Przeczytano 5 301 razy

z której strony faza?

Niektórzy twierdzą ze faza musi być z lewej strony gniazda, ale przecież jest to bez znaczenia. Jak wy podłączacie gniazda?

Odpowiedzi (8)

 • Według sztuki elektrycznej przewód L z lewej strony, N z prawej strony a PE na bolec (uziemnienie).

  Teraz już w każdym urządzeniu przemysłowym jest sposób podłączenia przewodów, często spotykane przy piecach gazowych dwu funkcyjnych.

 • Przepis jest ale nie obowiązuje bezpośrednio. Radzę zaznajomić się z normami DIN w których już jest wskazana strona dla przewodu L.

  Zaleca się montaż przewodu Fazowego z Lewej strony ze względu na standaryzację która obowiązuje i większość producentów urządzeń taką stosuje. 
  Fakt prąd przemienny jest zmienny z częstotością w sieci (50hz) dla tego przewód L i N są przewodami czynnymi tylko że przewód N jest uziemiony i w trakcie sprawdzania próbnikiem nie widzimy potencjału na nim.

  Kolejną ciekawostką medyczną w tej kwesti jest zamknięcie się obwodu przez ciało człowieka i kireunek przeływającego prądu oraz uszkodzeń jakie może wywolać.

  Większość populacji jest praworęczna.

  @Lucjan  słusznie wspomniał o piecach i ich zasilaniiu w właściwy sposób. 

  Miernik służące do pomiarów sygnalizują błąd pomiarowy jeśli odwrócimy stronami przewody L i N.

  Przytoczył bym jeszczy kilka przykładów ale zostawie miejsce do wyjaśnienia zagadnienia innym.

 • Przepisu na to nie ma. Elektrycy zazwyczaj montują ją z lewej strony gniazda a bolec uziemiający u góry. Niektóre urządzenia jak np kocioł gazowy mogą nie działać jeśli będzie odwrotnie. Doświadczyłem tego osobiście.

 • Nie ma przepisu u nas w kraju który by o tym fakcie mówił, jest to tylko sugestia którą można ale wcale nie trzeba stosować.

 • z lewej tak jak ciepła woda w kranie zawsze z  LEWEJ