11 odpowiedzi

Sprawdź

wymiana żarówki, a uprawnienia SEP

Artur9669 0 pkt dodane:

jak w temacie jeśli mi pracodawca  zleci tą czynność  powinienem mieć SEP ?

Prawo w tej kwestii jest zawiłe znalazłem -  Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828 załącznik 1 "pkt. 2 - urządzenia instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1kv.

Jednak egzaminator na SEP stwierdził że do wymiany żadnych uprawnień nie potrzeba

 • Haha to tak samo jakbyś miał do wymiany żarówki w domu, mieszkaniu wzywać elektryka bo sam nie możesz bo brak uprawnień.

 • Jeszcze mi przyszło do głowy, że przecież powierzchnie biurowe muszą mieć odpowiednie oświetlenie, a nie jakiekolwiek, i to podlega kontroli, więc wymiana żarówki, poza uprawnieniami, musi dotyczyć bardzo szczegółowo opisanym mocy i barwy światła.

 • w domu możesz sobie wymienić sam ale w pracy bez uprawnień nie masz takiego obowiązku

 • Prawo jest prawem, ale nie bądźmy tacy delikatni. Żarówka nie jest jakaś wielka technika elektryki i przy odpowiedniej ostrożności nic nam się nie stanie.

 • Jeśli ktoś bez uprawnień wymieni żarówkę, i nic się nie stanie, to i nikt się o tym nie dowie, ale jeśli się coś złego wydarzy, wówczas jest strach i szukanie kozła ofiarnego. Wtedy liczy się to co zapisane w obowiązującym prawie, i szczegółowych warunkach ubezpieczyciela (bo przystępując do ubezpieczenia każdy akceptuje te warunki).

  "Nieznajomość prawa, nie zwalnia od odpowiedzialności"

 • Dla spokoju Twojego niech Ci zrobi uprawnienia, On ma spokój, Ty masz spokój a jak się "coś stanie" był przeszkolony, znał się, umiał a że łapy tam wepchał ..... 

  Jak ma się coś stać to zgodnie oczywiście z przepisami.

  Jak w szpitalu operacja się udała ale pacjent zmarł...