W świecie szybko zmieniającej się technologii, aby być z nią na bieżąco, wypada uczestniczyć w szkoleniach oraz warsztatach podnoszących wiedzę i umiejętności. Miałem okazję w ostatnim czasie brać udział w warsztatach organizowanych przez firmę Phoenix Contact.
Podstawy prefabrykacji szaf sterowniczych
Tematyką tych warsztatów były podstawy prefabrykacji szaf sterowniczych.
W teorii wydawało mi się, że nie wiele będzie mogło mnie zaskoczyć w tej tematyce, bo człowiek trochę lat już spędził w tej elektryce- automatyce, lecz jednak musiałem zweryfikować swoją wiedzę w niektórych aspektach. Warsztaty były prowadzone przez p. inż. A. Kijowskiego oraz inż. W. Jędrzejaka.
Prowadzący przygotowali idealnie stanowiska do zajęć i krok po kroku wprowadzali w świat prefabrykacji szaf sterowniczych. Szczególną uwagę zwracali na zasady, jakie powinno się mieć na uwadze przy wykonywaniu wszelkich czynności podczas montażu, jak i na zagadnienia doboru odpowiednich narzędzi i materiałów ze szczególnym uwzględnieniem również zasad bezpieczeństwa.
O czym należy pamiętać podczas prefabrykacji szaf sterowniczych?
Podstawa to znajomość przepisów oraz miejsce pracy. Stanowisko, na którym dokonuje się prefabrykacji, powinno być właściwie przygotowane do wykonywania tego typu prac. Powinno się zadbać o właściwą ergonomię oraz wyposażenie w niezbędne narzędzia. Samo narzędzie, dobrej klasy, uznanego producenta są również gwarantem dobrze wykonanego zadania.
Normy i wymagania dotyczące wykonania szaf sterowniczych
Konstrukcja, jak i sposób wykonanej szafy powinna spełniać wymagania, jakie stawiają normy. Należy wspomnieć tu o takich normach jak: PN-EN 60947-7-1,2; PN-IEC 60364; PN-EN 60309-1-2002 i 60309-2-2002 oraz PN-E-93251:1998 To one w dużej mierze odnoszą się do tego, jak taka prefabrykacja powinna wyglądać.
Jakie narzędzia wykorzystuje się przy wykonywaniu szaf sterowniczych?
Co do narzędzi to sprawdza się zasada, iż dobre narzędzie to mniej nerwów, mniej stresu i dobrze wykonana robota.
Będą potrzebne:
- ściągacz izolacji
- szczypce do ciecia kabli
- zaciskarka do tulejek
- wkrętaki
- wkrętak dynamometryczny
- miarka
- nożyczki
- kombinerki
Zajęcia miały charakter warsztatowy, a dla mnie to jeden z najlepszych sposób pozyskiwania wiedzy. Sam montaż rozpoczęliśmy od zapoznania się z dokumentacją techniczną i elektryczną szafki.
Jak wykonać montaż szafy sterowniczej w kilku prostych krokach?
- Podstawą montażu była płyta montażowa i na niej odbywał się montaż elementów projektu. Zgodnie z projektem na samym początku należało właściwie wymierzyć długości szyn montażowych, korytek kablowych i następnie przyciąć je w specjalnym przyrządzie.
- Teraz gdy mamy przycięte listwy montażowe oraz korytka, można spokojnie przystąpić do zainstalowania ich na płycie montażowej, uwzględniając wszystkie wymiary, jakie były zawarte w dokumentacji technicznej. Same szyny można zamontować na różne sposoby. Na mnie najlepsze wrażenie zrobiły automatyczne adaptery (uchwyty) szyn, gdzie w prosty i łatwy sposób osiągało się precyzje i sztywność utrzymania szyny.
- Po montażu szyn, jak i korytek kablowych przyszedł czas na montaż listew oraz aparatury.
- Po zainstalowaniu złączek, aparatury oraz innych elementów przewidzianych w projekcie nadszedł czas na wykonanie niezbędnych połączeń. Zgodnie z dokumentacją wykonałem połączenia przewodami o odpowiednim przekroju po zatulejkowaniu. Oczywiste jest, że w trakcie wykonywania połączeń należy również nanosić opisy przewodów, jak i samych listew czy aparatów zgodnie z dokumentacją i w taki sposób, aby były wszystkie oznaczenia widoczne.
- Czasami, istnieje potrzeba wykonania testów danej rozdzielnicy, ale w tym przypadku nie było takiej potrzeby, gdyż mottem przewodnim warsztatów było prawidłowe wykonanie szafy sterowniczej i wprowadzenie dobrych praktyk do jej wykonywania. Można było oczywiście zapoznać się z działaniem uniwersalnej drukarki etykiet, sterowanej przez smartfona za pomocą autorskiego programu firmy Phoenix Contact.
Podsumowanie: prefabrykacja szaf sterowniczych
Omówiliśmy ewentualne błędy przy montażu szafy oraz dyskutowaliśmy o różnego rodzaju udogodnieniach. Podsumowując stwierdziliśmy, że do montażu szaf systemów automatyki obecnie trzeba wykwalifikowanego pracownika, który potrafi czytać schematy i ma opanowane techniki montażowe.
Na koniec pokazano nam, jakie rozwiązania ma firma Phoenix Contact dla prefabrykatorów, którzy należą do tych dużych firm.
Najwięcej narzekają na brak kadry wykwalifikowanej. W przypadku zastosowania systemu optymalizacji można do procesu prefabrykacji zatrudnić osoby bez wysokich kwalifikacji, a wszystko odbywa się po pierwsze w niesamowitym szybkim czasie, a po drugie w sposób automatyczny i bez pomyłek. Obejmuje to wszystkie procesy i etapy prefabrykacji szafy automatyki.
Czy warto skorzystać ze szkolenia z prefabrykacji szaf sterowniczych?
Takie szkolenia warsztatowe można polecić bez wahania każdemu, komu bliskie są te tematy oraz wszystkim tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę zawodową w prefabrykacji szaf. Szkolenia pod okiem naprawdę dobrych i doświadczonych inżynierów spowoduje nabieranie dobrych praktyk i zwyczajów oraz pozwoli zrozumieć wymogi, jakie stawia się przed tego typu zadaniami.
Komentarze (0)