najbardziej obiecującą, która będzie potrafiła najszybciej tego dokonać. Poczyniono duże przygotowania do rozwoju infrastruktury związanej z technologią 5G i rok 2024 będzie rokiem niesamowitego przyspieszenia w budowie sieci. Z tej technologii będą korzystać nie tylko klienci indywidualni, ale przede wszystkim biznesowi, instytucje oraz ośrodki naukowe. Z tą technologią wiąże się ogromne nadzieje związane z autonomicznymi pojazdami. Choć technologia 5G jeszcze nie zadomowiła się na dobre, to należy wspomnieć o pracach nad następcą tej technologii, a mianowicie 6G.
5. Nie będzie też niczym odkrywczym, ale warto o tym wspomnieć, iż przyszły rok będzie kolejnym rokiem, gdzie wzrośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową do przetwarzania coraz większej ilości danych, jak i ulepszania współpracy choćby z ChatGPT oraz sztuczną inteligencją.
Sztuczna inteligencja wkracza coraz bardziej w nasze życie i czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy w ilu aplikacjach czy sytuacjach życiowych mamy z nią do czynienia. Przyszły rok zapewne znów zaobfituje polepszeniem urządzeń informatycznych i przyśpieszy ich działania. Rozwój infrastruktury informatycznej kładziony jest w kierunku jeszcze większych prędkości procesorów, układów, ale i ich mniejszej konsumpcji energetycznej. Nie wystarczy już stworzyć szybki procesor, ale teraz oprócz wydajności musi zużywać mało energii. Coraz odważniej i powszechnie mówi się też o procesorach biotechnologicznych oraz technologii kwantowej. Pierwsze takie urządzenia już działają, więc przyśpieszenie w dopracowywaniu tej technologii nikogo nie powinno dziwić. Będziemy zapewne nie raz spotykać się z informacjami o postępach w tych technologiach i wdrażaniu w przestrzeń użytkową. Komputer kwantowy potrafi obliczyć w 200 sekund, to co najszybszemu konwencjonalnemu komputerowi zajęłoby 100 lat. A więc sięgamy już niewyobrażalnym możliwością obliczeniowym.
6. Cyberbezpieczeństwo na pewno będzie słowem często spotykanym i powtarzanym w roku 2024.
Rozwój informatyki sprawia, że im więcej jest jej w naszej przestrzeni życiowej, tym bardziej jesteśmy narażeni na wszelkiego typu ataki ze strony nieuprawnionych osobników, chcących dostać się do naszych danych, naszych informacji, kont bankowych, chcących podszyć się za nas w różnego rodzaju nielegalnych procederach. To niestety walka między dobrem a złem. Walka programistów pracujących nad ciągłym ulepszaniu zabezpieczeń oraz hakerów usiłujących złamać zabezpieczenia. Dzisiaj nie wystarcza już tylko dobry program antywirusowy. Pracuje się nad systemowymi rozwiązaniami, które dadzą zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do naszych informacji.
7. Zrównoważony rozwój oraz technologie ekologiczne w 2024 nie będą schodzić z ust zarówno polityków, ale przede wszystkim przedsiębiorców, oraz ekologów.
To wielki trend, który będzie coraz mocniej wywierał na nas swoje piętno. Będziemy o tym słyszeli w wielu aspektach naszego życia społecznego, gospodarczego i ekologicznego. Wszystkie te rzeczy są niejako podstawą zrównoważonego rozwoju. Produkcja wielu elementów, przedmiotów oraz działań będzie się opierała o te aspekty. Dzisiaj, a w szczególności w najbliższym czasie nie będzie wystarczało coś wyprodukować czy dokonać jakiejś zmiany. Będzie musiało to odbywać się w zgodzie z ochroną środowiska, jak i ludzi, którzy uczestniczą w tych działaniach. Warto o tym pamiętać, bo na produkty i na pewne działania będziemy patrzeć jak dzisiaj na zdrową żywność. Zrównoważony rozwój to już nie tylko rzeczy powstałe w procesach ekologicznych, ale to również wszystkie aspekty związane z produkcją oraz człowiekiem uczestniczącym w tych procesach. To wdrożenie pewnej świadomości.
8. A na rodzimym polu zapewne wiele będzie się działo w kwestii energii. Trudno teraz jednoznacznie powiedzieć jaką drogą potoczy się i jej rozwój. Na pewno odczuwamy potrzebę rozwoju całej infrastruktury, po to, aby mogły zaistnieć niezbędne warunki do konsumpcji energii elektrycznej w zamian za inne, mniej ekologiczne technologie. Wśród inwestorów znów powstaje nadzieja na nowe instalacje fotowoltaiczne, ale spogląda się również na magazyny energii oraz w stronę elektrowni wiatrowych. Nie ma już odwrotu od dekarbonizacji energetycznej. Powstaje jedynie pytanie, jak szybko i jak sprawnie to przebiegnie.
Nie sposób wymienić wszystkich technologicznych trendów oraz kierunków, oraz nowości technologicznych, jakie w ostatnim czasie się pojawiły i zapewne będzie się o nich mówiło. Wspomnieć tu można o pracach nad nowymi typami akumulatorów i nowych technologiach w energetyce.
Na pewno Nowy Rok 2024 zapowiada się ciekawie pod względem nowinek technologicznych a może i niejednokrotnie przełomów w różnych dziedzinach nauki i techniki. Postęp jest wpisany w nasze geny i zapewne nigdy nie będziemy ustawać w rozwiązywaniu problemów, jak i w wymyślaniu nowych technologii. Oby postęp technologiczny szedł w parze z odpowiedzialnością.
Komentarze (0)