Gniazda i łączniki; Rozdzielnice i obudowy
Przeczytano 1 045 razy

Wyłącznik nadprądowy w garażu

Witam serdecznie. 

 

Kupiłem niedawno garaż w którym chciałem posprawdzam co i jak jest podłączone w instalacji elektrycznej. W garażu są dwa źródła oświetlenia oraz dwa gniazdka. Po zdjęciu obudowy gdzie mieścisz się wyłącznik nadprądowy zastałem taki widok jak na zdjęciach. Do garażu jest poprowadzony przewody dwużyłowy. Brak żyły ochronne jak. 

Pytanie czy w tym przypadku tylko wchodzi wymiana przewodu do  garażu na przewód 3 żyłowy?

Będę wdzięczny za informację i pozdrawiam

Odpowiedzi (12)

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 184 pytań
    • 2216 odpowiedzi
    • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    @Tomek77 Przeczytałem zadane pytanie ze zrozumieniem i mimo szczerych chęci nie wiem co chcesz osiągnąć? Przejrzyj proszę jeszcze raz pytanie, które zadałeś (może coś wycięło)? Zgodnie z wpisem @Redakcja przestrzegając Netykiety piszę per: Ty.

    Ale przejdźmy do meritum i rozważmy kilka kwestii bo @Tomasz Brzostowski pisząc swoją wypowiedź użył bardzo dużych skrótów myślowych a może zabrakło argumentacji dlaczego daje taką sugestię (dodam, że Tomasz jest czynnym elektrykiem z wieloletnim stażem specjalizującym się w pomiarach i bardzo cieszymy się, że wspomaga nas swoją wiedzą i doświadczeniem).

    Ingerencja w istniejącą instalację elektryczną zakwalifikuje się do dwóch kategorii:

    • remont
    • przebudowa

    Ważne abyśmy wyjaśnili sobie czym te pojęcia się różnią?

    Remont – wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

    Przebudowa – wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Robotach budowlanych – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

    Źródło: https://www.napiecie.salama.pl/lukasz-kiedy-potrzebny-jest-projekt/

    I tu słowo klucz to zmiana parametrów. Przykładowo przeniesienie gniazdka lub punktu świetlnego w inne miejsce nie będzie remontem a przebudową. Dlaczego? Bo zmianie ulegają parametry techniczne np. impedancja pętli zwarcia. I tu możemy robić akademickie wywody i udowadniać sobie nie wiadomo co, ale gdy zdarzy się wypadek to rozmowa będzie nie z nami na forum ŁNN lecz z rzeczoznawcą od ubezpieczyciela lub w razie wypadku śmiertelnego z prokuratorem.

    Z prawnego punktu widzenia jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi definicjami a więc i zakresem prac jakie należy wykonać. W przypadku REMONTU odnosimy się do wymagań technicznych i prawa obowiązującego w dniu wykonania i oddania do eksploatacji omawianej instalacji, ale jeśli zakres prac kwalifikuje się jako przebudowa to zobowiązani jesteśmy doprowadzić istniejącą instalację elektryczną do aktualnie obowiązujących wymogów technicznych co w tym wypadku (patrząc na rozdzielnicę) wiąże się z koniecznością zastosowania instalacji w układzie TN-S, zastosowanie ograniczników przepięć i wyłączników różnicowoprądowych.

    Zostało wspomniane, że do rozdzielnicy w garażu dochodzi przewód dwużyłowy (na podstawie korespondencji z Tomasz Brzostowski wnioskuję, że to układ TN-C co nie jest takie oczywiste – odsyłam do materiału Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady bezpieczeństwa) i w rozdzielnicy garażowej należy dokonać podziału na TN-S. Uzyskujemy wówczas całościowo układ TN-C-S przedstawiony na poniższym schemacie (z Polskiej Normy PN-HD 60364-1:2010).

    Wzorując się na załączonym schemacie, nie ma konieczności dodatkowego uziemiania punktu podziału przewodu PEN na PE i N (jest to zalecane i jeśli jest możliwość wykonania uziemienia warto je wykonać).

    W związku z powyższym, mimo że do garażu dochodzi przewód dwużyłowy w garażu jest sens układać przewód trójżyłowy.

    Dobór typu wyłącznika różnicowoprądowego (Typ: AC, A, F, B) należy dokonać na podstawie podłączanych urządzeń i nie jesteśmy w stanie tego zrobić nie mając szczegółowych informacji. Podobnie z doborem ogranicznika przepięć. Aby prawidłowo go dobrać należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań i aby nie zanudzać odeślę do przydatnego narzędzia (konfigurator SPD), które pomaga dobrać właściwy produkt (znając konkretny ogranicznik można szukać zamienników jeśli preferowany jest inny producent).

    Znając wyłącznik nadprądowy przedstawiony na zdjęciu mogę określić kiedy ta seria była wprowadzana do sprzedaży i na tej podstawie mogę oszacować, że instalacja ta była „przerabiana” po 2010 r co potwierdza wypowiedź @Bartłomiej Jaworski i powoduje, że w instalacji tej zgodnie z przepisami musi być zarówno wyłącznik różnicowoprądowy jak i ogranicznik przepięć.

    Zapewne czytając moją wypowiedź wiele osób powie „chłop oszalał” przecież to koszty a tu trzeba zrobić tanio, przecież to tylko garaż. Oczywiście działającą instalację elektryczną można zrobić tanio - przecież zasady fizyki się nie zmieniły i od czasów Edisona prąd płynie „tak samo”. Więc w czym problem? Naszą rolą (ekspertów) jest doradzanie jak zrobić daną rzecz ZGODNIE Z AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCYMI PRZEPISAMI i zasadni wiedzy technicznej. Co prawda wiele Norm jest aktualnie dobrowolnych, ale instalacje elektryczne w obiektach budowlanych powinny być projektowane i budowane w sposób określony w przepisach  technicznobudowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, a priorytetem stosowania "zasad wiedzy technicznej" jest bezpieczeństwo użytkowania pod którym rozumiemy przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony przeciwporażeniowej. Omawiana instalacja powinna być wykonana z uwzględnieniem zapisów Normy SEP N SEP-E-002 która została zatwierdzona w 2003 roku a wiec w momencie pisania tych słów ma już 20 lat i zdaniem wielu branżowych ekspertów jest już przestarzała a mimo to wiele nowo powstających instalacji nie spełnia nawet określonego w niej standardu.

    Do tematu można również podejść w drugi sposób. Mam na myśli CCC (cena czyni cuda), ale w tym wątku się nie będę wypowiadał. I zachęcam do zapoznania się z artykułem: Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 29 pytań
    • 458 odpowiedzi
    • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    @Tomek77

    Krótko odpowiadając na jedyne pytanie jakie widzę:

    Pytanie czy w tym przypadku tylko wchodzi wymiana przewodu do  garażu na przewód 3 żyłowy?

    Nie. Warunki techniczne jakim podlegają budynki i ich usytuowanie wskazują listę zmian dla instalacji elektrycznej. Dokument jest dostepny za darmo do pobrania.

    Po użytym aparacie wnioskuję, że instalacja powstała między rokiem 2019 a dniem dzisiejszym -  a więc podlega pod obecne przepisy.

    Bardziej szczegółowy opis:

    • Zamiana przeowdu 2-żyłowego na 3-zyłowy zakłada rozdział PEN na PE i N
    • Nie wiemy jaki to jest układ sieci - 2 żyły na zdjęciu połapane aby było to za mało informacji
    • Zmiana w instalacji nakłada na inwestora / zarządcę wymóg ponownych pomiarów - Prawo budowlane się kłania

    To tak pokrótce.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 336 odpowiedzi
    • 97.5% pozytywnych ocen od użytkowników

    czytom ze zrozumieniem i nie wiem o co ci chodzi Przeczytaj se swoje pytanie ze zrozumieniem

  • Tomasz Brzostowski Ekspert ds. fotowoltaiki

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 29 pytań
    • 1444 odpowiedzi
    • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

    Zarówno zasilanie jak i instalacja odbiorcza powinny być wykonane przewodem 3-żyłowym. Uważam że obecne przewody należy wymienić.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 3 odpowiedzi
      • 0% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Tomasz Brzostowski:

       

      Ok, rozumiem. Wiem że najlepiej wymienić bo wtedy bym nie zadawał pytania. 

      A co w przypadku kiedy wiele bloków starszego typu posiada taką instalacja dwużyłową? Przecież nie każdy wymieniać instalacje. Są różne typy instalacji, np. TN-S, TN-C itd.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 3 odpowiedzi
      • 0% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Tomasz Brzostowski:

       

      Poza tym jaki jest sens wymienić przewód na taki jaki powinien być skoro jest podłączony do mieszkania gdziekolwiek jest instalacja dwużyłowa?

Czytaj także:

Wyłącznik nadprądowy
Społeczność

Wyłącznik nadprądowy

Szukam dostępnego od ręki wyłącznika RCD 30mA typ S charakterystyka

Więcej
Wyłącznik nadprądowy
Społeczność

Wyłącznik nadprądowy

Czym się różni wyłacznikWyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA AC PL6-B1

Więcej
Wyłącznik nadprądowy
Społeczność

Wyłącznik nadprądowy

Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze zamiennika do ABB S201-C

Więcej
Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w jakim przekroju i z jakim zabezpieczeniem?
Blog

Długotrwała obciążalność prądowa przewodów – jaki prąd w 

Jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie instalacji jest o

Więcej
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Blog

Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?

Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów

Więcej
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Blog

Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?

Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e

Więcej